Dar mažesnis atstumas yra jaučiamas bendraujant lietuvių ir afganistaniečių kariams. Ir, nors pirmieji ANA kariai Goro provincijos sostinėje Čagčarane įsikūrė tik 2011 metų sausį, tačiau per šį trumpą laiko tarpą aktyvus bendradarbiavimas, pagarba vietinei kultūrai, papročiams ir tradicijoms išugdė tvirtą abipusę pagarbą ir pasitikėjimą.
„Treniruojamės kartu, planuojame ir vykdome bendras užduotis, neretai ir valgome prie vieno stalo, o operacijų metu dalinamės sausu daviniu. Net ir laisvalaikiu randame daug ką bendro – prieš kelias savaites Nepriklausomybės dienai paminėti skirtame tinklinio turnyre pasitikrinome jėgas, o, svarbiausia, kaip tikri draugai gerai praleidome laiką. Tiesiog keičiamės ne tik savo žiniomis ir patirtimi, bet ir kasdieniais rūpesčiais bei džiaugsmais“, – paklaustas, kokie pagrindiniai lietuvių ir afganų karių draugystės ramsčiai, sako Karinių patarėjų grupės antrosios pamainos vadas (KPG-2) pulkininkas leitenantas Mantas Juozaitis.
Karinių patarėjų grupę sudaro įvairių sričių Lietuvos kariuomenės karinio rengimo instruktoriai, kurie bendrų pratybų ir operacijų metu perteikia savo žinias ir patirtį vietos saugumo pajėgoms.
Pagrindinis Goro provincijoje dislokuoto ANA dalinio tikslas – kartu su Afganistano nacionalinės policijos padaliniais užtikrinti stabilią saugumo situaciją provincijoje, vykdant operacijas savarankiškai, be NATO pajėgų pagalbos. Dabar Goro provincijoje dislokuotas kandako dydžio vienetas, kurį sudaro daugiau 300 karių: manevriniai padaliniai, žvalgybos ir logistikos paramos vienetai, išminavimo grupė bei sunkiosios ginkluotės kuopa. ANA batalionas yra ginkluotas lengvaisiais pėstininkų ginklais, kulkosvaidžiais, rankiniais granatsvaidžiais, sunkiaisiais minosvaidžiais, naudoja šarvuotą kovos techniką ir visureigius.
rovincijos atkūrimo grupė Gore veikia ne kaip kovinis, o atkūrimo procesu besirūpinantis ir civilių apsaugą užtikrinantis dalinys, todėl lietuvių kariai nėra įgalioti vykdyti priešiškų pajėgų persekiojimo ar neutralizavimo užduočių. Tokias užduotis yra pasirengę vykdyti Afganistano kariai.
Ppernai rudenį vykusi operacija kodiniu pavadinimu „Rudens vėsa“. Suplanuotos užduotys buvo vykdomos pietiniuose Goro provincijos rajonuose: Afganistano nacionalinės armijos kariams operacijos metu buvo pavesta kovoti su sukilėliais, tuo tarpu policijos pajėgos turėjo atlikti pastatų apiešką ir sukilėlių sulaikymą. Šioje operacijoje dalyvavo beveik 600 karių – per 400 Afganistano nacionalinės armijos, daugiau nei 100 Goro policijos pareigūnų ir apie 150 kovinio transporto ir technikos vienetų. Operaciją „Rudens vėsa“ planavo ir jai vadovavo Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos.
„Savo šalyje vis dar matau daugybę problemų, tokių kaip žmonių nedarbas, prasta ekonominė situacija, nepakankamas išsilavinimo lygis. Visa tai – ilgalaikių kovų Afganistane rezultatas, todėl dabar pagrindinė kariuomenės užduotis yra užtikrinti saugumą savo šalyje sudarant sąlygas nuosekliam valstybės vystymuisi bei geresniam žmonių rytojui. Labai vertiname ir esame nepaprastai dėkingi lietuvių kariams už geranorišką ir efektyvų bendradarbiavimą atkuriant Goro provinciją“, – kalbėjo Čagčarane dislokuoto kandako vadas pulkininkas Muhammadas Shoibas Bakhshis.
Karinių patarėjų grupės ir ANA karių bendradarbiavimas apima ne tik bendrą operacijų planavimą, bendrus patrulius į Goro provincijos atokius rajonus, bet ir nekovinio pobūdžio užduotis. Lankantis kaimuose vietos gyventojams perduodama humanitarinė pagalba, domimasi gyventojų poreikiais ir problemomis. Tai matydami žmonės supranta, jog šiuolaikinis karys yra ne ginkluota grėsmė, o, visų pirma, pagalbininkas ir užtarėjas. Augant gyventojų pasitikėjimui ANA kariais, tampa aišku, jog vietinėms saugumo pajėgoms nebus sunku užtikrinti stabilią padėtį pasitraukus NATO kariuomenei iš Afganistano, nes visus vienija bendras tikslas – saugumo jausmas bei šviesesnio rytojaus viltys.
„Karinė uniforma yra mano gyvenimas, tačiau visi jau esame pavargę nuo ginkluotos kovos ir smurto – laikas kažką keisti. Bendradarbiaudami su lietuviais supratome, kad dabartinė kova yra kita, nei ta, kai kovojome prieš sovietų invaziją. Mokomės, kad mūsų pagrindinė užduotis yra ne griauti, o statyti, kad ne ginklu kovodami už įtaką teritorijoje, o laimėdami žmonių širdis ir protus pasieksime ilgalaikę pergalę. Mūsų laukia dar daug darbų ir iššūkių, tačiau tikiu, kad einame teisingu keliu“, – toliau dėstė mintis kandako vadas, kovojęs mudžahedų pusėje sovietinės okupacijos metu bei gerai suprantantis laisvės kainą.
Lietuva planuoja iki 2013 metų pabaigos išvesti savo karius iš Goro provincijos ir užbaigti Goro provincijos atkūrimo grupės misiją. Šiuo metu Gore tarnauja 16-oji Lietuvos karių pamaina. Lietuvos karių atitraukimo iš Goro provincijos PAG veikloje dar dalyvaus ir misiją užbaigs 17-oji Lietuvos karių pamaina, į misiją išvyksianti gegužę.