„Komisijai svarbu savo darbą pabaigti iki balandžio 30 dienos, tai iš esmės mes turime dvi dienas išvadai apsvarstyti ir jai pritarti ar nepritarti komisijoje. Paskui yra Seimo darbotvarkės formavimo klausimai, kada išvada atsidurs Seime. Seimas, kaip žinote, posėdžius rengia karantino metu, tai darbotvarkės klausimai yra labiausiai susiję su karantino sąlygomis ir kitais dalykais, bet kai prasidės įtraukimas ir kitų klausimų [...], be abejo, tai atsidurs ir plenarinio posėdžio salėje“, – trečiadienį 15min komentavo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė.
Laikinosios tyrimo komisijos išvados, ant jos, jau parengtos, posėdžio metu planuojama jas aptarti. Jeigu pavyks, dėl išvadų bus balsuojama.
Išvadas, pasak A.Širinskienės, rengė ji pati bei biuro darbuotojai, jos dar galės būti koreguojamos.
„Rengė biuro darbuotojai ir aš dirbau. Ir manau, kad Seimo nariai, kurie dabar su išvadom keletą dienų galėjo dirbti, ir matė jas visumoje, turėtų atsinešti savo idėjų“, – pasakojo parlamentarė.
Išvadų turinys, A.Širinskienės teigimu, apima tris temas – Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) veiklą, Generalinės prokuratūros darbą ir galimą neteisėtą pensijų fondų atstovavimą teisėkūros procese, kreipiantis į Konstitucinį Teismą.
„Išvados buvo konstruotos į tris epizodus: galima valstybės pareigūnų ar politikų įtaka VTEK veiklai, prokuratūros veiklai ir po to turėjome epizodą, kur ir Seimas buvo nusprendęs nutarime įvardyti, tai yra pensijų fondai ir kreipimasis į Konstitucinį Teismą“, – sakė ji.
Detaliau komentuoti tyrimo pasiūlymų ar kreipimųsi A.Širinskienė kol kas nenorėjo.
Pasiūlymų išvadose yra, kaip yra ir kreipimųsi.
„Pasiūlymų išvadose yra, kaip yra ir kreipimųsi, bet kol yra juodraščiai, nenorėčiau nieko labai plačiai komentuoti. Kai komisija apsispręs, mes tikrai paskelbsime“, – teigė ji.
Laikinoji tyrimo komisija dėl galimos neteisėtos įtakos ir (ar) poveikio politikams, valstybės tarnautojams ir politiniams procesams Lietuvoje į pirmąjį posėdį rinkosi 2018-ųjų spalį. Nuo to laiko įvyko 20 komisijos posėdžių.
Komisija, kurios darbą Seimas pratęsė du kartus, aiškinosi galimą įtaką VTEK bei komisijos Prevencijos skyriaus vedėjo Mindaugo Siaurio atleidimo aplinkybes, kreipimosi į Konstitucinį Teismą dėl pensijų sistemos reformos ir konservatoriaus Gabrieliaus Landsbergio sutuoktinės Austėjos Landsbergienės vadovaujamos „Karalienės Mortos mokyklos“ sandorio su „BaltCap Infrastructure Fund“ aplinkybes.
Taip pat tyrė nepotizmo apraiškas prokuratūroje ir galimą prezidentūros įtaką jos veiklai, Visagino atominės elektrinės statybos ir „Klaipėdos naftos“ viešuosius pirkimus.
Komisijoje, be valdančiųjų partijų atstovų, dirba tik vienas atstovas iš opozicijos – liberalas Eugenijus Gentvilas. Komisijai taip pat priklauso buvęs Seimo „valstietis“ Virgilijus Poderys, dabar dirbantis Mišrioje Seimo narių grupėje.
E.Gentvilas anksčiau žadėjo rengti atskirą komisijos išvadų projektą.