„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 04 10

Airijos lietuvis fiktyviai santuokai su pakistaniečiu tautietes vilioja tūkstančiais

„Nusipirkti“ teisę gyventi Didžiojoje Britanijoje darosi vis populiariau. Nors vyriausybė sugriežtino įstatymus, fiktyvių santuokų skaičiai ir toliau auga. Prie nusikaltimu laikomos veiklos neretai prisideda ir lietuviai, ieškantys lengvo uždarbio ir nesibaiminantys galimų pasekmių.
Airijos lietuvis tarpininkauja pakistaniečiui ieškant žmonos už pinigus.
Airijos lietuvis tarpininkauja pakistaniečiui ieškant žmonos už pinigus. / Flickr.com/Asoc. nuotr.

Socialiniuose tinkluose Sauliaus Nesvarbu vardu prisidengęs emigrantas Airijoje atvirai siūlo tautietėms merginoms susieti gyvenimą su Pakistano piliečiu už tam tikrą atlygį. Įstatymo pažeidimą vyrukas pateikia kaip paprastą ir labai patrauklų būdą greitai užsidirbti bei penkerius metus kas mėnesį gauti papildomų pajamų.

Kaip teigia pats vyras, „tik už parašą“ mergina gautų nuo 2 iki 3 tūkst. eurų iš karto bei po 200 eurų kas mėnesį ateinančius penkerius metus. Verbuodamas potencialią nuotaką lietuvis tvirtina, kad procedūra – itin paprasta, o merginai už apgavystę niekas negresia. Negana to, pinigų neturinčiai lietuvei jis siūlo suteikti apgyvendinimą Airijoje bei nupirkti lėktuvo bilietą, jei ši neišgali.

Suprasti akimirksniu

  • Už fiktyvią santuoką Airijos lietuvis siūlo 2 tūkst. svaro sterlingų
  • Išsiaiškinus apgavystę gresia laisvės atėmimas ir deportacija
  • Fiktyviose santuokose dalyvaujančios lietuvės užsidirba daugiau šantažuodamos vyrus
  • Per metus Jungtinėje Karalystėje tiriama apie 10 tūkst. fiktyvių santuokų

15min žurnalistei apsimetus galima nuotaka bei susisiekus su Sauliumi, šis laiko nevilkino: „Turi gimima liudijima su savim ir kada gali atvykt?“ (kalba čia ir visame tekste dėl autentiškumo netaisyta, aut. past.), – rašė vyras, prieš tai paklausęs tik vieno klausimo – kur gyvena mergina. Į klausimus lietuvis atsakinėjo klausimais, vengė atsakinėti, domėjosi amžiumi bei išvaizda ir netruko paprašyti „būsimos nuotakos“ nuotraukos.

Kalėjimas negąsdina

Jungtinėje Karalystėje santuokos dėl galimybės likti šalyje skirstomos į dvi rūšis – imigracijos tikslais sudaryta santuoka sukčiaujant bei fiktyvi santuoka. Už fiktyvią santuoką įstatymai numato baudžiamąją atsakomybę, tačiau susituokus sukčiaujant – niekas negresia nė vienam iš sutuoktinių.

Santuoka sukčiaujant laikoma situacija, kuomet teisės gyventi Didžiojoje Britanijoje neturintis asmuo slepia savo tikruosius tikslus ir apgaule įvilioja partnerį į santuokinį gyvenimą. Tai padaryti galima įvairiais būdais, tačiau populiariausias – apsimestinė meilė. Už tokius veiksmus šalies įstatymai nenumato jokios atsakomybės, priešingai nei fiktyvios santuokos atveju.

Fiktyvi santuoka – ta, kurios pagrindinį tikslą žino abu sutuoktiniai, o vienas iš jų gauna piniginį atlygį. Įrodžius apgavystę baudžiami ne tik abu jaunavedžiai, bet ir juos supažindinę bei savo atlygio dalį gavę tarpininkai. Šio įstatymo pažeidimas gali ir dažniausiai baigiasi laisvės atėmimu, kurio trukmė priklauso nuo individualaus atvejo ir aplinkybių. Skaičiuojama, kad kasmet Jungtinėje Karalystėje susituokia mažiausiai 10 tūkst. fiktyvių porų ir šis skaičius vis didėja.

Paklaustas ar žino, kad daro nusikaltimą, nuotakos pardavimui ieškantis Saulius teigė nenorintis „klausytis nesąmonių“ ir toliau verbavo netikra santuoka besidominčią lietuvę.

Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.
Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.

Daugiau užsidirba – šantažuodamos

Dažnai nelegaliems imigrantams nuotakų už pinigus ieškantys tarpininkai neapsiriboja vienu sandėriu ir savo veiklą išplečia iki tinklo, nešančio didžiules pajamas. Tačiau už Airijoje gyvenančio pakistaniečio ištekėti siūlantis lietuvis tvirtino, kad potencialios žmonos ieško tik vienam vyrui bei daug nepasakojo apie sandėrio sąlygas. Rimta fiktyvios santuokos procedūra, kuriai dažniausiai ruošiamasi ilgai ir atsakingai, emigrantui, regis, atrodė visiškai nesudėtinga.

Ans papasakos kai jau busit cia“, – į kalbas nesileido tautietis, paprašytas pateikti daugiau informacijos apie užsienietį. Pasiteiravus apie galimas pasekmes, jei migracijos tarnyba per interviu įtartų apgavystę, Saulius lyg mažam vaikui paaiškino painią įstatymų sistemą: „Neitars apsimesit kad viskas gerai ir viskas“.

Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.
Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.

Nuo 2015-ųjų kovo tokioms santuokoms šalies vyriausybė skiria kur kas daugiau dėmesio. Visi santuokų prašymai, kuriuose pasirašo nors vienas ne Didžiosios Britanijos pilietis, perduodami imigracijos tarnybai. Pareigūnams suteikiamos 28 dienos patikrinti poros santykius, praeitį bei surinkti informacijai apie jų migracijos statusą.

Jei vienas iš susituokti norinčių asmenų atvykęs iš Europos Ekonominei erdvei nepriklausančios šalies, 28 dienų laikotarpis gali būti pratęstas iki 70.

Fiktyvią santuoką siūlančio lietuvio kalbos maniera bei nekantrumas kėlė įtarimų apie jo paties žinias bei įstatymų išmanymą. Vis nukreipdamas kalbą tarpininkas klausinėjo apie oro uostą, iš kurio „būsimai nuotakai“ būtų patogiausia skristi, nekreipė dėmesio į jai nerimą keliančius dalykus bei negrabiai bandė manipuliuoti dalindamasis asmenine patirtimi ir ragindamas kuo greičiau apsispręsti.

Tik pritarsit ir viskas ten nieko daug neklausiau jei noresit jum darba jis cia suras. Mano drauge yra apsizanijusi su babaju jokiu problemu laukiasi ji nuo manes tai viskas tvarkoj. As ir mano drauge busim cia tam paciam name givensim“, – viliojo lietuvis.

Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.
Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.

Saulius tvirtino, kad su netikru vyru gyventi nereikės, pakaks atsakyti vos į vieną klausimą migracijos darbuotojui, pasirašyti santuokos liudijimą ir penkerius metus nesiskirti. Pasak Sauliaus, mažame Airijos miestelyje galioja kitokia sistema ir migracijos darbuotojai dirba kitaip, nei likusioje Didžiosios Britanijos dalyje.

Ar tikrai norit zanytis ir viskas nieko ten daug neklausineja. Nu sakau kad nea jug drauge mano ira apsizanijusi irgi. Sakau kad nieko neklausineja mazas miestelis cia ira“, – neįtikėtinai suokė fiktyvių vestuvių tarpininkas.

Tapti pelningo nusikaltimo bendrininke lietuvei merginai siūlantis emigrantas ilgainiui neteko kantrybės. Nesiliaudamas klausinėti „tai sutinki ar ne“, vyras skatino ilgai negalvoti, tarsi kelionė į kitą šalį, netikra santuoka ir apsigyvenimas Airijoje – menkutis dalykėlis, dėl kurio net neverta sukti galvos.

Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.
Susirašinėjimo su fiktyvios santuokos tarpininku ištrauka.

Jungtinės Karalystės lietuviai ne tik tarpininkauja santuokose su kitataučiais, lengvų pinigų ieškančios moterys taip pat savanoriškai tuokiasi už atlygį. Nors tokios lietuvės dažnai laikomos naiviomis, o viešojoje erdvėje neretas įspėja apie po penkerių metų nežinia kur dingusį vyrą ir amžiną užsieniečio nuotakos statusą, tautietės rado būdą, kaip užsidirbti dar daugiau.

Statistiniais duomenimis, vienkartinis mokestis už santuoką su nelegaliu imigrantu svyruoja nuo 2 iki 10 tūkst. svaro sterlingų. Dažniausiai fiktyviam sutuoktiniui mokama 4 tūkst. svaro sterlingų, tačiau tokia suma tenkina ne visus. Nereta lietuvė naudoja šantažą, kad iš netikro savo vyro gautų daugiau pajamų.

Populiariausias būdas – prašymas skirtis, nes norima gauti vienišos mamos pašalpą ar kitų lengvatų. Galimybės likti šalyje nenorintis prarasti užsienietis neturi kitos išeities, kaip tik mokėti moters prašomą sumą arba visiškai ją išlaikyti penkerius metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų