Ministras pirmininkas A.Butkevičius ketvirtadienį popiet pirmiausia apsilankė Bendrajame pagalbos centre, o po to – ir Greitosios medicinos pagalbos stotyje.
BPC A.Butkevičius apžiūrėjo salę, kurioje dirba BPC operatoriai.
Anot A.Butkevičiaus, jis pamatė, kaip veikia sistema – vidaus reikalų ministrui Alfonsui Dailiui Barakauskui paskambinus stebėjo, kokiu spinduliu iš šito pastato nustatoma žmogaus buvimo vieta. „Vilniaus mieste tas spindulys sudarė šimtą metrų. Tikiuosi, galima nustatyti greitai tą pažeidėją ar kažkokį įvykį“, – pasakojo įspūdžius premjeras.
Premjeras žadėjo greitu metu išsiaiškinti, kodėl įgyvendinami lygiagrečiai du projektai – 112 pagalbos telefono ir greitosios medicinos pagalbos medikų noras turėti savo atskirą pagalbos numerį 113.
„Kai buvo priimtas įstatymas, buvo numatyti kriterijai, kuriuos mes įgyvendinsime integruojant ir greitosios pagalbos skambučius, integruojant ir policijos skambučius į Bendrąjį pagalbos centrą. Bus paklausta ir Ligonių kasų, surinkta informacija tyrimo metu, kiek buvo panaudota pinigų lygiagrečiai kuriant atskirą programą, ar tai buvo numatyti pinigai atskira eilute, ar gal tai buvo pinigai, kurie turėjo būti skirti medikų atlyginimams“, – kalbėjo A.Butkevičius.
Ministras pirmininkas, paklaustas apie atskiro numerio greitosios pagalbos medikams būtinybę, teigė, kad Lietuva turi įgyvendinti priimtus įstatymus, numatytas programas ir vykdyti įsipareigojimus Europos Komisijai (EK).
„Jeigu mes norime eigoje keisti ir turėti keletą numerių, pirmiausia turėtume vėl suderinti šitą projektą EK, nes kai kuriose šalyse yra galimybė turėti kelis numerius. Bet jeigu nėra pakeitimų, kol kas galimas vieno projekto įgyvendinimas, nes kitu EK auditoriai pareikalautų grąžinti pinigus“, – teigė A.Butkevičius.
Greitosios pagalbos medikai tvirtina, kad reikėtų pertvarkyti BPC į civilinę skambučių priėmimo tarnybą ir įvesti tiesioginį greitosios medicinos pagalbos iškvietimo numerį 113. Esą tuomet medikai suteiktų pagalbą operatyviau, nes kviečiant greitosios medicinos pagalbą per tarpininkus, prarandamos žmogaus gyvybei svarbios minutės.
BPC pastaruoju metu krečia patikrinimai dėl rugsėjo 21-ąją septyniolikmetės gyvybę nusinešusios tragedijos. Mergina telefonu kreipėsi pagalbos į BPC, tačiau šio centro specialistams nepavyko nustatyti jos buvimo vietos. Vėliau ji rasta sudeginta automobilio bagažinėje.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas spalio 14 d. baigė tarnybinį patikrinimą BPC, bet sprendimai bus priimami tik atlikus Vidaus reikalų ministerijos (VRM) auditą. Galutiniai sprendimai turėtų būti priimti spalio 30 dieną, baigus VRM auditą.