„Pirmas etapas baigėsi – gaisras užgesintas, dabar prasideda antras etapas“, – 15min kalbėjo N.Cesiulis.
Kita vertus, ar tas etapas iš tiesų prasidėjo, meras nėra iki galo tikras, mat dienos bėga, o atliekos ir toliau stūkso nepaliestos, rūsiuose susikaupęs užterštas vanduo, manoma, pamažu skverbiasi į gruntą.
Nors spalio 25 dieną aplinkos ministras K.Mažeika BNS sakė, kad „šiandien turbūt vešime atliekas“, o valstybės valdomos įmonės „Tokstika“ atstovai patvirtino, kad yra pasirengę tą daryti, esminiai darbai neprasidėjo.
N.Cesiulio teigimu, pastaruoju metu aplinkosaugininkai tik matuoja, sveria, skaičiuoja. O vaizdas po gaisro užgesinimo vis dar liko toks pats, kokį praėjusią savaitę vizito metu matė prezidentas Gitanas Nausėda.
„Kol kas niekas nieko neveža, vanduo rūsiuose stovi, kažkiek drenuojasi į Gulbynės ežerėlį, gal į Nemuną. Kol kas ta pati situacija, niekas apie tai nekalba, neturiu oficialių išvadų iš institucijų, kažkokių patikinimų, kas ir kada bus daroma“, – 15min sakė Alytaus miesto vadovas.
„Buvo iki tol sakoma, kad mes išvešim, sutvarkysim, utilizuosim. Tikėjom tuo. Tikiuosi, kad tas pasitikėjimas toks ir išliks ir kad kažkas išveš tas atliekas. (…) Tikrai nenoriu sulaukti Kalėdų su padangom ir vandeniu, bet su padangom, tikėtina, sulauksim“, – teigė N.Cesiulis.
Jo teigimu, pati savivaldybė šiuo metu bendrauja su privačiu verslu ir ieško būdų išvalyti vandenį.
Stabdo biurokratija
Būtent vanduo, anot „Toksikos“ komercijos vadovo Luko Andronavičiaus, gali kelti didžiausią nerimą, jeigu darbai nebus pradėti kuo greičiau. Mat jis gali užteršti gruntinius vandenis, dėl ko nuogąstauja ir N.Cesiulis.
Kita vertus, saugoti gamtą ir likviduoti gaisro padarinius „Toksika“ dar negali, pažymi L.Andronavičius, mat tam esą nėra suteikta jokio teisinio pagrindo.
Ar Vyriausybė, ar visi Lietuvos žmonės turi sutvarkyti vieno verslininko atliekas, ar pats verslininkas turi susitvarkyti?
„Mes kol kas savo paslaugų nesame pradėję teikti dėl to, kad kol kas neturime kažkokio teisinio pagrindo, neturime nei sutarties, nei pavedimo“, – 15min tikino jis.
„Esame buvę objekte jau kelis kartus, preliminariai esame įsivertinę atliekų kiekius ir potencialius tvarkymo būdus, kurios atliekos turėtų būti vietoje atrūšiuojamos, smulkinamos, kurios turėtų būti vežamos“, – sakė L.Andronavičius.
Jo teigimu, „Toksika“ apsiims tvarkyti ne visas atliekas, o tik tas, kurios yra likusios po degimo.
„Tai susimaišę degėsiai su metaliniais kordais, su žemėmis, supiltomis vandeniu. Viskas, kas yra likę po gesinimo, likę nuodėguliai. (…) Jokiais būdais nėra kalba apie padangas arba padangų produkciją. Pačių padangų neturime teisės tvarkyti, deginti, tai padangų nepriimsime ir netvarkysime“, – teigė pašnekovas.
Tiesa, „Toksikos“ atstovas patikino, kad įmonė galėtų pervežti padangas kitoms padangų tvarkymo bendrovėms.
Tad ko reikia, kad būtų pradėti darbai? Pavedimo veikti. Kas turėtų jį duoti, pasak L.Andronavičiaus, pasakyti yra sudėtinga.
Viena vertus, tai turėtų būti atliekų savininkas – „Ekologistikos“ įmonės vadovas Juozas Cicėnas. Kita vertus, situacija „netipinė“, tad iniciatyvos veikiausiai turės imtis kuri nors iš institucijų.
„Klausimas, kiek atliekų savininkas yra pajėgus vykdyti tą tvarkymą ir finansiškai mokėti už padarinių sutvarkymą. Kitas dalykas – institucijos, kurios rūpinasi objekto sutvarkymu. Tai Aplinkos apsaugos departamentas, Aplinkos ministerija, savivaldybė. Čia turėtų institucijos nutarti, kas apsiima atsakomybę tvarkyti tas atliekas ir sudarinėti sutartis“, – sakė „Toksikos“ komercijos vadovas.
Veš šią savaitę
Pasak aplinkos ministro K.Mažeikos, šiuo metu esminis klausimas yra, kas sumokės už atliekų tvarkymą.
„Yra du dalykai. Jeigu vadovaujantis teisės aktais, ar Vyriausybė, ar visi Lietuvos žmonės turi sutvarkyti vieno verslininko atliekas, ar pats verslininkas turi susitvarkyti? Žiūrint pagal teisės aktus, pirmiausia analizuojam, ar, jeigu sutvarkysime, teisiškai bus galima išsiieškoti iš jo (išlaidas – red.). Čia yra vienintelis klausimas“, – tikino ministras.
Pasak K.Mažeikos, Vyriausybė trečiadienį priims reikiamus sprendimus atliekų išvežimui šią savaitę inicijuoti, o sprendimai bus parengti taip, jog „Ekologistikos“ savininkas vėliau „nepareikalautų žalos dėl išvežto jo turto“.
„Vyriausybė duos „Toksikai“ pavedimą imtis veiksmų, (...), o sutarčių kiek reikės, tiek bus pasirašyta, kai bus pabaigtos tvarkyti atliekos arba jų tvarkymo eigoje“, – BNS teigė K. Mažeika.
Pasak ministro, išlaidas už išvežtas atliekas valstybė vėliau ketins išsireikalauti iš „Ekologistikos“.
Su šios įmonės direktoriumi J.Cicėnu 15min susisiekti nepavyko.