2016 07 20 /16:14

Ant Vyriausybės stalo – emigracijos mažinimo planas

Iš Lietuvos pastaraisiais metais emigruojant vis daugiau gyventojų, kadenciją baigiantis Ministrų kabinetas pritarė planui, pagal kurį bus mažinama emigracija ir stengiamasi susigrąžinti į užsienį išvykusius tautiečius.  
Kauno oro uoste
Kauno oro uoste / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Klausykite, mes programą labai seniai turime. Niekas nepavėlavo, visos keturios ministerijos pastoviai dirbo, bet mes matome, kad rezultatai galbūt yra per lėti ir per maži, tai mes pradėjome taikyti taip vadinamą tarpinstitucinį valdymo metodą ir koordinavimą perima Vyriausybės kanceliarija“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, atsakydamas į klausimą, ar Vyriausybė nepavėlavo, svarstydama planą, likus vos trims mėnesiams iki Seimo rinkimų.

Premjeras teigė, kad dirbant apjungus jėgas, emigracijos „mažinimo tempas padidės ir pagerės analitinis darbas“.

„Dar greičiau pamatysime, kokius sprendimus priimti ir kokius atidėti“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Liberalų Seime frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas BNS piktinosi, kad toks planas tvirtinamas, iki rinkimų likus trims mėnesiams, todėl jo įgyvendinimas permetamas kitai Vyriausybei.

„Tikiu, kad ten yra gerų priemonių, gal jos neišvengiamos, nesusipažinau ir nenoriu kritikuoti... Reikia žiūrėti turinį. Gal jis geras. Bet štai ką pastebiu šios Vyriausybės veikloje, kalbant apie terminus – ar tai būtų mokestiniai dalykai, ar kiti – viskas priimama taip, kad šiai Vyriausybei neatsirastų finansinių naštų, o jos atsirastų ateityje. Gal ir kainuoja, bet gal valstybei įveikiami. Bet ši Vyriausybė kažkaip sugebėjo išsisukti be finansinių kaštų. Tempia gumą iki paskutiniųjų, paskui ateina rinkimai ir nieko rimto nebeišeina“, – BNS teigė E.Gentvilas.

Planas, kuriam Vyriausybė pritarė pasitarime trečiadienį, turėtų iki 2023 metų padėti pašalinti emigraciją skatinančias socialines, ekonomines ir kitas priežastis. Pavyzdžiui, numatoma, kad bus užtikrintos pajamos, garantuojančios pakankamą pragyvenimo lygį žmogui ir jo šeimai, didinama minimalia alga ir siekiama, kad ji būtų mokama tik už nekvalifikuotą darbą, taip pat tobulinamas darbo apmokėjimo reglamentavimas.

Verslumui skatinti numatoma sukurti specialias mokyklas moksleiviams bei į darbo rinką įtraukti daugiau vyresnio amžiaus žmonių, skatinti jų ir savanorišką veiklą. Be to, 2018 metais ketinama kurti dvišales nuolatinės partnerystės grupes investicijoms pritraukti bei skatinti verslo, mokslo įstaigų ir savivaldybių partnerystę.

Iki 2018 metų žadama patvirtinti programas, pagal kurias būtų remiami neturintys darbo vyresni nei 50 metų žmonės.

Nuo 2017 metų ketinama 20 proc. padidinti doktorantų stipendijas – taip norima paskatinti jaunimą studijuoti Lietuvoje, o ne išvažiuoti į kitas šalis. Be to, Per Verslo finansavimo fondą, finansuojamą iš Europos regioninės plėtros fondo, ketinama teikti paramą verslo pradžiai.

Siekiant į Lietuvą pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojų, numatoma palaikyti glaudesnį ryšį su lietuvių kilmės mokslininkais, pavyzdžiui, organizuoti mokslo premijas užsienio lietuviams mokslininkams.

Taip pat iki 2020 metų ketinama rengti ES fondų investicijų veiksmų programos projektus, skirtus protų susigrąžinimui ir profesionalų pritraukimui.

Jeigu tokiam planui Vyriausybė trečiadienį pritars, institucijos ataskaitas apie nuveiktus darbus turės teikti kiekvieną ketvirtį.

Oficialiais duomenimis, pernai iš Lietuvos išvyko 46,5 tūkst. žmonių – 9,9 tūkst. daugiau nei 2014-aisiais. Šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno 2,89 mln. nuolatinių gyventojų, arba 32,7 tūkst. mažiau nei prieš metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai