„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 04 03

Antisemito įrankiu lietuvišką žiniasklaidą „atiduoda“ G.Sorosui, bet faktų nepateikia

Feisbuke skelbiamas vaizdo įrašas, kuris neva turėtų įrodyti, kad visa Lietuvos žiniasklaida priklauso vienam žmogui. Tačiau pranešime pasakojama apie Ukrainą, o įrašas sukurtas naudojantis su antisemitizmu flirtuojančio pamokslininko valdoma platforma.
George'as Sorosas
George'as Sorosas / „Scanpix“/AP nuotr.

„Kas valdo Lietuvos žiniasklaidą? Gigantiška Džordžo Soroso nuomonių ir švietimo imperija“, – feisbuke skelbia Mariaus Gabrilavičiaus valdomas tinklalapis minfo.lt.

15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

Nuo įrašo paskelbimo dienos juo pasidalino kiek daugiau nei 200 feisbuko vartotojų, socialinio tinklo algoritmai įrašą parodė daugiau nei 40 tūkst. kartų.

Apie Lietuvą vaizdo įraše, dubliuotame lietuviškai, neužsimenama nei žodžiu, o informacijos šaltinio savininkas – žinomas antisemitas.

G.Soroso misticizmas

Minfo.lt paskyroje skelbiamame vaizdo įraše apie Lietuvą – nėra kalbama. Aptakiai užsimenama apie verslininko ir filantropo George'o Soroso paramą žiniasklaidai Rytų Europoje.

Tiesioginės sąsajos man nėra žinomos.

Aiškinama, neva „G.Soroso finansuojama“ Ukrainos žiniasklaida šališkai nušviečia Ukrainos konfliktą su Rusija šalies rytuose. Tokią žinutę nuo pat konflikto pradžios siunčia Kremliaus valdoma žiniasklaida.

G.Sorosas Lietuvoje nevaldo nei vienos žiniasklaidos priemonės. Anot Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, tiesioginių sąsajų Lietuvos žiniasklaida su G.Sorosu neturi.

„Tiesioginės sąsajos man nėra žinomos“, – atsakyme 15min teigė LŽS pirmininkas.

Tiesa, kad vienas nevyriausybinės organizacijos „Atviros Lietuvos fondas“ (ALF) rėmėjų – G.Soroso įkurtas „Open society foundation“, tačiau žiniasklaidos priemonės ALF nepriklauso.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas

Pavyzdžiui, 15min yra Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN) nariai. IFCN administruoja „Poynter“ institutas. Pastarasis 22 rėmėjų sąraše nurodo ir „Open society foundation“. Tačiau 15min savininkas nėra G.Sororsas, o pagrindinis visų nepriklausomų Lietuvos žiniasklaidos pajamų šaltinis – reklama.

Teiginiai, neva G.Sorosas valdo Lietuvos žiniasklaidą, neturi pagrindo. Dar daugiau, minfo.lt skelbiamame vaizdo įraše tokių įrodymų ir nėra pateikiama.

Nesigina meluojantys

Socialiniame tinkle skelbiamą vaizdo įrašą sukūrė ir, panašu, įgarsino tinklalapis kla.tv. Ši priklauso Šveicarijos pamokslininkui ir sektos „Organischen Christus Generation“ (OCG) lyderiui Ivo Sasekui.

15min nuotr./Ištrauka iš kla.tv „apie“ skilties
15min nuotr./Ištrauka iš kla.tv „apie“ skilties

Pastarasis yra pagarsėjęs dėl antisemitinių pareiškimų, Holokausto neigimo ir sąmokslo teorijų platinimo. I.Saseko teigimu, jo tikslas nėra tiesa, o alternatyvios nuomonės pateikimas.

I.Sasekas reguliariai organizuoja „Anti-cenzūros koalicijos“ (AZK) konferencijas, kuriose pasireiškia jo šeimos nariai, apie cenzūrą dainuojama kartu su konferencijos dalyviais.

Vice.com žurnalistų teigimu, konferencijos dalyviai parenkami itin atsargiai. Ne todėl, kad į konferenciją būtų sudėtinga patekti, tačiau dėl itin kontroversiško jų turinio.

Youtube.com stop kadras /Ivo Saseko pamokslo stop kadras
Youtube.com stop kadras /Ivo Saseko pamokslo stop kadras

AZK konferencijose pranešimus skaitė žinomi Holokausto neigėjai, nevengiama naudoti nacių saliuto. 2014 m. vykusios konferencijos metu I.Sasekas konferencijos nariams rekomendavo skaityti Adolfo Hitlerio parašytą „Mein Kampf“, o dėl „prastėjančios pasaulio būklės“ kaltino globalų žydų sąmokslą.

Kla.tv apstu lietuviškai dubliuotų vaizdo įrašų, kuriuose skelbiamos sąmokslo teorijos. Skelbiama melaginga informacija apie masinę minčių kontrolę, Billo Gateso sąsajas su COVID-19 protrūkiu, vakcinų žalą ir 5G ryšį. Visas šias sąmokslo teorijas vienu ar kitu pavidalu publikavo ir minfo.lt.

Minfo.lt – vienas pagrindinių melagingos informacijos apie COVID-19 šaltinių. Tinklalapyje buvo skelbta, neva ligos protrūkis – suplanuota „depopuliacijos“ programa, virusas į Kiniją buvo atgabentas iš Kanados, ligos protrūkis – melas.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“