Raudondvarių Lietuvoje turime ne vieną, kaip ir Raudondvario dvarų. Tačiau esantis Vilniaus rajone netoli Nemenčinės itin mažai žinomas.
„Inicijuotas skelbti Valstybės saugomu“
„XIX a. susiformavusi dvaro sodybos plano struktūra, tūrinė erdvinė kompozicija, kurią sudaro sodybos ŠV dalyje – reprezentacinėje zonoje esantys rūmai su želdynais ir tvenkiniais, teritorijos centrinėje dalyje – ūkinėje-gyvenamojoje zonoje išsidėstę ūkiniai pastatai ir kumetynas, teritorijos PR dalyje – gamybinėje zonoje esantis alaus bravoras, alaus statinių dirbtuvės, alaus brandinimo rūsiai, inžinierių namas, kanalas, tiltelis, statinių liekanos ir vietos teritorijos centrinėje dalyje, susisiekimo trasos“, – taip prie vertingųjų savybių apie Raudondvario dvaro sodybos planavimo sprendinius rašoma Kultūros paveldo departamento (KPD) Kultūros vertybių registre.
Ši sodyba, esanti Vilniaus rajono sav., Nemenčinės sen., Raudondvario k., Aleksandro Parčevskio g. 18, į Kultūros vertybių registrą įtraukta 1992 metų gegužės 4 dieną, tačiau jos statusas iki šiol – „inicijuotas skelbti Valstybės saugomu“.
KPD teigimu, paskelbti šį objektą Valstybės saugomu galima būtų tuomet, jeigu būtų parengtas sodybos specialusis planas. Tai kainuoja brangiai ir bent šiemet KPD teigia pinigų tam neturėsianti. Tokį planą galėtų rengti ir patys sodybos savininkai, tačiau juos tikriausiai irgi riboja finansai.
Kadangi Raudondvario dvaro sodyba nėra Valstybės saugoma, jos savininkai negali pretenduoti į valstybės ar ES paramą tvarkydami teritoriją ir joje esančius pastatus. Finansavimą objektas, kurio statusas – inicijuotas skelbti Valstybės saugomu, gali gauti tik tyrimams ir avarijos grėsmės šalinimui.
Supirko vieni žmonės
Šiuo metu visa ši dvaro sodyba yra vienose rankose – maždaug prieš pusmetį iš privataus žmogaus pagrindinius rūmus įsigijo tie patys savininkai, kurie prieš ketverius metus per išankstinį aukcioną iš „Luminor“ banko nusipirko unikalų neoklasicistinio architektūros stiliaus pastatų kompleksą.
Kaip tuomet skelbė bankas, Nemenčinės seniūnijos Raudondvario miestelyje esančiuose rūmuose veikė alaus darykla, vėliau istorinis pastatas buvo apleistas. Už A.Parčevskio gatvėje esančius 11 tūkst. kv. m pastatus buvo sumokėta 88 tūkst. eurų.
Naujieji savininkai gana paslaptingi. Su 15min kalbėjęs Alfredas prašė neskelbti jo pavardės (ji redakcijai žinoma), tačiau mielai pasidalijo planais, kaip čia viską jis su kolegomis nori įrengti.
Nemenčinės seniūnijos Raudondvario miestelyje esančiuose rūmuose veikė alaus darykla, vėliau istorinis pastatas buvo apleistas.
Planai – dideli
O tie planai įspūdingi – šiuo metu vis dar apleistą dvaro sodybą ketinama paversti populiariu traukos tašku. „Gal dar vienas Belmontas bus“, – šypsojosi Alfredas.
Bet apie viską nuo pradžių.