Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 09 11

Aplinkos ministras sieks asbesto šalinimo programos efektyvumo (atnaujinta 16.30 val.)

Ketvirtadienį vyko Aplinkos ministro Artūro Paulausko iniciatyva rengtas pasitarimas, kuriame svarstytos galimybės, kaip sparčiau įgyvendinti asbesto šalinimo programą. Dabartinė programos eiga aplinkos ministro netenkina.
Stogai
Stogai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

“Mūsų netenkina asbesto šalinimo programos eiga,  teigia aplinkos ministras Artūras Paulauskas. Ministerija gauna daug laiškų, telefonų skambučių, kuriuose gyventojai klausia, kada jie galės pakeisti savo pastatų asbestinius stogus".

Pasitarime dalyvavo ministerijos sekretorius Aleksandras Spruogis, ministro patarėjas Romualdas Patalavičius, Aplinkos kokybės departamento direktorius Arūnas Čepelė, šio departamento vyriausiasis specialistas, asbesto šalinimo programos rengėjas Mindaugas Bilkis ir kiti atsakingi darbuotojai.  Tartasi dėl galimybės patobulinti šią programą.

Pasak Artūro Paulausko, Aplinkos ministerija kreipsis į Finansų ministeriją, kad ateinančių metų biudžete būtų numatytos lėšos šios programos įgyvendinimui.

Kitais metais bus pradėta asbesto turinčių šiferinių stogų inventorizacija, kurią turės atlikti savivaldybės. Jos metu bus nustatyta tvarka ir prioritetai, kaip bus keičiami asbocementiniai stogai.

Aplinkos ministerija sieks, kad žmonėms, nusprendusiems pasikeisti asbesto turinčius šiferinius stogus iš valstybės biudžeto, būtų kompensuojama ne mažiau kaip 20 procentų stogo pakeitimo kainos.

Ministerija taip pat įsipareigojo dar šiais metais parengti asbesto šalinimą iš aplinkos reglamentuojančius teisės aktus, reikalingus tvarkos aprašus, taisykles ir kitus dokumentus.

Aplinkos ministerijos nuomone, įgyvendinant šią programą aktyviau turėtų dalyvauti savivaldybės. Jos turėtų ne tik teikti informaciją gyventojams, bet ir surasti lėšų, kad būtų galima kompensuoti stogų keitimą namams, kuriuose gyvena socialiai remtinos šeimos.

Sovietmečio palikimas

Asbestas dėl savo tvirtumo, atsparumo temperatūrai, lankstumo seniau buvo plačiai naudojamas statyboje, energetikoje. Kol konstrukcijos neliečiamos, ši medžiaga sveikatai nekenkia.

Šiuo metu nerimą kelia senos statybos pastatai, kurių stogo dangos yra apgailėtinos būklės. Yrant dangai į orą patenka asbesto dalelės. Pasak Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento vyriausiojo specialisto M.Bilkio, asbestas kelia pavojų žmonių sveikatai, todėl sudužus ar įskilus šiferio lakštams, juos reikia skubiai pašalinti. Stogo dangoje esantis asbestas langvai skyla į mažus plaušelius. Per kvėpavimo takus šie patenka į žmogaus organizmą ir gali sukelti sunkias ligas, net vėžį.

Asbesto šalinimui – milijonai

Valstybė patvirtino asbesto gaminių šalinimo programą. Šios programos tikslas – gerinti aplinkos būklę, palaipsniui iš aplinkos šalinti asbestą. Parama bus teikiama nuo 2011 metų. Numatyta, jog per porą metų asbesto gaminių šalinimui bus skirta 14 milijonų litų. Ar neatsitiks taip, kad minėti milijonai nusės tariamų "asbesto šalintojų" kišenėse?

M. BIlkis teigia, jog pirmiausia bus parengti teisės aktai, reglamentuosiantys asbesto gaminių inventorizacijos tvarką. Bus nustatytos ir taisyklės, kuriomis vadovaujantis asbestas bus šalinamas ne tik iš viešojo naudojimo, bet ir iš individualių gyvenamųjų pastatų. Savivaldybių atstovai privalės įvertinti pastatų, turinčių asbesto gaminių būklę ir parengti paramos programas.

Specialistai pripažįsta, jog nepavyks pakeisti visų asbesto turinčių stogo dangų. Paramos gali tikėtis tik tie asmenys, kurių pastatų stogo danga yra apgailėtinos būklės. Nuo biudžeto galimybių bei inventorizacijos rezultatų priklausys paramos dydis. Bus kompensuojamas asbesto turinčių gaminių atliekų saugus sutvarkymas arba naujos dangos kainos dalis. Po šios programos Aplinkos ministerija sustoti neketina. Numatoma, jog 2012 metais bus parengta nauja testinė asbesto šalinimo prgrama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?