Aplinkos apsaugos agentūros 17 val. duomenimis, didžiausios kietųjų dalelių (KD10) koncentracijos yra Vilniuje, Kaune ir Jonavoje, tikėtina, kad jų paros ribinė vertė minėtuose miestuose bus viršyta iki pusantro karto.
Kitų teršalų koncentracijos neviršija normos.
Apie 18.50 val. gyventojams į mobiliuosius telefonus išsiųsti trumpieji perspėjimo pranešimai, kuriais rizikos grupėse esančius asmenis Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ragina mažiau būti lauke, užsidaryti langus, dažniau valyti patalpas.
Pasak Aplinkos apsaugos agentūros, aplinkos oras užterštas dėl vietinių taršos šaltinių kaip transportas, pakeltoji tarša, ir dėl atneštinės taršos iš pietryčių.
„Turimais duomenimis, Baltarusijoje dega miškai ir durpynai, todėl kai kur Lietuvoje gali būti jaučiamas degėsių kvapas“, – nurodo aplinkosaugininkai.
NVSC anksčiau šeštadienį skelbė, kad padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija fiksuojama oro taršos matavimo stotelėse Kauno Dainavos mikrorajone, Noreikiškėse, Jonavoje, Šiauliuose.
Agentūra prognozuoja, kad sekmadienį situacija keisis mažai ir kietųjų dalelių koncentracijos šalyje išliks padidėjusios.
Aplinkosaugininkai rekomenduoja sumažinti fizinį aktyvumą lauke – susilaikyti nuo ilgesnių pasivaikščiojimų, intensyvaus bėgimo, greito važiavimo dviračiu ir kitos veiklos, jei jos metu pagilėja ar padažnėja kvėpavimas.
Kaip nurodo NVSC, kietosios dalelės yra ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, taip pat biologinių komponentų – alergenų, mikroorganizmų.
Didesnės dalelės (KD10) paprastai paveikia žmogaus viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, sukelia kosulį ir čiaudulį.
Asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo sistemos, kraujotakos sistemos ligomis, senyvo amžiaus žmonės, kūdikiai, vaikai, nėščiosios priskiriami gyventojų rizikos grupei, kurią smarkiausiai veikia padidėjęs oro užterštumas, jie turėtų saugotis labiau.