Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 06 11

Apverktini Šiaulių kultūros pastatai tampa konflikto bomba su politiniu užtaisu

Šiaulių miesto valdžia išplatino viešą laišką, kuriame praneša, kad iš Vyriausybės nepriims kultūrinės įstaigos renovacijai 180 tūkst eurų. Šios sumos pakaks tik grioviui. Iš ministerijos pasigirsta neskanių įstaigas kiršinančių kalbų, iš kur gauti pinigų – Kultūros centrui ES skirtas lėšas perleisti „Saulei“. Miesto valdžia laikosi nuomonės, kad tai nelyginamos įstaigos – renovuoti būtina abi.
Šiaulių dienos 779 – miesto šventė su „Verksmu“
Skulptūra „Verksmas“ puikiai iliustruoja Šiaulių kultūrinių įstaigų būklę. / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Viešai išplatintame laiške Šiaulių miesto savivaldybė šaukė – „Šiaulių kultūra nebegali laukti!“. Primenama, kad koncertinė įstaiga „Saulė“ ir Šiaulių kultūros centras niekada nėra gavę ES ar valstybės biudžeto lėšų.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių kultūros centras
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių kultūros centras

Kultūros centras jau šiais metais turėtų pradėti renovaciją už ES lėšas. 2014 metais Valstybės investicijų programoje (VIP) pagaliau atsirado eilutė ir koncertinės įstaigos „Saulė“ techniniam projektui parengti, o šių metų programoje buvo paskirta 180 tūkst. eurų rangos darbams.

Šių pinigų Šiauliai nusprendė neimti, nes tai tik mažytė reikalingų pinigų dalis – neapsimoka prasidėti? Dėl to ir kilo diskusija visuomenėje.

Ministerija kiršina ir lygina skirtingas įstaigas

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjos Dainos Kinčinaitienės, daugiau nei prieš pusšimtį metų statyti kultūros pastatai dėl nusidėvėjimo tampa nebepatrauklūs.

Šiaulių savivaldybės nuotr./Koncertine istaiga Saule
Šiaulių savivaldybės nuotr./Koncertinė įstaiga „Saulė“

Buvusio kino teatro koncertinės salės „Saulė“ rekonstrukcijos projekto bendra vertė – per 2,5 mln. eurų. Vyriausybė siūlo 180 tūkstančių ir nežada tolesnio finansavimo.

Vyriausybė siūlo 180 tūkstančių ir nežada tolimesnio finansavimo.

„Jei valstybės lėšos bus dalijamos tokiomis mažomis dalimis, pastato atnaujinimas užsitęs bent 10 metų. Mūsų siekis, kad tokio projekto įgyvendinimas truktų ne ilgiau nei 3 metus“, – įsitikinusi Daina Kinčinaitienė.

„Jei darbų pradžiai būtų skirta bent pusė reikalingos sumos, rangovai per vienus metus pastatytų priestatą. Tolesnė rekonstrukcija gyventojams nebetrukdytų“, – oficialiai išplatintame rašte tvirtino Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“ vadovas Saulius Kauneckas.

Laiške savivaldybė užsimena, kad Kultūros ministerija netiesiogiai pasiūlė koncertinės įstaigos „Saulė“ rekonstrukcijai panaudoti Šiaulių kultūros centrui jau paskirtas lėšas.

Tiksliau – Europos Sąjungos lėšas, numatytas per Regiono tarybą – 2,3 milijono eurų Šiaulių kultūros centrui atnaujinti.

Reikia pažymėti, kad kultūros ministrą Šarūną Birutį iš abiejų šonų ramsto dvi šiaulietės politikės – socialdemokratų teikta viceministrė bei buvusi Šiaulių kultūros skyriaus vedėja Patricija Poderytė ir „darbietė“ patarėja Danguolė Martinkienė.

Kultūros centras išsiplės

Laikinai Šiaulių kultūros centro direktoriaus pareigas einanti Diana Martinaitienė teigia, kad Šiaulių kultūros centrą ir „Saulės“ koncertų salę politikai be reikalo lygina – tai nelyginami dalykai.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Diana Martinaitienė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Diana Martinaitienė

„Jei reikėtų mums perimti koncertų salės funkcijas, galėtume tai padaryti jau šiandien. Koncertų salė mūsų funkcijų negalėtų perimti ir 600 žmonių iš 20 ansamblių niekaip nesutalpintų. Tiesą sakant, trys profesionalūs „Saulės“ kolektyvai taip pat repetuoja pas mus“, – paaiškino D.Martinaitienė.

Numatytų 2,6 milijonų eurų pakaktų pastato išorei sutvarkyti, pritaikyti pastatą neįgaliesiems ir suremontuoti šiuo metu nenaudojamo buvusio klubo patalpas.

Vadovė priminė, kad Kultūros centro renovacijos procesas jau yra sparčiai pasistūmėjęs į priekį. Jau parengtas techninis projektas.

„Netrukus pirksime investicinį projektą. Mums jau numatytų 2,6 milijonų eurų pakaktų pastato išorei sutvarkyti, pritaikyti pastatą neįgaliesiems ir suremontuoti šiuo metu nenaudojamo buvusio klubo patalpas.

Jos greičiausiai bus pritaikytos jaunimo veiklai. Iš mūsų reikalaus ne tik parodyti atliktus darbus, bet ir įrodyti, jog visi darbai pasitarnavo mūsų vykdomoms veikloms“, – kalbėjo Kultūros centro vadovė.

D.Martinaitienės manymu, rinktis tarp abiejų kultūros įstaigų nėra logiška, neprotinga vieną iš jų vadinti prioritetine. O tokie ženklai, anot savivaldybės laiško, netiesiogiai jau siunčiami iš Kultūros ministerijos.

„Galime bandyti kalbėti apie įstaigų vertybes, tačiau ir jos skirtingos. Kultūros centro vertybė – čia besilankantys žmonės, veiklos, kolektyvai. Po renovacijos erdvė gerokai išsiplės buvusio klubo sąskaita.

„Saulės“ vertybė – vitražas ir koncertai. Jei norima „Saulėje“ įkurti profesionalią koncertų salę, prireiks daugiau milijonų, nei dabar norima renovacijai. Tokioms salėms daromi specialūs akustiniai projektai, o jų išpildymas nėra pigus“, – teigė D.Martinaitienė.

Šiaulių miesto administracijos direktorius Eduardas Bivainis palaiko idėją, kad tvarkyti reikia abi įstaigas. Taip pat akcentuoja, jog „trupinių“ renovacijai barstyti vyriausybė neturėtų.

Rolando Parafinavičiaus nuotr./„Šiaulių dienos 777“
Rolando Parafinavičiaus nuotr./Šiauliai šiemet švęs savo 780-ąjį gimtadienį.

„Įsivaizduokite – pastatas tarp daugiabučių namų, o remontai vyksta dešimtmetį. Kiek nepatogumų! Geriau dabar šios sumos neimti ir sulaukti kitąmet rimtesnės injekcijos. Dėl to ir kyla diskusijos“, – kalbėjo E.Bivainis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai