2023 03 03

Ar būsimi merai pajėgūs spręsti skurdo problemas?

Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas platformoje „Žinau, ką renku” kandidatams į merus uždavė klausimus apie planuojamas skurdo mažinimo priemones jų savivaldybėje, rašoma Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo pranešime žiniasklaidai.
Išmalda
Išmalda / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Nepaisant to, kad viešumoje nuolat kalbama apie tai, kad skurdas ir socialinė atskirtis yra itin opi problema, tik mažuma kandidatų pateikė atsakymus, kaip jie savo kompetencijų ribose spręstų šią problemą. Pažymėtina, kad savivaldybė šioje srityje turi nemažai galių: jos organizuoja socialines paslaugas, vykdo užimtumo didinimo programas, skirsto socialinę piniginę paramą.

“Kalbant apie skurdą dalis kandidatų neigia šią problema, o pats problemos neigimas indikuoja, kad iš esmės toks kandidatas nėra pajėgus spręsti šio iššūkio. Raginčiau rinkėjus ypač atkreipti dėmesį, ar kandidatas supranta problemos mastą ir siūlo adekvačias priemones”, – teigia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

Klausiant kandidatų apie 3 konkrečias priemones skurdui mažinti, deja, dalis kandidatų vardino nacionalinės politikos lygmens priemones, pavyzdžiui PVM mažinimas maisto produktams, prekybos centrų antkainių reguliavimas. Tai byloja, kad kandidatai neturi aiškaus priemonių plano, kurį vykdytų užėmę mero postą.

Džiaugiamės, kad nemaža dalis kandidatų vis tik sugebėjo įvardinti konkrečias, savivaldybės kompetencijos ribose taikytinas priemones, tai – individualizuotų socialinių paslaugų plėtra, išmokų, kurios yra savivaldos kompetencijos ribose, ir būsto fondo plėtimas, informavimas apie taikomas priemones, socialinių darbuotojų statuso stiprinimas. Džiaugiamės, kad dalis kandidatų nevyriausybines organizacijas ketina intensyviau įtraukti į pagalbos pažeidžiamoms grupėms teikimą.

Atsakant į klausimą, kaip kandidatai į merus padėtų žmonėms išaugus šildymo kaštams, pagrindinės siūlomos priemonės buvo perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių (pvz. saulės parkų statymas ant viešųjų pastatų), renovacija ir informavimas apie esamas pagalbos priemones.

Kalbėdami apie įsiskolinimus antstoliams, kaip įsidarbinimo barjerą, didelė dalis kandidatų pasisakė visai nematantys to kaip problemos. Kiti pritarė Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo siūlymui, kad įsiskolinusiems asmenims būtina teikti specializuotas šeimos ar asmens finansų valdymo paslaugas, kuomet socialiniai darbuotojai tarpininkauja tarp asmens ir antstolio, padedama subalansuoti šeimos ar asmens biudžetus.

Žemėlapyje pasirinkę savivaldybę, matysite visus kandidatus į merus ir jų atsakymus į klausimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų