2016 02 23

Ar galioja namuose parašytas ir stalčiuje saugotas testamentas?

Testamentas – vienas svarbiausių dokumentų, kurį žmogus gali pasirašyti. Būtent jį sudarydamas žmogus numato kas, kokiomis dalimis ir kaip disponuos turtu po jo mirties bei išvengia dėl to galinčių kilti paveldėtojų ginčų. Kaip jį sudaryti – ar namuose parašytas ir saugiai paslėptas testamentas turi teisinę galią?
Pagyvenęs žmogus pasirašo sutartį
Pagyvenęs žmogus pasirašo sutartį / 123rf nuotr.

Asmeninis testamentas

Garbaus amžiaus žmogus prisėda prie rašomojo stalo, pamąsto, baltame popieriaus lape įamžinta pomirtinę valią, o tada dokumentą paslepia ar patiki kam nors saugoti – tipiška filmo scena. Dažnai žmonėms ir kyla klausimų – ar taip yra iš tiesų? Ar tokiu būdu sudarytas testamentas turi teisinę galią?

Iš tiesų Civilinis kodeksas numato dvi testamento rūšis – oficialųjį ir asmeninį. Būtent pastarasis būdas ir numato testatoriui galimybę pomirtinę valią popieriaus lape išdėstyti kur tik jis bebūtų – namuose, miške ar kelionėje. Vis dėlto, nusprendus sudaryti būtent tokio pobūdžio testamentą, būtina žinoti kelis dalykus.

Svarbiausia – detalės ir aiškumas

„Jei mirusysis nepalieka testamento, jo turtas yra paveldimas pagal įstatymą. Tačiau toks palikimo dalijimo būdas kartais sukelia nesantaiką tarp potencialių paveldėtojų. Turtiniams ginčams kelią užkerta testamentu pareikšta žmogaus valia: ją išreikšti nėra sudėtinga, žinant kelis esminius šio dokumento sudarymo aspektus,“ – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Jei mirusysis nepalieka testamento, jo turtas yra paveldimas pagal įstatymą. Tačiau toks palikimo dalijimo būdas kartais sukelia nesantaiką tarp potencialių paveldėtojų.

Visų pirma, asmeninį testamentą sudarantis žmogus įgaliojimus turėtų rašyti ranka – kompiuteriu parašytas ir atspausdintas asmeninis testamentas negalios. Antras, bet ne ką mažiau svarbus dalykas – rašantysis privalo nurodyti savo vardą, pavardę ir testamento sudarymo datą, vietą, išdėstyti savo valią bei, savaime aišku, visa tai patvirtinti parašu.

Jei testamento sudarymo data ir vieta nebus nurodyta, tai testamentą daro negaliojantį tik tuo atveju, jeigu testamento sudarymo datos ir vietos negalima nustatyti kitais būdais arba jos nėra aiškios iš kitų aplinkybių. Testamentą galima surašyti bet kokia kalba.

Būtina rašant testamentą aiškiai suformuluoti mintis, apgalvoti turinį. Jei testatorius turi du sūnus ir testamente rašo „namą palieku sūnui“, toks testamentas neturės teisinės galios. Privalu viską išdėstyti konkrečiai – pateikti visą reikiamą informaciją apie paveldėtoją ir objektus.

„Neretai baiminamasi – ar paliktos, ištaisytos klaidos, išbraukti ir perrašyti sakiniai daro įtakos testamento galiojimui. Atsakymas paprastas – jei pataisymai atlikti testatoriaus ranka, tai neturi įtakos testamento teisinei galiai. Svarbu tai, kad asmeninis testamentas negalios, jei jis yra akivaizdžiai nebaigtas ar nepasirašytas“, – pažymi J. Bernatonis.

Būtina patvirtinti per vienerius metus

Galiausiai pabaigtą dokumentą testatorius gali pasidėti į stalčių, perduoti saugoti notarui arba konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Perduotas saugoti asmeninis testamentas prilyginamas oficialiajam, jeigu testamentą perdavė pats testatorius, pareikšdamas, kad testamente išreikšta jo paskutinė valia, testamentas perduotas užklijuotame voke, panaudotos voko apsaugos nuo pažeidimų priemonės ir ant voko pasirašė testatorius bei testamentą priimantis asmuo, o apie testamento priėmimą saugoti surašytas aktas.

Svarbiausias su asmeniniu testamentu susijęs faktas, kad testatoriui mirus dokumentas ne vėliau kaip per vienerius metus turi būti pateiktas teismui patvirtinti ir tik tada pradeda galioti. Jei testamentas buvo perduotas saugoti notarui ar konsuliniam pareigūnui, jo nereikės perduoti tvirtinti teismui.

Duomenys apie priimtus saugoti testamentus perduodami valstybės įmonei Centrinei hipotekos įstaigai, kuri juos įrašo Testamentų registre. Taip užtikrinama, kad testamentas bus surastas. Jei testamentas neperduotas saugoti, suprantama, yra rizika, kad testamentas nebus surastas ar jis bus surastas įpėdiniams jau pasidalinus turtą.

Duomenys apie priimtą saugoti testamentą bus nevieši iki testatoriaus mirties. Daugiau apie Testamentų registrą galite sužinoti spustelėję čia.

Visuomenės teisinis švietimas
Visuomenės teisinis švietimas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis