Pasibaigus šiai Seimo kadencijai parlamentarams ir jų padėjėjams bus išmokėtos išeitinės išmokos. Iš viso ketinama padalyti 8 mln. litų.
Seimo statute numatoma, kad pasibaigus Seimo kadencijai parlamentarui išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija. Tačiau suma turi būti ne mažesnė kaip dviejų ir ne didesnė kaip šešių vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio. Vieną kadenciją dirbęs Seimo narys, išeidamas gautų keturių mėnesių atlyginimų dydžio sumą. Tačiau nereikia pamiršti, jog parlamentaro atlyginimas siekia 5 tūkstančius litų. Sudėjus keturis tokius atlygimus išeina nemenka suma.
Pavyktų sutaupyti
Įstatymu piktinasi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys K.Čilinskas, ne kartą Seimui pasiūlęs svarstyti išlaidas mažinančias pataisas. Šį kartą politikas siūlo visai panaikinti išmokas Seimo nariams, kurie nebebus išrinkti kitai kadencijai.
Pasak jo, Seimo narys, prieš tapdamas Tautos atstovu, žino, kad tai yra terminuotas darbas – niekas negarantuoja, kad jis bus išrinktas naujai kadencijai. Todėl apmokėjimas išeinant iš darbo turėtų būti analogiškas visų darbuotojų apmokėjimui, kai jie atleidžiami pasibaigus terminui.
„Pagal darbo Darbo kodeksą, asmenims, atleidžiamiems iš darbo, pasibaigus darbo sutarčiai, darbdavys jam išmoka dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Atrodytų, jog ir Seimo nariams pakaktų tokio dydžio išmokos, nes keturių ar šešių dydžių išmoka neatitiktų kitų dirbančiųjų išmokų“, – 15min.lt aiškino K.Čilinskas.
K.Čilinskas kolegų nesigaili ir mano, jog Seimo nariai, eidami pareigas, gauna įvairias išlaidų kompensavimo išmokas, viršijančias darbo užmokestį.
„Dabar dar nepriimtos mano pataisos dėl įvairių Seimo išlaidų, pvz., biuro. Visas išlaidas siūlau mažinti tris kartus“, – apie įregistruotą Statuto pataisų projektą kalbėjo K.Čilinskas.
„Būtent dėl to siūlau lėšas taupyti kitu būdu – neišmokant Seimo nariams išeitinių išmokų, ypač dabar, kai padidėjęs biudžeto deficitas ir pablogėjusi žmonių ekonominė padėtis. Manau, tokia pataisa gali būti Seimo priimta lengviau, nes su ja susiję ne visi Seimo nariai, o tik tie, kurie palieka Seimą – grupelė“, – įsitikinęs K.Čilinksas.
Savo projektą Seimo narys siūlo nagrinėti skubos tvarka, kad išmokų nebegautų jau šią kadenciją baigiantys Seimo nariai.
„Nėra prasmės priimti įstatymo, kuris būtų panaudotas dar po ketverių metų. Be to, naujasis Seimas vėl peržiūrės statutą“, – teigė politikas.„Manau, kad tokiais pasiūlymais kai kurie kolegos tiesiog žaidžia. Tai tėra populizmas. Jeigu Seimo nariai yra Lietuvos piliečiai, tai jiems, kaip ir visiems, priklauso išeitinės išmokos“, – teigė Seimo narys V.Domarkas.
Apie Lietuvos piliečius ir ne...
Seimo vadovai ir frakcijų seniūnai, nepaisant pakartotinių iniciatoriaus prašymų, neskuba teikti šio projekto svarstymui, nors tokios galimybės kai kurie parlamentarai neatmeta. Panašu, kad tokių, kurie pritartų K.Čilinskui tėra vienas kitas. Seimo narys Vaclovas Karbauskis tokiam pasiūlymui nesipriešina.
„Geras pasiūlymas ir vertas svarstymo. Aš manau, jei spėsime, tikrai svarstysime. Manau, kad Seimo narys nevertas nieko. Jam nereikia išmokų“, – dėstė V.Karbauskis.
Kitokia Seimo nario Algimanto Matulevičiaus nuomonė.
„Pagal dabar galiojantį Darbo kodeksą dirbantys Lietuvos piliečiai, išeidami iš darbo, pasibaigus sutarčiai gauna išmokas. Kodėl jų neturėtų gauti taip pat dirbantys Seimo nariai? O gal Seimo nariai nėra Lietuvos piliečiai?, – piktinosi A.Matulevičius. – Taupyti reikia Valstybės sektoriuje, o ne iš Seimo. Panaikinkime Seimą ir pamatysime, kad sutaupysime labai nedaug“.
Apie Lietuvos piliečio sąvoką kalbėjo ir dar vienas politikas, nebepateksiantis į Seimą kitai kadencijai, Virginijus Domarkas.
„Manau, kad tokiais pasiūlymais kai kurie kolegos tiesiog žaidžia. Tai tėra populizmas. Jeigu Seimo nariai yra Lietuvos piliečiai, tai jiems kaip ir visiems priklauso išeitinės išmokos. Jei žmonės jų nelaiko Lietuvos piliečiais, išmokų nereikia“, – aiškino V.Domarkas.
Anot politiko, jis nežino, kokio dydžio išmokas gaus išeinantieji Seimo nariai.
„Bandžiau išsiaiškinti, bet nepavyko. Man asmeniškai niekas nepaaiškino, kiek Seimo nariui bus išmokėta“, – tikino pašnekovas.