Platinama nuo 2019 m.
Viena „Facebook“ vartotoja neseniai pasidalijo nuotrauka, kurioje matyti publikacija iš nenurodyto spaudos leidinio. Joje – tik nespalvota H.Kissingerio nuotrauka ir tariamai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Eugenikos taryboje 2009 m. vasario 25 d. pasakyti žodžiai.
„Kai banda priima privalomus skiepus, žaidimas baigiasi, – juos lietuviškai perrašė internautė. – Jie priims bet ką – priverstinę kraujo ar organų donorystę – „dėl didesnio gėrio“.
Galime genetiškai modifikuoti vaikus ir juos sterilizuoti – „dėl bendros gerovės“... <…> Vakcinų gamintojai uždirbs milijardus.
Ir daugelis iš jūsų šiame kambaryje esate investuotojai. Tai – didelis abipusiai naudingas susitarimas. Mes naikiname bandą, o banda mums moka už naikinimo paslaugas.“
Savo įrašą moteris baigė apibendrinimu: „2023 ir banda priima skiepus…“
Ta pačia nuotrauka dalijamasi jau bent porą metų. Esama ir kitokių variantų, kuriuose pateikta ta pati citata, tik panaudota kita H.Kissingerio nuotrauka ir sumaketuota kitaip (čia, čia, čia, čia).
Paieška internete rodo, kad ypač aktyviai šia citata socialiniuose tinkluose buvo dalijamasi 2019-2020 m., kuomet kai kuriose šalyse ėmė daugėti tymų atvejų ir kilo COVID-19 pandemija.
Bet viešuose šaltiniuose nėra užfiksuota, kad buvęs diplomatas kada nors būtų pasakęs ką nors panašaus. Dar daugiau – nėra ir tarybos, į kurią jis neva kreipęsis.
Atstovai: citata yra sufabrikuota
Šį pavasarį 100-mečio sulaukęs H.Kissingeris yra vienas žinomiausių ir įtakingiausių JAV diplomatų. 1969-1975 m. jis patarinėjo JAV prezidentams Richardui Nixonui ir Geraldui Fordui nacionalinio saugumo klausimais.
1973-iaisiais tapo ir valstybės sekretoriumi, šias pareigas ėjo beveik pusketvirtų metų. Tais pačiais metais diplomatas kartu su Vietnamo diplomatu, politiku, generolu ir revoliucionieriumi Le Duc Tho gavo Nobelio taikos premiją už pastangas taikiai užbaigti Vietnamo karą (pastarasis apdovanojimo atsisakė).
Per ilgą politiko ir diplomato karjerą jis užėmė įvairius kitus svarbius postus, parašė ne vieną knygą ir straipsnį apie politikos mokslą, tarptautinius santykius.
H.Kissingeris gimė ne JAV – Vokietijos žydų sūnus į šią šalį išvyko būdamas 15-os, kuomet į valdžią atėjo Adolfas Hitleris. Kaip žinoma, jo vadovavimo metais naciai vykdė įvairius eksperimentus su žmonėmis.
Todėl būtų sunku tikėti, kad tokios patirties vaikystėje turėjęs žmogus būtų kalbėjęs apie tokius dalykus, kaip prievartinė donorystė ar sterilizacija.
H.Kissingerio atstovai patikino, kad jis nieko panašaus nesakęs. „Tai visiškas prasimanymas", – naujienų agentūrai AFP dar 2020 m. pavasarį sakė Courtney Glick, jo padėjėja Niujorke įsikūrusioje pasaulinėje konsultacinėje įmonėje „Kissinger Associates“.
Kad citata – sufabrikuota, kiek vėliau jie patvirtino ir naujienų agentūrai „Reuters“.
Eugenikos tarybos nėra
H.Kissingeris per savo karjerą yra sakęs ne vieną kalbą įvairiuose renginiuose. Jos yra gerai dokumentuotos, ne sykį cituotos. Todėl būtų labai neįprasta, jei šio žinomo ir įtakingo žmogaus nuomonė itin prieštaringa tema nebūtų aptarta žiniasklaidoje.
Visos pastarųjų keliolikos metų kalbos skelbiamos oficialiame tinklalapyje. Jokio komentaro, pasakyto 2009 m. vasario 25 d. ar panašiu metu, apie masinį skiepijimą čia nėra.
2009-aisiais jis kalbėjo du kartus (tą patį vasarį, bet 6 d. – Miuncheno saugumo konferencijoje, kur jis kalbėjo apie branduolinio ginklo platinimą, ir Paryžiuje per Tarptautinės energetikos agentūros 35-ąsias įkūrimo metines), nė sykio – PSO renginiuose.
Ši organizazija taip pat paneigė buvus tokią kalbą ir apskritai renginį. „Neturime jokios panašios kalbos įrašų“, – nurodyta PSO atstovo Christiano Lindmeierio atsakyme faktų tikrinimo tinklalapiui „PolitiFact”.
Dar daugiau – Ch.Lindmeieris pabrėžė, kad tokia taryba, kuri rūpintųsi eugenikos (mokslo, analizuojančio, kaip genetikos pagalba pagerinti žmonių biologines savybes ir kontroliuoti žmonių populiaciją) klausimais, visai neegzistuoja.
15min verdiktas: melas. Nėra jokių įrodymų, kad H.Kissingeris pasakė ką nors panašaus 2009 m. ar kuriuo nors kitu metu. PSO Eugenikos taryba, į kurią jis neva kreipęsis, išvis neegzistuoja.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.