„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar tikrai Lietuvoje bus blokuojamas mobilusis ryšys?

Lietuvos interneto vartotojai dalijasi vieno mūsų šalyje veikiančio naujienų portalo antraštės ekrano nuotrauka. Joje teigiama, kad nuo kitų metų Lietuvoje bus blokuojamas mobilusis ryšys. Tačiau internautai klaidinami tyčia – apie jokį blokavimą publikacijoje neužsimenama.
Renginio akimirkos
Renginio akimirkos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Nuo 2025 m. Būsite informuojami SMS žinutėmis.“ Lietuvoje bus blokuojamas mobilusis ryšys“, – skelbia portale platinamos publikacijos antraštė.

Tačiau pačiame tekste apie blokavimą užsimenama labai aptakiai.

Iš tiesų tekstas yra ne autorinis portalo žurnalistų kūrinys, o bendrovės „Bitė Lietuva“ išplatintas pranešimas spaudai.

123RF.com nuotr./Mobilus telefonas
123RF.com nuotr./Mobilus telefonas

Jame rašoma, kad Seimui nutarus, nuo 2025 m. pradžios visi išankstinio mokėjimo paslaugas teikiantys ryšio tiekėjai privalės registruoti klientus ir jų įsigyjamas naujas SIM korteles.

Taip siekiama kovoti su nuotoliniu sukčiavimu. Reikalavimas registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles bus taikoma tik naujiems klientams. Iki šiol paslaugomis besinaudojantys klientai paslaugomis galės naudotis be pokyčių.

Taigi, apie jokį mobiliojo ryšio blokavimą nebuvo net užsiminta.

„Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas, komentuodamas situaciją teigė, kad kompanija gerokai nustebo, pamačiusi pakeistą išplatinto pranešimo spaudai antraštę.

„Šypsnį kelia išties klaidinanti portalo „Technologijos.lt“ iniciatyva pakeista mūsų antraštė. Keičiant antraštę iškreipta jau nebe tik antraštėss, bet ir viso teksto prasmė.

Sunku paaiškinti, kaip antraštė „Naujos išankstinio mokėjimo kortelės veiks tik pateikus asmenukę? Kitąmet keisis sena paslauga” virto „Nuo 2025 m. Būsite informuojami SMS žinutėmis.“ Lietuvoje bus blokuojamas mobilusis ryšys“, – stebėjosi kompanijos atstovas.

Bendrovės nuotr./„Bitė Lietuva“
Bendrovės nuotr./„Bitė Lietuva“

Siekia pritraukti daugiau „paspaudimų“

Toks reiškinys, kuomet antraštė aiškiai neatitinka publikacijos turinio, vadinamas antraštiniu masalu (angl. clickbait).

Masinančiomis antraštėmis paprastai siekiama didinti tinklalapio populiarumą ir pajamas iš internetinės reklamos.

Rašant masinančias antraštes būdinga pateikti nepilną arba tendencingą informaciją, vartoti konotuotus žodžius – taip sužadinamas skaitytojų smalsumas ir išprovokuojamas paspaudimas ant antraštės.

Gali kilti sunkumų skambinant

Nuo 2025 m. kovo 1 d. Lietuvoje planuojama atsisakyti telefonų numerių pradžios – prefikso 8. Vietoje šio skaičiaus lietuviškuose numeriuose reikės naudoti 0 arba šalies kodą +370.

Gyventojams ir verslams nespėjus pakeisti numerių pradžių su skaičiumi 8 adresatų knygutėse, svetainėse ir kitur, šie numeriai nuo 2025 m. kovo nebeveiks.

Šis pokytis įgyvendinamas dėl tinklo sisteminių pokyčių, siekiant suderinti Lietuvoje naudojamą numeraciją su pasaulyje naudojama numeracija.

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) įspėja pasirūpinti pakeisti numerius iš anksto – pokyčių visiškai nepajus tie, kurie jau dabar naudoja Lietuvai priskirtą kodą +370, išsisaugodami kontaktų ryšio numerius savo užrašinėse.

Mobiliųjų tinklų operatoriai aprašo įvairius būdus kaip būtų galima vienu metu pakeisti daugybę kontaktų savo telefone, o kai kurie net siūlosi šią paslaugą suteikti nemokamai ne tik savo aptarnaujamo tinklo klientams.

„Numatyta, kad 8 bus išjungtas 2025 metų kovo 1 dieną. Tiesa, dar kurį laiką, iki gruodžio 1 dienos, vartotojai gaus pranešimus, jog toks telefono numeris negalioja ir jį reikia pakoreguoti. Vėliau bus išjungta ir ši informavimo funkcija“, – aiškino RRT tarybos narė Kristina Mikoliūnienė.

Adobe Stock nuotr./Blackberry telefonas
Adobe Stock nuotr./Blackberry telefonas

Ragina pasikeisti SIM kortelę

Taip pat iki kitų metų pabaigos Lietuvoje bus atjungiamas ir pasenęs 3G ryšys.

Prasidėjus 3G ryšio išjungimui, gyventojams patariama pasitikrinti, ar nereikėtų atnaujinti savo įrangos, pavyzdžiui, įsigyti 4G, 5G palaikantį mobilųjį, kuris turi ir „VoLTE“ funkciją.

Tačiau svarbiausia, anot ekspertų, yra įsitikinti, ar jūsų SIM kortelė pakankamai nauja, o jei keista seniau – ją pakeisti nauja.

2G ir 3G skirtos SIM kortelės buvo parduodamos maždaug iki 2010 metų, vėliau atsiradus naujos kartos ryšiui, keitėsi ir SIM.

3G balso ir interneto duomenų perdavimo technologija naudojasi jau tik nedidelė dalis gyventojų. Todėl didžioji dalis žmonių 3G ryšio išjungimo net nepajaus.

T.Biliūno / BNS nuotr./Mobilus įrenginys
T.Biliūno / BNS nuotr./Mobilus įrenginys

15min verdiktas: manipuliacija. Klaidinančia antrašte siekiama pritraukti kuo daugiau skaitytojų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs