Lietuvoje dvi savaites viešojo transporto stotelėse kabės 83 plakatai, kviečiantys užleisti vietą be eilės nėščioms moterims bei šeimoms su mažais vaikais. Plakatai papuoš ne tik didžiųjų, bet ir mažesnių miestų – Alytaus, Kėdainių, Marijampolės – transporto stotelių vitrinas.
„Kai pradėjome visas savo iniciatyvas, 2007 metais atlikome tyrimą ir paaiškėjo, jog 80–90 proc. nėščių moterų nėra užleidžiamos eilėse parduotuvėse, viešajame transporte vieta nebuvo užleidžiamas 70 proc. apklaustų būsimų ir jaunų mamų“, – pasakojo viešosios įstaigos „Draugiški šeimai“ steigėja, sociologė Milda Ališauskienė.
Paklausta, kaip per keletą metų situacija pasikeitė, moteris sakė: „Nedarėme apklausos, kiek ir kas kaip pasikeitė, nes reikia nemažai finansų, tačiau kiek sulaukiame pavienių atsiliepimų, tai mus įkvepia.“
Anot kitos „Draugiški šeimai“ steigėjos Gabijos Vitkevičiūtės, pirmaisiais veiklos metais į pilietinę iniciatyvą susibūrusios moterys inicijavo kasų šeimoms parduotuvėse atsiradimą, kitais metais skatino užleisti vietą mamoms viešajame transporte, o praėjusį pavasarį Vilniaus smėlio dėžes pripildė smėlio.
Teisininkė Daiva Dumčiuvienė, taip pat prisidedanti prie „Draugiški šeimai“ įgyvendinimo, teigė, jog pagrindinis susibūrusių moterų tikslas – padaryti Lietuvoje dirbančias verslo struktūras ir valstybines institucijas draugiškas šeimai, kad atėję į jas tiek vaikai, tiek jų tėvai jaustųsi komfortiškai. „Pavyzdžiui, Danijoje, oro uoste, kai atskrendi ir išlipi iš lėktuvo, tau iš karto privežamas vežimėlis vaikui. Rumunijoje atbėga moteris ir padeda nešti daiktus ar kūdikį“, – pasakojo M.Ališauskienė.
Vežimėlių lenktynės
Artimiausias įstaigos „Draugiški šeimai“ renginys, anot vienos steigėjų Birutės Jakučionytės, – lapkričio 15 d. organizuojamos pilnų prekių vežimėlių lenktynės, kurių laimėtojams bus įteiktas prizas – kelionė į Švediją. Lenktynės vyks prie parodų rūmų „Litexpo“. Tuo metu viduje bus sukurtas mažas miestelis, kuris bus puikus pavyzdys, kaip galima miestą paversti draugišku šeimai.
„Sukursime erdvę, kuri yra pritaikyta šeimai. Bus ir biblioteka, ir jogos, ir masažai, kambarys, kur mokoma saugaus elgesio namuose bei gatvėje, bus tikra gaisrinė. „Litexpo“ šeima galės praleisti visą dieną. Parodysime, kaip kiekviena įmonė, kuri užsiima verslu, gali pritaikyti savo paslaugas šeimai. Tai bus puikus pavyzdys“, – žadėjo B.Jakučionytė.
Kitais metais „Draugiški šeimai“ ketina imtis iniciatyvos, kad prie įvairių institucijų atsirastų automobilių statymo vietų ne tik neįgaliesiems, bet ir nėščiosioms.