„Derybos su regioniniais partneriais, lygiagrečiai politiniams procesams, vyksta ir toliau. Seimo sprendimas sudaro galimybę ir tam tikrą įpareigojimą visomis įmanomomis priemonėmis ir kanalais teikti visuomenei kuo daugiau informacijos apie Visagino AE projekto privalumus ir naudą Lietuvai“, – BNS per atstovą spaudai sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
„Mes dirbame tą darbą, kaip ir iki šiol – ir su regioniniais partneriais, ir su strateginiu investuotoju. Visos užduotys lieka tos pačios. Nemanau, kad tas sprendimas kažką pakeis derybose, dirbame kaip dirbę. Dabar, Seimui priėmus tokį sprendimą, stengsimės labiau laiką išnaudoti visuomenės informavimui apie projektą“, – BNS sakė VAE generalinis direktorius Rimantas Vaitkus.
Seimas pirmadienį nutarė patariamąjį referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos surengti kartu su Seimo rinkimais spalio 14 dieną. Referendume gyventojams bus pateiktas vienintelis teiginys: „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje“, jei turės atsakyti „taip“ arba „ne“.
Lietuvos Vyriausybė tikisi, jog, dalyvaujant ir regiono partneriams, iki šių metų pabaigos bus pasirašyta Koncesijos sutartis su „Hitachi“. Be Koncesijos ir Akcininkų sutarčių, tuo pat metu su „Hitachi“ numatoma pasirašyti ir statybos rangos sutartį, kurią anksčiau buvo planuota pasirašyti iki birželio 28 dienos.
Vilnius tikisi, kad į naujos AE Visagine projektą sugrįš Lenkija, kuri 2011 metų pabaigoje iš jo pasitraukė. Jei šalis nutartų dalyvauti, ji būtų ketvirtoji regiono partnerė po Lietuvos, Latvijos ir Estijos.
Latvija ir Estija kol kas taip pat laukia, kokia bus politinė aplinka Lietuvoje po Seimo rinkimų šių metų rudenį. Baiminamasi, kad į valdžią atėjus dabartinei opozicijai, kuri nedalyvavo balsavime dėl naujos atominės jėgainės projekto, jau priimti sprendimai gali būti peržiūrėti. Be to, laukiama ir referendumo dėl naujos branduolinės statybos rezultatų.
Lietuva su Latvija, Estija ir Japonijos kompanija „Hitachi“ tikisi iki 2020-2022 metų pastatyti naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios antrasis iš dviejų reaktorių buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Vyriausybė planuoja, kad jėgainės statyba prasidės 2015 metais, o vėliausiai 2022 metais ji jau galėtų gaminti elektrą.