Rinkimų apylinkės duris atvėrė 7 val. ryto ir veiks iki 20 val. vakaro.
Rinkėjai sekmadienį gali balsuoti tik tos savivaldybės, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, apylinkėse.
Rytą apylinkėse rinkėjų tradiciškai nedaug.
Šaltą ir vėjuotą sekmadienio rytą Vilniaus centre įsikūrusios Vytenio rinkimų apylinkės durys buvo atrakintos dar prieš 7 valandą. Rinkėjų jau laukė visi komisijos nariai ir vienas stebėtojas.
Per pirmas dešimt minučių balsuoti atvykęs vienintelis vyriškis BNS sakė neskaitęs jokios rinkiminės medžiagos, o balsuos „pagal asmeninį patyrimą“.
„Teko kažkada susidurti. Nuo tada patiko. Dabar jis kandidatuoja ir už jį balsuosiu“, – teigė vyras, tačiau atsisakė prisistatyti, tvirtindamas, kad vardas labai retas ir gali atpažinti žmona, su kuria nuomonės dėl balsavimo yra skirtingos.
Komisijos pirmininkė Julija Čėglytė BNS prognozavo, kad rinkėjų plūstels įdienojus, kai jie eis į Kaziuko mugę ar trauks namo iš jos.
„Rytais dažniausiai būna nedaug žmonių. Mes patys ryte prabalsuojame, išsibandome sistemą“, – pridūrė J.Čėglytė.
Rinkosi taip, kad „būtų gera gyventi“
Balsuoti į Kauno Miško apylinkę Algimantas Sadlauskas atėjo su rašteliu – savo favoritus ant lapelio užsirašė dar namuose.
„Sunku dar vaikščioti, 77 metai, ir kojas pakerta, bet atėjau su džiaugsmu. (...) Tokia pareiga yra“, – BNS sakė vyras.
„Mano tėvas negalėdamas, sirgdamas irgi eidavo balsuoti“, – pridūrė jis.
Pingvinuko apylinkėje Klaipėdoje balsą atidavusi 40 metų valstybės tarnautoja Indrė BNS teigė, kad apsispręsti jai nebuvo sunku.
„Lūkesčiai orientuoti ne į rinkimų rezultatus, o į išrinktų politikų darbus, kad Klaipėda eitų į priekį“, – sakė ji.
57-ių muzikantas Irmantas sakė, kad nuomonę apie kandidatus susiformavo iš aplinkos.
„Nesu toks detalus, kruopštus žiūrėtojas, kad studijuočiau, pataikyčiau. Nesu toks kietas“, – BNS teigė vyras.
Šiaulių Varpo apylinkėje pats pirmas balsavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
„Tai, kad mums darbai. Štai einam tiesiai į bažnyčią, į pamaldas“, – BNS tvirtino 73-ių vyskupas.
Dvasininkas sakė, kad jau seniai buvo apmąstęs, už ką balsuos, tad apsispręsti nebuvo sunku. Jis teigė rinkęsis taip, „kad Šiauliuose būtų gera gyventi“.
Rinkimai 60 savivaldybių
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti asmens dokumentą. taip pat prašo nefotografuoti balsavimo biuletenių ir neskelbti nuotraukų socialiniuose tinkluose.
Rinkimų kodeksas draudžia fotografuoti ar filmuoti balsavimo kabinose, siekiant pažaboti balsų pirkėjus, kurie mainais už piniginį ar kitokį atlygį prašydavo parodyti pardavusio savo balsą rinkėjo pažymėto biuletenio fotografiją.
Rinkimų dieną budės sustiprintos policijos pajėgos, prokurorai, balsavimą stebi politinių ir nevyriausybinių organizacijų deleguoti stebėtojai. Jie taip pat stebės ir balsų skaičiavimą.
Iš viso savivaldybių tarybų ir merų rinkėjų sąrašuose įrašyti beveik 2,39 mln. rinkėjų.
Dalis jų savo valią pareiškė balsuodami iš anksto, taip pat specialiuose punktuose ligoninėse, slaugos namuose, kariuomenėje, laisvės atėmimo vietose. Vyresnio amžiaus rinkėjai ir neįgalieji, sergantys asmenys turėjo galimybę balsuoti namuose.
Šiuose rinkimuose ketverių metų kadencijai renkami 1498 savivaldybių tarybų nariai ir 60 merų. VRK duomenimis, dėl šių mandatų varžosi 13 tūkst. 797 kandidatai, 433 iš jų siekia merų postų.
Lietuvoje iš viso yra 60 savivaldybių.