Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 07 28 /16:00

Atnaujinus e.sveikatos veiklą, vaistinės baiminasi receptų dubliavimosi

Registrų centrui antradienį pranešus apie atnaujintą e.sveikatos veiklą, šalies vaistinių atstovai baiminasi, kad medikų per savaitę išduoti popieriniai receptai gali dubliuotis su išrašytais elektroniniais.
Apsauginių kaukių vaistinėse norintys įsigyti žmonės
Vaistinė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė BNS sakė tikinti, kad didžioji dalis problemų, kilusių dėl ilgiau nei savaitę sutrikusios sistemos, išsispręs, bet, anot jos, kils iššūkių dėl kompensuojamųjų receptinių vaistų.

„E.sveikata nekaupia informacijos apie popierinius receptus. Vadinasi, jei pacientas atėjo į vaistinę ir vaistininkas mato jo elektroninius receptus, gali būti, kad gydytojas jam išrašė ir popierinį. Gali būti dubliavimasis. Tad tai susiję ir su racionaliu vaistų vartojimu ir su finansine našta vaistinėms, nes kyla klausimas, ar tuomet teritorinės ligonių kasos apmokės“, – teigė asociacijos vadovė.

K.Nemaniūtė-Gagė tikisi pacientų sąmoningumo, tačiau sako, kad dalis žmonių, ypač jei vartoja daug vaistų, gali juos antrąkart įsigyti netyčia, nes tiesiog neprisimins juos jau pirkę su popieriniu receptu.

Pasak jos, vaistininkai patikrinti, ar pacientas tikrai nėra jau įsigijęs vaisto su kompensacija, galės tik jau pardavę medikamentą ir perdavę informaciją Valstybinei ligonių kasai, o procedūra, kai informacija atsinaujina, gali užtrukti iki 20 minučių, kai žmogus jau bus palikęs vaistinę.

Tai turėtų pasakyti ligonių kasos, ministerija. Laukiame visos šios informacijos.

Vaistinių asociacijos vadovė taip pat sako nesanti tikra, jog su dideliu darbo krūviu susidūrę medikai sutrikus sistemai spėjo registruoti išrašytus popierinius receptus.

„Tai turėtų pasakyti ligonių kasos, ministerija. Laukiame visos šios informacijos“, – tvirtino ji.

„Gintarinė vaistinė“ išplatintame pranešime nurodė, kad visose tinklo vaistinėse pacientai su e.receptais aptarnaujami įprastu būdu. E.sveikatos sistema vaistinėse šiuo metu veikia be trikdžių.

E.sveikata sutriko praėjusį pirmadienį, po smarkios liūties Vilniuje, kai vanduo užliejo Registrų centro serverinę. Tuomet sutriko ir daugelio kitų įmonės valdomų sistemų veikla.

Kliūtys dėl kompensuojamųjų vaistų

Nuo liepos 1-osios įsigaliojus naujai tvarkai, mažas pajamas gaunantiems ir vyresniems nei 75-erių pacientams suteikta galimybė kompensuojamuosius vaistus gauti nemokamai, t.y. vadinamosios priemokos pradėtos kompensuoti automatiškai per ligonių kasas.

Tačiau, anot K.Nemaniūtės-Gagės, čia taip pat kilo problemų: strigus e.sveikatai, jei pacientai su savimi neturėdavo popierinių receptų, vaistininkai negalėjo niekuo padėti ir tiek turintieji teisę į kompensacijas, tiek į visiškai nemokamus vaistus be priemokų, medikamentų galėjo įsigyti nebent už visą kaina.

„Kol elektroninių receptų vaistininkai nematė, pacientų aptarnauti tiesiog negalėjo. Bet tokie žmonės, grįžę pas gydytojus ir išsirašę popierinius receptus, galėtų susigrąžinti vaistinei sumokėtą priemoką kreipdamiesi į ligonių kasas. Taip nurodė ministerija, bet tai – sudėtingas laikas pacientams“, – kalbėjo ji.

Ji tvirtina, kad minėti pakeitimai galėjo būti aktualūs apie ketvirčiui milijono gyventojų.

SAM žada pakeitimus

Sveikatos apsaugos ministerija antradienį pranešė parengusi pakeitimus, kad sutrikus e.sveikatos sistemai ir negalint išrašyti elektroninio recepto, 75 metų ir vyresniems pacientams, vaistinėje pateikusiems nustatytos formos popierinį receptą, paciento priemoka būtų padengiama automatiškai ir žmogui priemokos pačiam nereikėtų mokėti.

Sveikatos apsaugos ministrą laikinai pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad pakeitimai Vyriausybei bus teikiami jau šį trečiadienį ir galėtų įsigalioti nuo ketvirtadienio.

75 metų ir vyresni pacientai, kuriems buvo išrašyti popieriniai receptai kompensuojamiesiems vaistams įsigyti iki atkuriant e. sveikatos sistemą, priėmus nutarimo projektą šiuos vaistinius preparatus galės įsigyti nemokėdami priemokos ir po e. sveikata veiklos atstatymo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?