Ar Galimybių paso neturintys žmonės gali užsisakyti ir ateiti maisto išsinešti iš kavinių ar restoranų, aptarnaujančių klientus tik su Galimybių pasais?
Nuo rugsėjo 4 dienos tokia galimybė numatoma. Tik su Galimybių pasu dirbančios viešojo maitinimo įstaigos galės priimti ir Galimybių paso neturinčius žmones, atėjusius atsiimti užsakyto maisto išsinešti tam paskirtose patalpose ar vietose, atskirtose nuo patalpų, kuriose aptarnaujami klientai, turintys Galimybių pasą.
Ar visos vaistinės spausdina Galimybių pasus?
Ne, Galimybių pasus spausdina tik tos vaistinės, kurios savanoriškai prisijungė prie šios iniciatyvos. Tokiose vaistinėse yra apie tai informuojantis ženklas-plakatas „Atsiimk Galimybių pasą čia“. Atkreipiame dėmesį, kad šiai paslaugai teikti atskiro „langelio“ nėra, todėl prašome savo Galimybių paso reikia laukti bendroje eilėje. Tikimės visuomenės kantrybės ir supratingumo.
Kur galiu išsiimti Galimybių pasą?
Nuolat plečiamas vietų, kuriose būtų galima kuo paprasčiau gauti savo Galimybių pasą, tinklas. Asmenys, kurie nesinaudoja elektroninėmis tapatybės atpažinimo priemonėmis (e. bankininkyste ar e. parašu) Galimybių pasą gali atsiimti Registrų centro padaliniuose, Lietuvos pašto skyriuose, „Sodros“ padaliniuose ir daugelyje vaistinių.
Ar reglamentuota ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo popierinio varianto išdavimo ir apmokėjimo gydymo įstaigose tvarka?
Dokumentų spausdinimas nėra sveikatos priežiūros paslauga, už ją nėra apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, todėl gydymo įstaigos pačios nustato įkainius už šią paslaugą.
Nemokamai atsisiųsti skaitmeninį pažymėjimą galima prisijungus prie savo paskyros sveikatos portale www.esveikata.lt. Jeigu gyventojas neturi galimybės prisijungti pats, tai gali padaryti jo įgaliotas asmuo. Įgaliojimą gali sukurti šeimos gydytojas arba pats asmuo, e.sveikatos paskyroje pasirinkęs „Paciento sritis -> Mano atstovai -> Kurti atstovavimą“.
Primename, kad Lietuvoje ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas nėra būtinas, kontaktinėms veikloms gyventojai gali naudoti Galimybių pasą. Nemokamai gauti atspausdintą Galimybių pasą galima Registrų centro, „Sodros“ ir Lietuvos pašto skyriuose, taip pat daugelyje vaistinių.
Kaip ir kur Lietuvoje esantys užsieniečiai gali pasiskiepyti nuo COVID-19?
Užsieniečiai skiepijami nuo COVID-19 ligos, jeigu atitinka šiuos kriterijus:
- turi privalomąjį sveikatos draudimą (ar esate draustas, galite patikrinti ČIA).
- yra deklaravę gyvenamąją vietą:
- Lietuvos Respublikos piliečiai, gimę ir gyvenantys Lietuvos Respublikoje, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 183 dienoms per metus ar keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;
- Europos Sąjungos valstybių narių ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių piliečiai ir jų šeimos nariai, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 3 mėnesiams per pusę metų ir įgiję teisę gyventi Lietuvos Respublikoje ar keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;
- kiti užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, kuriems yra išduotas dokumentas, suteikiantis teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ar keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje;
- asmenys, kurie buvo deklaravę gyvenamąją vietą nustatytam laikotarpiui ar buvo įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą nustatytam laikotarpiui, šiam laikotarpiui pasibaigus;
- akredituoti ir reziduojantys Lietuvoje asmenys;
- asmenys, kuriems išduota nacionalinė viza;
- kiti asmenys, kurie turi būti skiepijami sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.
Užsieniečiai, kurie turi lietuvišką asmens kodą, gali registruotis vakcinacijai internetu www.1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Neturintys lietuviško asmens kodo turėtų kreiptis savivaldybių nurodytais kontaktais, kurie skelbiami ČIA.
Ar po 6 mėnesių, organizme nebelieka antikūnų?
Praėjus 6 mėnesiams po pilnos vakcinacijos, antikūnų kiekis organizme reikšmingai sumažėja, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad kiekvienas organizmas yra skirtingas, todėl ir likęs antikūnų kiekis gali skirtis.
Sustiprinančioji vakcinos dozė skiriama asmenims, kuriems po antros vakcinos dozės praėjo 6 mėnesiai.
Ar reikia atlikti antikūnų tyrimą prieš skiepijantis sustiprinančiąja doze?
Atlikti antikūnų tyrimo prieš sustiprinančiosios dozės gavimą nėra būtina, nebent pats asmuo išreikštų tokį norą. Jei antikūnų tyrimo rezultatas būtų teigiamas, rekomenduojama pakartotinai atlikti tyrimą po trijų mėnesių ir tada nuspręsti, ar jau reikia skiepytis. Bet kokiu atveju, jei nuo antros dozės suleidimo yra praėję 6 mėnesiai, asmuo sustiprinančiąja doze gali skiepytis bet kuriuo metu.
Kada rekomenduojama skiepytis sustiprinančiąja vakcinos doze nuo COVID-19?
Šiuo metu ekspertai rekomenduoja skiepytis sustiprinančiąja doze praėjus šešiems mėnesiams po vakcinacijos.