2020 04 23 /12:42

Atsakyti į opozicijos klausimus kviesti Saulius Skvernelis bei Vilius Šapoka nusprendė, kad jie nesvarbūs

Ketvirtadienį Seime buvo numatyta, kad premjeras Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka atsakys į opozicijos klausimus. Tačiau vietoj to ministras pirmininkas ir finansų ministras Seimui atsiuntė vienodus raštus, kuriuose paprašė patikslinti, į kurį klausimą reikia atsakyti, ir kokia svarbi problema juo keliama. Opozicijos atstovai pareiškė, kad toks elgesys yra gėdingas. Vėliau premjeras ir kiti ministrai nuotoliniu būdu visgi dalyvavo Vyriausybės valandoje.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Per opozicijos inicijuotą nenumatytą parlamento posėdį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis paskelbė, kad buvo gauti Ministro pirmininko biuro bei Finansų ministerijos raštai, kuriuose aiškinama, jog Seimo nariai turi teisę raštu pateikti tik vieną klausimą, todėl prašoma patikslinti, kurį, nes gautas ne vienas.

Pagal Seimo statutą, 10 Seimo narių gali prieš posėdį įteikti Posėdžių sekretoriatui raštišką klausimą Vyriausybės nariui dėl ypač svarbios problemos su reikalavimu, kad į jį būtų atsakyta to paties posėdžio metu.

Vyriausybės nariai informavo, kad tuo pačiu metu, kai turėtų atsakinėti į Seimo narių klausimus, jie posėdžiaus COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komitete.

„Taigi, suprantame, kad pasakyta yra, kad vyksta kitas posėdis ir premjeras neatsakinės į nepatikslintus klausimus“, – perskaitęs raštus Seimo posėdyje kalbėjo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis pastebėjo, kad nei šioje kadencijoje, nei ankstesnėse nėra buvę, kad Vyriausybė ir jos atstovai, kurie yra kviečiami su Seimo narių parašais pagal statuto numatytas normas, atsisakytų ateiti.

„Panašu, kad geriausia užuovėja yra pačių susikurtos spaudos konferencijos. Čia yra tikrai gėdinga“, – kad premjeras su finansų ministru bėga nuo nepatogių klausimų, aiškino jis.

Anot G.Landsbergio, klausimai niekur nedings, jis nuogąstavo, kad kuriamas pavojingas precedentas, nes į Seimo tribūną surinkus reikiamą skaičių Seimo narių parašų, kviečiami ne tik Vyriausybės atstovai, bet ir visų institucijų vadovai.

„Ateityje jie galės sakyti: prašom patikslinti, kurie klausimai yra iš tiesų svarbūs, o kitaip aš neateisiu, – teigė jis. – Yra kuriamas nedemokratinis, pažeidžiantis statutą precedentas, kuris grįš didelėmis problemos valstybei ateityje.“

Jis prašė V.Pranckiečio užtikrinti, kad būtų laikomasi statuto.

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat teigė nuogąstaujanti, kad po šito opozicijos klausimai bus imti vadinti nepakankamai svarbiais.

Parlamentaras Povilas Urbšys teigė, kad ši situacija buvo užprogramuota nuo tada, kai asmuo, kuris niekada nemeluoja ir laimi visus rinkimus, pareiškė, kad šią savaitę įvyks tik vienas posėdis.

Nenumatytas posėdis ketvirtadienį vyksta opozicijos iniciatyva. Valdantieji išvakarėse pareiškė, kad jame nedalyvaus – taip ir padarė.

Dalyvavo Vyriausybės valandoje

Popiet prasidėjo nuotolinė Vyriausybės valanda.

G.Landsbergis uždavė klausimą apie kitų metų biudžetą, tačiau vietoje atsakymo girdėjosi tyla.

G.Landsbergis uždavė antrąjį klausimą – ar neketina ieškoti kompromiso ir nebandyti dar kartą pateikti tą pačią kandidatūrą į ekonomikos ir inovacijų ministrus.

„Mes nedarykim parodijos iš Vyriausybės valandos – paleisime į orą tuos klausimus, o paaiškės, kad Vyriausybės nariai nemoka prisijungti. Arba perkelkime, arba konstatuojame, kad Vyriausybės nariai tokie baikštūs kad negali ateiti į posėdį“, – kalbėjo Jurgis Razma.

„Ar girdite mane kas nors?“ – po šių žodžių pasigirdo S.Skvernelio balsas. Jis patikino, kad klausimų negirdėjo.

Į klausimą apie kitų metų biudžetą S.Skvernelis atsakė, kad spėlioti, kas bus ir koks biudžetas bus, kol kas sunku.

„Birželis, liepa bus tie mėnesiai, kai turėsime projektuoti biudžetą. Neplanuojame jokių papildomų mokesčių“, – kalbėjo jis.

Kalbėdamas apie ministro kandidatūrą, jis sakė, kad diskusijos su prezidentu vyksta. Jei bus rasta tinkama kandidatūra, teikimas bus padarytas. Ką premjeras siūlys, jis neatskleidė.

S.Skvernelis patikino, kad Vyriausybė Seime nesilanko, nes nenori rizikuoti. Pasak jo, jei susirgtų 7 ministrai, Lietuva liktų apskritai be ministrų kabineto.

S.Skvernelis sakė, kad posėdis yra nenumatytas, todėl paprašė gerbti vieniems kitus ir susiderinti darbotvarkes, kad būtų galima bendrauti gyvai arba per atstumą.

Klausimai – nuo testų ir priedų iki Upės gatvės

Opozicija premjero raštu teiravosi apie valdžios tyrimą dėl koronaviruso nesant simptomų. Anot jų, pirma buvo ištirtas ministrų kabinetas, o tik paskui pakeistas Aurelijaus Verygos sprendimas, numatantis galimybę valdžios žmones testuoti be simptomų.

„Ar nomenklatūrinių tradicijų grąžinimas atgaline data, jūsų manymu, teisėtas ir moralus?“ – klausė opozicija.

Taip pat opozicija klausė, kada bus baigtas bandymas palaužti prezidentą, siunčiant signalus, kad bus teikiama jau kartą atmesta Luko Savicko kandidatūra. Jie atkreipė dėmesį, kad kai reikia gelbėti šalies ūkį, ši ministerija lieka be vadovo.

Opozicija klausė apie Sveikatos apsaugos ministerijos politinio pasitikėjimo komandai skirtus priedus – ar tai teisinga, kai kiti tarnautojai sulaukia kur kas kuklesnių padidėjimų, nekalbant apie medikus.

„Taip pat prašau nurodyti, koks bus minimalus ir maksimalus priedas medikams. Kokių skaičių ribose varijuos konkrečios priedų sumos?“ – teiravosi opozicijos atstovai.

Taip pat teirautasi, kokiu tikslu skubos tvarka apkraunami gydytojai reikalaujant papildomai deklaruoti, kokiose darbovietėse jie dirba, kai jie ir taip tokią informaciją deklaruoja pildydami viešųjų privačiųjų interesų deklaracijas? „Ką ketinate daryti su tais pertekliniais duomenimis?“ – premjero teiravosi jie.

Opozicija pažymėjo, kad karantinas pakeitė šimtų tūkstančių žmonių gyvenimus – daug netekusių darbų, daug su smarkiai sumažėjusiomis pajamomis, daug išvarytų į prastovas, daug prarandančių verslus ir su didele nežinomybe dėl ateities.

Tačiau Upės gatvės, kur gyvena premjeras, asfaltavimo planų nesustabdė jokios pandemijos – nepaisant nieko lėšų skiriama tiek, kiek reikės, ir asfaltuojama iki paskutinio centimetro.

„Ar nejaučiate jokio moralinio diskomforto, politinės atsakomybės ir toliau tvirtinsite, kad nieko apie tai nežinojote?“ – klausė opozicija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų