„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 03 15

Atsargiai naudokitės karštu vandeniu – artimiausiu metu Vilniuje jis bus verdantis

Ekstremaliųjų situacijų komisija nusprendė, kad visi daugiabučių namų šilumos sistemų prižiūrėtojai privalės atlikti terminį šoką. Taip siekiama apsisaugoti nuo legioneliozės, kuri pastaruoju metu Vilniuje nusinešė trijų žmonių gyvybes.
Rankų plovimas
Rankų plovimas / 123rf nuotr.

Trečiadienį sostinės savivaldybėje sušauktas Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, kuriame svarstytos karšto vandens saugos užtikrinimo ir legioneliozės prevencijos priemonės.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas pranešė apie du nustatytus taršos Legionella bakterijomis atvejus Žirmūnuose, Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3 daugiabučiuose, dar vieno daugiabučio Lazdynuose, Architektų g. 79, mėginiai tiriami, rezultatai turėtų paaiškėti artimiausiu metu.

Termošokas – visur

Trečiadienį po Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis pranešė, kad terminius šokus karšto vandens sistemų prižiūrėtojai turės daryti visuose sostinės namuose.

„Židiniai Tuskulėnų, Ladygos ir Architektų gatvių namuose likviduoti, paėmėme mėginius, dabar juos laboratorijoje tirs ir Operacijų centras, gavęs rezultatus, toliau siūlys sprendimus. Šiandien Ekstremalių situacijų komisija nusprendė, kad profilaktikos sumetimais reikėtų padaryti viso miesto pastatų termošokus, jog būtume užtikrinti, kad legioneliozės židinių nepasitaikys ir ateityje“ , – kalbėjo A.Darulis.

Šilumos tiekėjai – „Vilniaus energija“, „Balterma“ ir „Vilniaus valda“ nuo ketvirtadienio 12 val. iki kovo 23 d. 12 val. turi tiekti termofikacinį vandenį ne žemesnės kaip 80 laipsnių. Butuose vanduo bus kiek vėsesnis, tačiau irgi termošoko metu turėtų siekti apie 60 laipsnių.

„Per šias septynias paras įpareigojame visus pastatų savininkus, valdytojus ir šilumos punktų prižiūrėtojus, kad jie atliktų visuose pastatuose, tarp jų – ir ligoninėse, mokyklose, administraciniuose pastatuose, termošokus ir apie rezultatus informuotų Operacijų centrą“, – sakė A.Darulis.

Vandenį leisti bent 5 minutes

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotojas Raimondas Vaidginas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Raimondas Vaidginas

Gyventojai irgi įpareigojami kartu su sistemų prižiūrėtojais atsukti čiaupus ir bent penkias minutes leisti karštą vandenį.

Ekstremalių situacijų komisijos operacijų vadovu paskirtas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotojas Raimondas Vaidginas aiškino, kad čiaupus būtina atsukti kaip tik tuo metu, kai termošokas vykdomas, o ne po valandos ar tos pačios dienos vakare.

„Termošoko metu reikia nuleisti vandenį ne mačiau nei penkias minutes. Termofikacinis vanduo bus tiekiamas ne vieną minutę. O įmonėms, kurios atliks termošoką, rekomenduosime juos daryti tuo metu, kai gyventojai būna namuose“, – teigė R.Vaidginas.

Ar kažkas gyventojams kompensuos papildomas išleistas dėl daugiau sunaudoto vandens ir šilumos jam pašildyti, kol kas nežinoma.

Papildomai vandens sunaudos nedaug

Vis dėlto jau atsirado gąsdinančių, kad terminiai šokai tik gerokai paplonins gyventojų pinigines. Prie taip kalbančiųjų prisidėjo ir Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis, teigdamas, kad „visuotinai daugiabučiuose inicijuojama termošoko procedūra gyventojams kainuos milžiniškus pinigus, bet legioneliozės grėsmei įtakos neturės“.

Skaičiuojant vidurkį galima būtų sakyti, kad vandens tekėjimo greitis yra maždaug 8-12 litrų per minutę. Vadinasi, per 20 minučių būtų 160-240 litrų (0,16-0,24 kubinio metro).

„Nuoširdžiai užjaučiu nukentėjusius žmones, tačiau dėl to kaltinti administratorius ir versti gyventojus išleisti milžiniškus pinigus procedūrai, kuri niekuo nepadės – nelogiška“, – toks J.Antanaičio komentaras pateiktas antradienį išplatintame vienos bendrovės pranešime.

Tačiau 15min prašymu „Vilniaus vandenys“ apskaičiavo, kiek papildomai karšto vandens gyventojai sunaudos vykdydami nurodymą terminio šoko metu atsukti karšto vandens čiaupą ir mažiausiai penkias minutes leisti vandenį.

„Vandens tekėjimo greitis iš čiaupo priklauso nuo įvairių aplinkybių, tokių kaip vandens slėgis konkrečiame name, čiaupo skersmuo ir t.t. Tačiau apibendrintai ir skaičiuojant vidurkį galima būtų sakyti, kad vandens tekėjimo greitis yra maždaug 8-12 litrų per minutę. Vadinasi, per 20 minučių būtų 160-240 litrų (0,16-0,24 kubinio metro)“, – suskaičiavo „Vilniaus vandenų“ specialistai.

Vienas kubinis metras karšto vandens šiuo metu Vilniuje, jeigu šilumą namui tiekia „Vilniaus energija“, kainuoja 4,17 euro, tad jei išnaudosite 0,16-0,24 kubinio metro, tai sumokėti papildomai teks už sunaudotą vandenį nuo 66 centų ir euro.

NVSC nuotr./Laboratorija, kur tiriamos legionelės
NVSC nuotr./Auginamos legionelės bakterijos

Tačiau 20 minučių leisti karštą vandenį nereikia. Anot R.Vaidgino, užtenka penkių minučių.

Pavojinga silpnesniems žmonėms

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šios ligos simptomai panašūs į gripo. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta, ji ypač pavojinga žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis. Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

123rf.com nuotr./Legionellaceae šeimos lazdelės
123rf.com nuotr./Legionellaceae šeimos lazdelės

Legionella bakterijos dauginasi 20–50 laipsnių temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Medikų teigimu, ši liga itin pavojinga lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, kurių nusilpęs imunitetas.

Namų, kur nustatyti taršos Legionelle bakterijomis atvejai, gyventojai gali nemokamai pasitikrinti, ar nėra užsikrėtę legionelioze.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs