„Visiškas alkoholio atsisakymas senatvėje sukelia silpnaprotystę! Štai kodėl“, – skelbiama tinklalapyje bruto.lt. Nuoroda į publikaciją pasidalinta daugiau nei 800 kartų, socialinio tinklo algoritmai vartotojams naujieną parodė per 300 tūkst. kartų.
Publikacijoje pasakojama apie tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad Jungtinės Karalystės (JK) alkoholio vartojimo rekomendacijų besilaikantys gyventojai senatvėje rečiau susidūrė su silpnaprotyste.
Įdomiausia studijos išvada – visiškai nevartoję alkoholio rizikavo susirgti taip pat, kaip gėrę per daug. Geriausia esą suvartoti ne daugiau 14 gėrimo vienetų per savaitę. Tai prilygtų 7 pusės litro talpos silpno alaus bokalams per savaitę.
Tyrimas – tikras
Socialiniuose tinkluose platinamoje publikacijoje minima studija išties buvo atlikta. Tarptautinės mokslininkų grupės atliktą tyrimą 2018 m. publikavo medicinos žurnalas „British medical journal“.
Gali būti, kad žmonės, kurie sulaukę vidutinio amžiaus rinkosi abstinenciją, piktnaudžiavo alkoholiu jaunystėje.
Mokslininkai 23 metus stebėjo daugiau nei 9 tūkst. žmonių grupę. Tyrimo subjektams tyrimo pradžioje buvo 33–55 metai. Beveik 400 jų senatvėje išsivystė silpnaprotystė.
Visiškai alkoholinių gėrimų atsisakę vidutinio amžiaus žmonės senatvėje dažniau sirgo silpnaprotyste, nei išgeriantys 1–14 vienetų alkoholio. Dar didesnė tikimybė susidurti su silpnaprotyste – piktnaudžiaujantiems alkoholiu.
Iškraipyti rezultatai
Vis dėlto tokie tyrimo rezultatai nereiškia, kad alkoholio atsisakymas sukelia silpnaprotystę. Klaidingai tyrimą nušvietusią žiniasklaidą kritikavusi JK Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) atkreipė dėmesį į nepaminėtus tyrimo aspektus.
„Visiškai nežinome, kiek alkoholio tyrime dalyvavę asmenys vartojo jaunystėje. Gali būti, kad žmonės, kurie sulaukę vidutinio amžiaus rinkosi abstinenciją, piktnaudžiavo alkoholiu anksčiau. Gali būti, kad alkoholio atsisakyta dėl sveikatos problemų“, – rašoma NHS pranešime.
NHS teigimu, alkoholio atsisakę tyrimo dalyviai, kurie nesirgo diabetu ir kraujotakos ligomis, nerizikavo susirgti silpnaprotyste. Tyrime teigiama, kad diabetas, antsvoris, kraujotakos ligos ir rūkymas didina silpnaprotystės riziką.
„Science media center“ nuomonę apie tyrimą pareiškę akademikai neneigė tyrimo moksliškumo, tačiau taip pat neragino skubėti atsikimšti butelio. Mokslininkai pastebėjo, kad alkoholis nėra vienintelis silpnaprotystę sukeliantis veiksnys.
NHS pastebi, kad atliktas tyrimas priskiriamas kohortinių kategorijai. Tai reiškia, kad stebima sveikų žmonių grupė, sudaryta iš įvairių rizikos veiksnių veikiamų ir neveikiamų individų. Dėl to rezultatai nėra universaliai pritaikomi visiems žmonėms.
Bruto.lt publikacijoje pateikiama informacija nėra melaginga, tačiau pavadinime išreikštas teiginys, kad visiškas alkoholio atsisakymas sukelia silpnaprotystę, yra klaidingas. Nei tyrimą atlikę mokslininkai, nei jį publikavę moksliniai žurnalai tokių išvadų nedarė.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.