Ketvirtadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su savivaldybių vadovais ir aptarė, kaip jose galėtų keistis karantino režimas.
Po susitikimo surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijos ministrė paminėjo, jog vienos Lietuvos savivaldybės su COVID-19 tvarkosi geriau, kitos – prasčiau.
„Matome situaciją, kad yra susidarę savivaldybių klasteriai, kuriuose yra labai skirtinga situacija. Vienos yra nupieštos šviesiai raudona spalva, kas reiškia, kad situacija stabilizuojasi ir gerėja, ir matome tas savivaldybes, kuriose yra bloga situacija“, – kalbėjo A.Bilotaitė.
Turime Vyriausybėje pasitvirtinę karantino atlaisvinimo planą ir ten aiškiai sudėliota, kokios veiklos galėtų būti atlaisvinamos.
Atsižvelgiant į tai, savivaldybėse, kurioms sekasi valdyti COVID-19 pandemiją, bus siūloma atlaisvinti tam tikras veiklas.
„Turime Vyriausybėje pasitvirtinę karantino atlaisvinimo planą ir ten aiškiai sudėliota, kokios veiklos galėtų būti atlaisvinamos. Matyt, tas planas bus adaptuojamas savivaldybėms pagal jų situaciją.
Kalbant apie prioritetus, numeris vienas yra švietimas“, – pabrėžė ministrė.
Dėl to, ar atskirų savivaldybių gyventojai galėtų laisvai judėti Lietuvos teritorijoje, A.Bilotaitės teigimu, apsispręs Vyriausybė.
„Kalbant apie judėjimo ribojimus, klausimas būtų toks, kaip užtikrinti, kad iš tų juoduojančių savivaldybių, kuriose susirgimų skaičius ir teigiamų testų skaičius yra gerokai didelis, tie žmonės neišvažinėtų ir nepasidalintų plačiai.
Manau, kad dėl šito klausimo turės nuspręsti Vyriausybė“, – sakė ji.
Kada Vyriausybė spręs dėl atskirų karantino režimų patvirtinimo savivaldybėse, kol kas neaišku.
„Kol kas negalime pasakyti, informuosime atskirai“, – 15min nurodė patarėja Vidaus reikalų ministerijoje Božena Zaborovska-Zdanovič.
Tiesa, A.Bilotaitė pažymėjo, jog pirmadienį tai aptars Valstybės ekstremalių situacijų komisija.
Atlaisvinimų gali tikėtis Šiaurės ir Vakarų Lietuva
Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius valdžios planams dėl karantino laisvinimo atskirose savivaldybėse išsakė pritarimą.
„Mes palaikytume ir pritartume segmentiniam geriausiai atrodančių savivaldybių ribojimų mažinimui. Čia turbūt labiausiai būtų kalbama apie Šiaurės ir Vakarų Lietuvą.
Atlaisvinimų prasme buvo kalbama apie švietimo ir kultūros sritis“, – apie pokalbio su ministre temas užsiminė M.Sinkevičius ir pridūrė, jog svarstoma leisti dalies savivaldybių gyventojams lankytis bibliotekose ar muziejuose.
„Bet sveikatos apsaugos ministras mus informavo, kad kultūros įstaigų atsidarymas įmanomas tik pasiekus pakankamai menkus sergamumo rodiklius <...>. Net ir toks noras sietinas su sergamumo rodikliais“, – pridūrė M.Sinkevičius.
Jis išsakė nuomonę ir dėl COVID-19 tyrimų mastų – esą kai kurių profesijų atstovams testavimasis turėtų būti privalomas, o viešumoje, tiek nacionalinio transliuotojo eteryje, tiek komercinėse medijose, galėtų atsirasti daugiau informacijos apie vakcinaciją ir to naudą.
A.Bilotaitė paantrino, kad testavimo apimtis savivaldybėse būtina didinti bent dvigubai.
„Kai kuriose savivaldybėse padidinus testavimo apimtis, tos savivaldybės, kurios galbūt ne taip gerai atrodo, gal jos atrodys žymiai geriau, o gal situacija blogės“, – svarstė ministrė.
Prieš kurį laiką Vyriausybė patvirtino karantino atlaisvinimo strategiją ir išskyrė keturis – D, C, B ir A (juodąjį, raudonąjį, geltonąjį ir žaliąjį) – scenarijus pagal sergamumą.
Jie suskirstyti į dar smulkesnes grupes.
Plane numatytos priemonės tiek nacionaliniu mastu, tiek jei rodiklius pasiekia atskiros savivaldybės.
Plane tik žaliojo scenarijaus atveju numatyta visiškai panaikinti judėjimo ribojimus tarp savivaldybių, pagal visus kitus scenarijus, judėjimas būtų ribojamas arba nacionaliniu lygmeniu, arba savivaldybių lygmeniu pagal sergamumo rodiklius jose.
Planas pagal scenarijus
C SCENARIJUS
200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti nebūtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, jei jų prekybos patalpų plotas neviršija 100 kv. m ir jei jos riboja pirkėjų srautus, vienam pirkėjui užtikrindamos ne mažiau kaip 20 kv. m ploto arba jei aptarnaujamas tik vienas pirkėjas.
* Leidžiama teikti grožio paslaugas užtikrinant, kad vienam paslaugos gavėjui tektų ne mažiau kaip 20 kv. m ploto arba paslauga teikiama vienam žmogui vienu metu.
* Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.
150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti nebūtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, jei jų prekybos patalpų plotas neviršija 200 kv. m ir jei jos riboja pirkėjų srautus, vienam pirkėjui užtikrindamos ne mažiau kaip 20 kv. m ploto arba jei aptarnaujamas tik vienas pirkėjas.
* Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.
* Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
* Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.
* Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.
100-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti nebūtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, jei jų prekybos patalpų plotas neviršija 300 kv. m ir jei jos riboja pirkėjų srautus, vienam pirkėjui užtikrindamos ne mažiau kaip 20 kv. m ploto arba jei aptarnaujamas tik vienas pirkėjas.
* Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.
* Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.
* Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.
* Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.
B SCENARIJUS
50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.
* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, išskyrus maitinimo įstaigas – jose išlieka apribojimas maistą teikti tik išsinešti.
* Leidžiama visa prekyba tiek lauke, tiek viduje, jei užtikrinamas 20 kv. m ploto ar vieno pirkėjo aptarnavimo reikalavimai.
* Atnaujinamas visų likusių mokinių ugdymas organizuojamas mišriu arba nuotoliniu būdu.
* Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.
* Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu, laisvalaikio veiklas atvirose erdvėse.
* Viešose vietose leidžiami iki 5 asmenų susibūrimai. Jei kultūros, sporto ar laisvalaikio ar kita veikla vykdoma viduje, būtinas plotas vienam asmeniui – 15 kv. m arba mažiau, jei yra tik vienas žmogus.
* Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų.
* Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.
25–50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.
* Prekybai būtinas plotas vienam asmeniui sumažinamas iki 15 kv. m.
* Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.
* Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams.
* Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.
* Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.
* Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.
* Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.
* Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m ploto.
A SCENARIJUS
* Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.
* Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.
* Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.
* Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.
* Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.
* Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų.
* Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m ploto žmogui.
Šiuo metu Lietuva, pagal patvirtintų koronaviruso atvejų skaičių 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites bei teigiamų testų dalį per 7 dienas, atrodo štai taip:
Daugiau informacijos apie COVID-19 paplitimą atskirose savivaldybėse galite rasti Statistikos departamento duomenų lentelėse.
Spalvinių zonų apibrėžimai: