Siūlo įteisinti, o tada ir pavadinti
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Artūras Zuokas savo feisbuko paskyroje pasidalijo informacija, kad opozicija teikia siūlymą šį skverą išsaugoti kaip viešą vilniečių erdvę ir pavadinti ją taip, kaip ji dažnai ir vadinama – rašytojo R.Gary vardu.
„Kad kalbos apie „saugomą“ Basanavičiaus gatvėje esantį skverą neliktų tik kalbomis, o visuomenės pasipiktinimas tik įrašais socialiniuose tinkluose, kreipiausi į miesto merą ir savivaldybės administraciją imtis įstatymais numatytų veiksmų, kurie realiai šį skverą paverstų dar viena vieša aikšte Vilniuje, o kartu būtų išsaugomi želdynai bei šios vietos istorinė svarba.
Todėl kaip opozicija teikiame siūlymą esamą skverą, atlikus reikiamas teisines procedūras dėl žemės ir įteisinus skvero atramines sienutes miesto vardu, išsaugoti kaip viešą vilniečių erdvę. Taip pat siūlome, kad Vilniaus savivaldybė parengtų šio skvero rekonstrukcijos projektą, kuriame būtų išsaugoti želdynai ir sutvarkyta aplinka.
Taip pat kreipiausi į Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisiją, kad Senamiesčio seniūnijoje esančiam skverui šalia J.Basanavičiaus g. 14A (kuris jau ir dabar vilniečių vadinamas Gary vardu!), būtų oficialiai suteiktas pasaulinę šlovę pelniusio rašytojo, lakūno, diplomato ir režisieriaus Romaino Gary vardas“, – rašė A.Zuokas.
Opozicijos įsitikinimu, kaip teigiama jų pranešime spaudai: „Toks statusas ateityje nepaliktų teisinių spragų: įvykiai parodė, kad tik visuomenės dėka šis skveras buvo išgelbėtas, mat pati Vilniaus miesto savivaldybė derino projektinius pasiūlymus, kurie ne tik leido rekonstruoti statinį, esantį J.Basanavičiaus g. 14A, bet ir iškirsti medžius, kurie augo ne virš pastato, o istoriškai susiformavusiame skvere.“
Įvykiai parodė, kad tik visuomenės dėka šis skveras buvo išgelbėtas, mat Vilniaus savivaldybė derino projektinius pasiūlymus, kurie ne tik leido rekonstruoti statinį, bet ir iškirsti medžius.
Skulptūra – nuo 2007 m.
Pagerbiant Vilniuje gimusį vieną garsiausią pasaulio rašytoją R.Gary, 2007 m. Mindaugo ir J.Basanvičiaus gatvių sankryžoje vietoj ten stovėjusio akmeninio rutulio buvo įkurdintas naujas meninis akcentas – mažo berniuko su dideliu batu rankoje skulptūra, vaizduojanti devynmetį vilnietį Romaną Kacevą, pasaulyje žinomą prancūzų rašytoją Romain Gary pseudonimu.
R.Gary gimė 1914-ųjų gegužės 21 dieną Vilniuje. Romualdo Kvinto skulptūroje įkūnytas rašytojo autobiografinio romano „Aušros pažadas“ epizodas, kai norėdamas įrodyti meilę Valentinai iš to paties kiemo, mažasis Romanas pasiryžo suvalgyti net guminį batą.
Rašytojas pasakojo, jog jam žaidžiant kieme motina kartais liepdavo prieiti prie lango ir pakelti į ją akis, kad ši galėtų jomis pasigrožėti. Todėl Vilniuje esančioje skulptūroje berniukas yra aukštai iškėlęs galvą.
R.Kvinto skulptūroje įkūnytas rašytojo autobiografinio romano „Aušros pažadas“ epizodas, kai norėdamas įrodyti meilę Valentinai iš to paties kiemo, mažasis Romanas pasiryžo suvalgyti net guminį batą.
Mažutė ir trapi berniuko figūrėlė yra šalia namo, kuriame gyveno pats būsimas rašytojas.
Ginti stojo daugybė žmonių
Primename, kad triukšmas dėl šio skvero kilo liepos vidury, kai paaiškėjo, kad Vilniaus Jono Basanavičiaus gatvėje, šalia rašytojui Romainui Gary skirto paminklo, bendrovė „Dobilo daigas“ planuoja praplėsti kavinę ir rūsyje įsirengti stoglangius.
Pagal projektą terasoje šalia „Lietuvos geležinkelių“ pastatų komplekso buvo numatyta iškirsti devynis medžius.
Į skvere surengtą protestą tuomet susirinko daugybė žmonių, siekdami išreikšti nepritarimą bendrovės „Dobilo daigas“ planams virš kavinės esančioje terasoje nupjauti devynis senus medžius.
Šiuo metu planuoti darbai sustabdyti, pastatų savininkė bendrovė „Dobilo daigas“ pranešė lauksianti Vilniaus apygardos prokuratūros ir Kultūros paveldo departamento tyrimų rezultatų.
O visuomenininkai jau pateikė ekspertų išvadas, kuriose esą nustatyta, jog Vilniuje, J.Basanavičiaus g. 14A, skvere medžiai auga ne ant pamatų ir ne ant stogo, o augavietėse, dirvožemyje, šalia pastato.
Vilniaus miesto savivaldybė tuomet teigė, jog naujausia ekspertizė sudaro pagrindą „įtarti, kad ankstesnis želdinių vertinimas ir paveldosauginė ekspertizė galimai buvo atlikti netinkamai, todėl statybos leidimas buvo išduotas remiantis netinkamomis prielaidomis“.