Socialinė akcijos „Meti pinigus? Mesk teisingai“ dalis – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Druskininkuose, Trakuose, Jonavoje ir Kėdainiuose esantys konteineriai su užrašu „Pinigai“. Jie miestų aikštėse bus iki gegužės 2 dienos. Tądien baigiasi paramos skyrimo laikas.
„Taip, kaip kiekvienas savo namuose gali rūšiuoti atliekas, taip kiekvienas gali rūšiuoti ir savo pinigus bei juos skirti geriems darbams, pats dėl to niekaip nenukentėdamas“, – apie idėją spaudos konferencijoje pirmadienį kalbėjo viena iš jos autorių Ana Luisa Monse.
Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys rodo, kad 70 proc. Lietuvos gyventojų, galinčių skirti paramą, niekam nepaskiria 1,2 proc. nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
„Visoms nevyriausybinėms organizacijoms, kurios teikia pagalbą žmonėms metai iš metų ir neturi stabilaus, užtikrinto biudžeto, kiekvienas euras yra svarbus, nes kiekvienas euras virsta į lėkštės dubenėlį, kažkokias priemones vaikams vaikų dienos centruose“, – kalbėjo Lietuvos Carito generalinė sekretorė Deimantė Bukeikaitė.
Pasak jos, net jei iš 70 proc. gyventojų, kurie paramos renkasi neskirti, dauguma gauna minimalias pajamas, jų parama galėtų siekti 30 eurų.
„Tai tikrai nemaži pinigai“, – sakė ji.
Praėjusiais metais 25 mln. niekam nepaskirtų eurų grįžo į valstybės biudžetą.
Lietuvos socialinių mokslų centro direktorius Boguslavas Gruževskis kalbėjo manantis, kad problema yra ne į biudžetą sugrįžę pinigai, o žemas gyventojų sąmoningumas.
„(...) įsivaizduojate, valstybė atiduoda dalį savo galios žmonėms, kad jie galėtų patys formuoti viešąją erdvę ir mes nepasinaudojam – čia yra problema“, – sakė B.Gruževskis.
Pasak jo, paramos skyrimas yra „galimybė formuoti viešąją erdvę taip, kaip tau reikia.“
„Auksiniai konteineriai“ – tik viena socialinės akcijos dalis. Pasak A.L.Monse, didžiuosiuose Lietuvos prekybos centruose taip pat bus galima rasti „auksinių“ pinigų rūšiavimo maišelių, bus kuriami vaizdo įrašai.
Pernai Caritas pagalbą maistu suteikė 70 tūkst. žmonių, daugiau nei 35 tūkst. karo pabėgėlių, aplankė per 15 tūkst. vienišų Lietuvos gyventojų.
Caritas yra pasaulinė katalikiška nevyriausybinė organizacija, padedanti tiems, kuriems reikalinga pagalba.