„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2012 06 27

Automobilių statymo Kaune galvosūkis: kaip atskirti mokamas nuo rezervuotų stovėjimo vietų?

Ši istorija tokia paprasta, kad net sudėtinga. Vairuotojas, neturėdamas specialaus leidimo, pastatė automobilį Kauno centre, L.Sapiegos gatvėje, Kauno valstybinės filharmonijos darbuotojams rezervuotoje vietoje. Viešosios įstaigos „Automobilių stovėjimo aikštelės“ darbuotojas pažeidimą užfiksavo ir prie šoninio mašinos lango priklijavo apie tai informuojantį pranešimą.
L.Sapiegos gatvė Kaune
L.Sapiegos gatvė Kaune / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Atrodytų, kad daugiau nėra ką ir aiškintis: pažeidimas padarytas, vairuotojui privalu už tai atsakyti susimokant baudą.

Tačiau šią jau pusę metų besitęsiančia istoriją visai kitaip mato pats prasižengėlis. Jo nuomone, jis yra nubaustas neteisingai, nes už stovėjimą susimokėjo, o kad ten buvusi rezervuota vieta – negalėjęs žinoti, nes nebuvo tai nurodančių ženklų, todėl savo tiesą, jei reikės, jis pasiryžęs ginti net teisme. Jo teigimu, tai jau yra principo reikalas, nes atsakingos tarnybos tiesiog įžūliai pinigaujasi iš nieko neįtariančių vairuotojų.

Už stovėjimą susimokėjo

Darbiniu „Peugeot“ automobiliu važinėjantis Arūnas Tamulynas 15min.lt pasakojo šių metų sausio 26 d. su reikalais atvykęs į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekciją bei Kauno savivaldybę. Kaip įprasta, automobilį pasistatė L.Sapiegos gatvėje, SMS žinute susimokėjo už stovėjimo laiką, todėl grįžus rastas pranešimas apie pažeidimą jį sutrikdė ir supykdė.

„Už stovėjimą aš susimokėjau, turiu tai įrodančią SMS žinutę, o kad automobilį palikau rezervuotoje vietoje – nežinojau. Nes, nors įsukus į L.Sapiegos gatvę matomas ženklas „Rezervuota“, tačiau nenurodoma, kiek tų rezervuotų vietų, kiek ta zona tęsiasi, o juk iš karto toje pačioje gatvės pusėje matomas ir mokėjimo už stovėjimą automatas, todėl net nepagalvojau, kad sustojau rezervuotoje vietoje. Net nebuvo pastatyti nešiojami rezervacijos ženklai“, – nesijaučia nusižengimą padaręs A.Tamulynas.

Šiuos savo samprotavimus jis bandė išdėstyti „Automobilių stovėjimo aikštelių“ (ASA) darbuotojams, kurie nesileido į kalbas ir atkirto, kad viskas yra nufotografuota ir užfiksuota, o informacija jau perduota Kauno miesto Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos tarnybai, kuri skiria ir surenka baudas už automobilių stovėjimo taisyklių pažeidimus.

Vyras aiškino nematantis savo pažeidimo, todėl neketinantis mokėti baudos, jei tokia bus paskirta. Viskas nurimo ir atrodė, kad istorija pamiršta.

Formaliai – viskas teisinga

Tačiau birželio viduryje po atostogų į Kauną grįžęs A.Tamulynas sužinojo, kad jo ieško Viešosios tvarkos tarnyba, atsiuntusi bendrovei, kuriais priklausančiu automobiliu vyras važinėja, apie tai informuojantį raštą.

Jame rašoma, kad sausio 26 d., 15.27 val. ASA darbuotojai užfiksavo, kad „įmonei priklausantis automobilis „Peugeot“ buvo pastatytas L.Sapiegos gatvėje esančioje mokamoje automobilių stovėjimo vietoje, pažeidžiant vietinės rinkliavos mokėjimo tvarką. Tuo pažeistas „Vietinės rinkliavos už naudojimąsi nustatytomis Kauno miesto vietomis automobiliams statyti“ nuostatų 11 punktas (nėra mokėjimo)“.

11 punktas skelbia: „Transporto priemonės valdytojas privalo iš anksto pasirūpinti vietinės rinkliavos mokėjimo priemonėmis. Mokėjimo priemonių neturėjimas neatleidžia nuo prievolės mokėti vietinę rinkliavą, t. y. įvykdyti atitinkamo kelio ženklo reikalavimą“.

A.Tamulynas stebisi nurodytu pažeidimu: „Rašte nekalbama apie tai, kad atsistojau į rezervuotą Filharmonijai vietą. Sakoma, kad aš neapmokėjau stovėjimo mokamoje vietoje. O tą aš padariau.“

Viešosios tvarkos tarnybos vedėjas Rimas Sidera 15min.lt žurnalistams aiškino, kad pažeidimas yra įvardintas teisingai. Mat mokamoms automobilių stovėjimo vietoms taip pat priskiriamos ir rezervuotos, ir neįgaliesiems skirtos vietos. Tai apibrėžta „Vietinės rinkliavos už naudojimąsi nustatytomis Kauno miesto vietomis automobiliams statyti nuostatuose“.

(Geltonojoje miesto  zonoje, į kurią patenka ir L.Sapiegos gatvė, mėnesio mokestis už rezervuotą automobilio stovėjimo vietą yra 600 Lt.).

Nežada nuleisti rankų

Nors ir sutinka, kad formaliai R.Sidera greičiausiai yra teisus, A.Tamulynas atsimena, kad birželio 20 d. nuvykus į Viešosios tvarkos tarnybą (VTT), jos darbuotojas Denas Jonas Mačiukas į situaciją pažvelgė kitaip, kai savo teisingumu neabejojantis vairuotojas parodė SMS žinutę, patvirtinančią, kad stovėjimas buvo apmokėtas.

Tačiau R.Sidera, parodęs sausio 26 d. padarytas nuotraukas, paaiškino, kad SMS žinutė nieko nekeičia, nes pažeidimas padarytas sustojus rezervuotoje vietoje, neturint tam specialaus leidimo. A.Tamulyno teigimu, jam pasiūlyta tiesiog susimokėti baudą ir pamiršti šią užsitęsusią istoriją.

Už pažeidimą gresia bauda nuo 80 iki 140 Lt. Sumokant per dešimt dienų, baudos suma sumažėtų perpus, t.y. siektų 40 Lt. Jei bauda bus paskirta, A.Tamulynas ją žada sumokėti, tačiau teisybės ieškos ir toliau. Mat, jo įsitikinimu, tokiu būdu ASA ir VTT surado būdą pasipinigauti, tarsi paspęsdama vairuotojams spąstus.

„Jei reikės, teisybės ieškosiu teisme, tai jau principo reikalas“, – ryžtingai nusiteikęs kaunietis.

Ne mažiau kaip keturios vietos

Jei kreiptųsi į teismą, A.Tamulynas klaustų – kaip žinoti, kurios automobilių stovėjimo vietos yra rezervuotos, o kurios – ne? Jo įsitikinimu, L.Sapiegos gatvėje, jei nėra pastatomi nešiojami eismo ženklai (o jie pastatomi ne visada), parodantys, kurios vietos yra rezervuotos, to neįmanoma žinoti. Nes kelio ženklas „Rezervuota stovėjimo vieta“ prie Kauno valstybinės filharmonijos pastatytas tik įsukant iš K.Donelaičio į L.Sapiegos gatvė, nenurodant, kiek tęsiasi ši zona.

Kauno savivaldybės patvirtintame ženklo „Rezervuota stovėjimo vieta“ įrengimo ir pašalinimo apraše sakoma, kad „šio kelio ženklo galiojimo zonoje turi būti įrengiamos ne mažiau kaip keturios automobilių stovėjimo vietos. Kelių eismo taisyklėse numatytais atvejais, kartu su 531 kelio ženklu („Rezervuota stovėjimo vieta“) įrengiama papildoma lentelė, nurodanti šio ženklo galiojimo zonos ilgį“.

L.Sapiegos gatvėje zonos ilgis nenurodomas, o rezervuotų vietų yra daugiau nei keturios, todėl vairuotojui painu iš karto suvokti, ar jis stovi mokamoje, ar rezervuotoje vietoje. Jei sustoja prie pat mokėjimo aparato, net nesusimąstęs sumoka už stovėjimo laiką, tačiau grįžęs gali sužinoti, kad jam gresia bauda.

Trūksta ženklo?

Žinoma, logiškai pamąsčius, gana nesunku atspėti – rezervuotų vietų zona L.Sapiegos gatvėje tęsiasi nuo ženklo „Rezervuota stovėjimo vieta“ iki kito kelio ženklo, informuojančio apie mokamą stovėjimą. Mat automobilių stovėjimas visose miesto centre esančiose gatvėse yra mokamas.

Vis tik nekiltų jokių klausimų, jei po ženklu „Rezervuota stovėjimo vieta“ L.Sapiegos gatvėje, šalia Filharmonijos, lentelėje būtų nurodytas zonos ilgis, arba jos pabaigoje pastatytas apie tai informuojantis antras ženklas „Rezervuota“.

Tai, kalbėdamas su 15min.lt žurnalistais, akcentavo ir Savivaldybės transporto skyriaus vedėjas Paulius Keras. Nors tiksliai neatsiminė, buvo beveik įsitikinęs, kad Filharmonijai (o taip pat ir Registrų centrui) rezervuotų vietų zonoje ir yra įrengti du ženklai „Rezervuota“.

Minima istorija – tik viena iš daugelio, iliustruojančių itin dažnai Kaune kylančius vairuotojų ir mokamas automobilių stovėjimo vietas prižiūrinčių darbuotojų konfliktus. Neabejotina, kad dauguma jų nekiltų, jei abi pusės pasirodytų geranoriškesnės ir norinčios nesusipratimus išspręsti gražiuoju, vadovaudamosi sveiku protu, o ne emocijomis ir bukaprotišku užsispyrimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs