Trečiadienį atsakydamas į prezidentės išsakytą kritiką, jog yra priklausomas ir neprincipingas, S.Skvernelis tikino, jog jam nėra priimtina, kai prezidentės patarėjai kviečiasi ministrus ir „įsakmiai jiems nurodo atsistatydinti“.
B.Markauskas teigia tokį patarėjos siūlymą išgirdęs praėjusį ketvirtadienį ryte gatvėje susitikęs su šalies vadovės Ekonominės ir socialinės politikos grupės patarėja Edita Kriščiūniene.
„Patarėja perdavė prezidentės pageidavimą, kad turėčiau trauktis ir kad prezidentė norėtų išlaikyti draugiškus santykius. Dar buvo pranešta, kad už valandos prezidentė padarys pareiškimą. Ar tai normalu? Čia jau ne man vertinti“, – BNS kalbėjo B.Markauskas.
Susitikimą, anot jo, inicijavo pati patarėja E.Kriščiūnienė.
Praėjusį ketvirtadienį vidurdienį transliuotame interviu Lietuvos radijui D.Grybauskaitė pareiškė, kad kritikos dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių sulaukęs B.Markauskas neturi galimybių toliau dirbti.
Ministras aiškina, dar iki šio viešo šalies vadovės pareiškimo sulaukęs raginimo trauktis.
„Ji (E.Kriščiūnienė – BNS) paskambino ir pasakė, kad norėtų susitikti. Tai truko 10–15 minučių. (Susitikome – BNS) viešoje vietoje. Ne ministerijoje, ne kažkur Prezidentūroje, o viešoje vietoje. Tai buvo gatvėje. Dar Vilniuje“, – kalbėjo B.Markauskas.
„Aš sakiau, kad esu komandos žmogus, Vyriausybės narys ir kad man reikia sulaukti premjero vertinimo. Man būtų per daug garbės čia vertinti buvo spaudimas ar ne, nes nežinau, ar tai normali praktika“, – pridūrė B.Markauskas.
Prezidentūra: prezidentės pozicija rūpėjo A.Bogdanovui
Prezidentūra savo ruožtu nurodė, kad prezidentės poziciją dėl B.Markausko likimo aktyviai siekė sužinoti žemės ūkio viceministras A.Bogdanovas.
„Žemės ūkio viceministras Artūras Bogdanovas ministro vardu ne kartą skambino patarėjai norėdamas sužinoti prezidentės nuomonę dėl tolimesnių ministro darbo galimybių. Viešai išsakytą šalies vadovės poziciją patarėja pakartojo asmeniškai ir pačiam ministrui“, – teigiama prezidentės Spaudos tarnybos pranešime BNS.
Žemės ūkio viceministras A.Bogdanovas BNS trečiadienį patvirtino siekęs susitikti su prezidentės patarėja, tačiau tai, anot jo, vyko prieš kelias savaites.
„Su prezidentės patarėja bandėm susitikti, bet susitikimas neįvyko, aš ir daugiau turiu klausimų, kadangi žuvininkystę kuruoju. Aš tiesiog skambinau prezidentės patarėjai. (...) Sužinoti prezidentės pozicijos nebandžiau, tik sakiau, gal būtų gerai susitikti ir apsitarti apie daugelį situacijų. Galbūt kalbėjome apie tai, kad ir apie tą situaciją (B.Markausko situaciją – BNS) pasikalbėtume, dar tas skandalas nebuvo taip išssirutuliojęs, dar ne toks baubas. Bet atsisakė patarėja atvykti ir tiek“, – pasakojo A.Bogdanovas.
„Stengiuos būti nuošaly šios situacijos, palaikyti ministrą šiuo sunkiu laikotarpiu“, – pridūrė viceministras.
B.Markauskas laukia premjero sprendimo
Jis teigė, kad dabar laukia galutinio premjero sprendimo dėl jo ateities ministrų kabinete.
„Jeigu premjeras pasakys, tai aš tikrai nesiginčysiu“, – sakė žemės ūkio ministras.
B.Markauską į žemės ūkio ministro pareigas delegavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Naujienų portalas 15min anksčiau skelbė, kad B.Markausko šeima dirba ne tik savo, bet ir svetimą žemę, ir už tai gaudavo ES išmokas. Pats ministras tai pavadino netyčine klaida.
Jis teigė, kad su socialdemokratu, žemės Klaipėdos rajone savininku Ramučiu Lėliu yra žodžiu sutaręs dėl jo sklypo dirbimo. Anot B.Markausko, tai gali patvirtinti du liudininkai. R.Lėlys sako nėra suteikęs leidimo ministro šeimai ūkininkauti jo žemėje.
D.Grybauskaitė praėjusią savaitę pareiškė nematanti galimybių B.Markauskui toliau dirbti Vyriausybėje. Premjeras S.Skvernelis tuo metu svarstė, jog ministrui B.Markauskui dirbti būtų sunku, tačiau įmanoma.
Suprasti akimirksniu
- 15min paskelbė, kad B.Markausko mamos S.Markauskienės vardu už svetimos žemės dirbimą NMA moka išmokas, o S.Markauskienė nurodo, kad žemė iki 2016 nuomojama, o pernai – naudojama panaudos būdu. Ši informacija melaginga, nes sutarčių mažiausiai su dviem iš keturių sklypų savininkais nėra.
- Bandydamas pasiaiškinti ministras ėmė painiotis. Jis teigė, kad dėl žemės nuomos esą buvo sudaryta žodinė sutartis su jos savininkais, nors čia pat aiškino nežinantis ir negalėjęs sužinoti, kas yra tų žemių savininkai.
- B.Markauskas pranešė, kad jo šeima nusprendė visai atsisakyti ūkininkavimo toje vietovėje ir parduoti visas karves.
- B.Markauskas netyčia prisipažino, kad praėjusiais metais jis pats asmeniškai NMA teikė svetimų žemių deklaraciją, kurioje nurodyti melagingi duomenys.
- Vėliau ministras pripažino, kad pats, o ne jo mama, pateikė NMA informaciją ne tik pernai, bet ir anksčiau.
- Gindamas ministrą Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad jam atsistatydinti nereikia, o jo situacija buvo specialiai surežisuota.
- Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad B.Markauskas neturi nei politinės, nei moralinės teisės likti poste – jis ją prarado.
- R.Karbauskis į prezidentės pareiškimą sureagavo teigdamas, kad ji taip bando pridengti konservatorių bėdas. S.Skvernelis teigė, kad po prezidentės raginimo ministrui toliau dirbti būtų sunku, bet įmanoma.
Ministras pirmininkas žadėjo priimti principingą sprendimą po susitikimo su pačiu ministru. Antradienį po pokalbio su B.Markausku, S.Skvernelis paskelbė, kad B.Markauskas liks poste, kol teisėsauga nepatikrins informacijos dėl jo šeimos ūkininkavimo aplinkybių ir tik ją gavęs Vyriausybės vadovas žadėjo galutinį sprendimą.
Po šio premjero sprendimo D.Grybauskaitė trečiadienį pareiškė, jog Vyriausybės vadovas nesavarankiškas ir neprincipingas, S.Skvernelis į tai atkirto pabrėždamas, jog nepasiduos prezidentės spaudimui.
Norint atstatydinti ministrą, Seime reikia užsitikrinti ne mažiau kaip 71 balsą iš 141.