Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 10 01

B.Sabatauskaitė: aprašydama paslaugas klinika žemino senjorus

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė įspėjo įmonę „Jūsų šeimos klinika“ dėl vyresnio amžiaus asmenų diskriminacijos. Klinikos interneto svetainėje buvo skelbta informacija apie privilegijų teikimą jaunimui šiems sudarant sąlygas nesėdėti „bendroje eilėje su sunkiais, pagyvenusiais ligoniais“.
Pensininkų pora
Pensininkų pora / 123RF.com nuotr.

Rugpjūčio pabaigoje į kontrolierę kreipėsi pareiškėja, nurodydama, kad klinikos interneto svetainėje publikuojama informacija, kuria, anot jos, yra diskriminuojami vyresnio amžiaus sunkiomis ligomis sergantys pacientai.

Klinikos svetainės įrašas skelbė: „Specialiai jaunam ir skubančiam – jūsų laukia kabinetas, kuriame visas nemokamas paslaugas gausite greičiau, nesėdėdami bendroje eilėje su sunkiais, pagyvenusiais ligoniais.“

Klinikos atstovai tikino, kad įmonė paslaugų neskirsto pagal amžių. Šis įrašas, jų teigimu, informavo apie anksčiau Kauno technologijos universiteto (KTU) studentams teiktas sveikatos priežiūros paslaugas. Studentų sveikata tikrinta universiteto patalpose. Įrašas, „Jūsų šeimos klinika“ atstovų teigimu, buvo pašalintas.

B.Sabatauskaitė nustatė, kad, nors buvo teigta, kad toks paslaugų aprašymas nebeprieinamas, tyrimo metu ši informacija vis dar buvo skelbiama klinikos interneto svetainėje. Įraše nebuvo užsiminta, kad šios paslaugos yra specializuotos ir skirtos KTU studentams (jos jau nebebuvo teikiamos gerokai prieš pareiškėjui pateikiant skundą).

Išanalizavusi informacijos apie sveikatos priežiūros paslaugas turinį, lygių galimybių kontrolierė konstatavo, kad tokia formuluotė skaitytojams suponuoja, jog jaunimui teikiamos privilegijos. Žodžiais „sunkūs, pagyvenę ligoniai“ formuojamas neigiamas požiūris į vyresnio amžiaus pacientus, jie priešinami jauniems ir užimtiems jaunuoliams. Be to, sudaromas įspūdis, kad vyresni pacientai yra tokie, kurių vertėtų vengti – tam, kad jaunimas neturėtų kontakto, jiems siūlomos atskiros paslaugos.

Tokia žinutė, B.Sabatauskaitės teigimu, žemina vyresnius asmenis, formuoja įsitikinimą, kad dėl savo amžiaus žmonės gali būti laikomi pranašesniais arba menkesniais.

„Kaip tik šiandien, spalio 1 dieną, minime Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną. Atsižvelgdama į tai, norėčiau priminti, kad senyvo amžiaus žmonės privalo būti gerbiami ir laikomi lygiaverčiais. Dažnai matome, jog vyresnio amžiaus asmenys Lietuvoje susiduria su sistemine diskriminacija, neigiamomis nuostatomis, todėl kliniką raginu atsakingiau kurti savo paslaugas reklamuojančių pranešimų turinį ir nevaizduoti sveikatos problemų turinčių ar pagyvenusių asmenų kaip naštos“, – sako ji.

Klinikos atstovai tyrimo metu galiausiai pašalino netinkamą įrašą.

Lygių galimybių įstatymas numato, kad paslaugų teikėjas privalo užtikrinti, kad informacijoje apie paslaugas nebūtų išreiškiamas pažeminimas, paniekinimas, teisių apribojimas ar privilegijų teikimas dėl vartotojo amžiaus, lyties, negalios ir kitų asmens tapatybės požymių. Šis įstatymas taip pat draudžia formuoti nuostatas, jog dėl šių požymių žmogus yra pranašesnis ar menkesnis už kitą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų