Baltarusiai kovo 25 dieną mini Laisvės dieną, kuri švenčiama minint 1918 metų kovo 25-ąją paskelbtą Baltarusijos Demokratinės Respublikos nepriklausomybę.
Nuskambėjo žinia apie atpažintą šnipą
Tą dieną Lietuvos sostinėje vyko šventinė eisena, kitos iškilmės.
Netrukus po minėjimo, baltarusių organizacija „BYPOL“ pranešė, kad tą dieną Vilniuje buvo pastebėtas vyras, kuris stovėjo nuošalyje nuo šventės dalyvių ir filmavo juos vaizdo kamera.
Organizacijos duomenimis, tai yra buvęs Baltarusijos milicijos pareigūnas Andrejus Tropaško.
„BYPOL“ teigimu, tądien tariamą šnipą pastebėjęs baltarusių pabėgėlis bandė parašyti pareiškimą policijai
„Aš atėjau į policiją. Pasakiau: norėčiau parašyti pareiškimą dėl buvusio Baltarusijos milicijos darbuotojo, kuris filmavo Baltarusijos akcijos dalyvius kovo 25 dieną. Jis perduoda informaciją Baltarusijos specialiosioms tarnyboms“, – pareiškėją cituoja nashaniva.com.
Toliau vyras skundėsi, esą nesulaukęs palaikymo iš policijos, nes tiesiogiai nuo tariamo šnipo nenukentėjo.
Jis taip pat piktinosi, kad tariamas šnipas vėliau šią medžiagą galėtų perduoti Baltarusijos jėgos struktūroms ir į savo šalį grįžę pabėgėliai bus pasitikti baudžiamosiomis bylomis.
Tokia įvykių versija imta aktyviai dalytis socialiniuose tinkluose, apie tai informavo ne vienas Baltarusijos portalas, taip pat daug sekėjų socialiniuose tinkluose turinti organizacija „BYPOL“.
Portale buvo paskelbtos dvi publikacijos – vienoje, remiantis „BYPOL“ pateikta informacija teigiama, kad Vilniuje užfiksuotas buvęs Baltarusijos milicininkas, filmuojantis renginį.
Kitoje teigiama, kad Lietuvos policija atsisakė pradėti tyrimą dėl incidento.
Šią informaciją paskelbė didžiausi nepriklausomi baltarusių portalai „Belsat“, „Zerkalo“, „Nasha niva“. Reportažai apie tai buvo parodyti „Belsat“ televizijos laidose.
Akreditacijos pateikti neprašė
Tačiau iš tiesų nuotraukoje užfiksuotas filmuojantis vyras yra ne buvęs milicininkas A.Tropaško, o Lietuvos žurnalistas, „Scanpix Baltics“ atstovas Lietuvoje D.Mataitis.
Kaip teigė klaidingai šnipu palaikytas žiniasklaidos atstovas, tą dieną jis filmavo viešą renginį.
„Aš jau ne pirmą kartą fiksuoju Baltarusijos opozicijos renginius Lietuvoje. Yra nemažai nuotraukų iš jų „Scanpix“ fotobanke. Tą dieną pamačiau, kad kažkoks žmogus priėjo labai arti manęs ir telefonu mane filmavo ar fotografavo. Tuomet iš karto pagalvojau, kad dėl to gali ateityje kilti problemų, tačiau jis tik filmavo, neprašė manęs prisistatyti, neklausė, iš kur aš“, – 15min pasakojo žurnalistas.
Paklaustas, ar tą vakarą išvis kas jo prašė pateikti akreditaciją, D.Mataitis atsakė neigiamai.
„Ten šalia buvo ir policijos patrulis, galėjo iškart kreiptis, būčiau parodęs visus dokumentus“, – sakė pašnekovas.
D.Mataitis akcentavo, kad Lietuvoje, filmuojant ar fotografuojant viešus renginius, nebūtina turėti papildomo leidimo.
Žurnalistą nemaloniai nustebino kilęs skandalas. Jis pastebėjo, kad po publikacijų įrašais socialiniuose tinkluose pasipylė grasinimų susidoroti banga.
Atidžiau panagrinėjus baltarusių platinamą informaciją matyti, kad tarp milicininku palaikyto žurnalisto ir realaus Baltarusijos milicijos pareigūno tėra vienas panašumas – abu vyrai pliki.
15min dėl šio incidento išsiuntė užklausą „BYPOL“ organizacijai. Papildysime komentaru, kai tik jį gausime.
„BYPOL“ atsiprašė
Po 15min publikacijos ir kreipimosi į „BYPOL“ netrukus ši organizacija savo „Telegram“ kanale pripažino savo klaidą ir atsiprašė D.Mataičio.
„Paaiškėjo, kad Laisvės dieną Vilniuje filmavęs vyras yra Lietuvos žurnalistas Darius Mataitis, o ne buvęs vadinamosios „Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos„ darbuotojas Andrejus Tropaško. Klaida padaryta dėl to, kad šie žmonės labai panašūs vienas į kitą.
BYPOL atsiprašo Dariaus Mataičio, taip pat baltarusių už pateiktą neteisingą informaciją“, – rašoma pranešime.
D.Mataičio atsiprašė ir kai kurios kitos „BYPOL“ klaidingą informaciją paskelbusios baltarusių žiniasklaidos priemonės.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.