Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 05 24 /17:14

Baltarusijai rengiamas atsakas: kalbama apie sankcijas „A.Lukašenkos piniginėms“

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Lauryno Kasčiūno teigimu, Lietuva planuoja uždrausti šalies oro uostuose leistis lėktuvams, skrendantiems per Baltarusiją. Europos lygiu bus siekiama kalbėtis apie sankcijas kaimyninės šalies valstybinėms įmonėms, taip pat Aliaksandro Lukašenkos aplinkos asmenims, vadinamiems jo piniginėmis ar kišenėmis.

Seimo NSGK ir Užsienio reikalų (URK) komitetai surengė neeilinį posėdį dėl Minske nutupdyto keleivinio lėktuvo.

Pasak L.Kasčiūno, Vyriausybė turi planą, kuriame numatomi siūlymai dėl sankcijų Baltarusijai.

Pirmiausia kalbama apie tai, kad Vakaruose savotiškai būtų izoliuotas Baltarusijos oro vežėjas „Belavia“.

Taip pat svarstoma, kaip padaryti, kad kaimyninė šalis būtų paskelbta neskraidymo zona. L.Kasčiūno teigimu, dėl to yra keli variantai – tai padaryti daugiašaliu arba regioniniu formatu.

„Lietuva jau planuoja tokius sprendimus daryti, kad Vilniaus oro uoste negalėtų leistis lėktuvai, kurie skrenda per Baltarusiją. Jeigu tą patį padarytų Lenkija, tą patį padarytų Ukraina, kitos Baltijos šalys, Baltarusijos lėktuvai, „Belavia“ ir kas skrenda iš Baltarusijos, turėtų rimtų problemų, nes kelias liktų tik per Rusiją ir per Šiaurę, kas ekonomiškai būtų didelis smūgis“, – komentavo Seimo NSGK pirmininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

Be to, kalbama ir apie ekonomines sankcijas. L.Kasčiūnas sakė, kad ketvirto lygmens Europos Sąjungos sankcijų paketas būtų rimtas.

Esą svarstomos ne tik tikslinės sankcijos, kalbama ir apie valstybines įmones, kurios itin svarbios A.Lukašenkos režimo funkcionavimui.

Taip pat – apie asmenis iš režimui artimos aplinkos, vadinamus A.Lukašenkos piniginėmis ar kišenėmis.

Kitas jungtiniame Seimo komitetų posėdyje keltas klausimas, L.Kasčiūno teigimu, dėl žmonių, nuo represinių režimų ieškančių prieglobsčio mūsų šalyje.

„Iš to, ką dabar pamatėme, iš tikrųjų, kad Baltarusijos KGB gali veikti ne tik valstybės viduje, bet gali daryti specialiąsias operacijas ir Europos Sąjungoje. Ir tai jau yra savotiškas lūžis ir į tą reikia atkreipti dėmesį.

Turbūt tai suvokė daug kas Vakaruose, kad tas lėktuvas galėjo būti bet kurios šalies. Jeigu specialioji operacija būtų vykusi, ar tai būtų Vokietijos lėktuvas, ar koks nors kitas lėktuvas, jis būtų taip pat iš esmės nuleistas, prieš jį būtų vykdoma tokia pati operacija“, – komentavo L.Kasčiūnas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Jis pabrėžė, kad reikia mąstyti, ar apsaugos infrastruktūra, taikoma saugomiems asmenims, politiniams pabėgėliams, yra pakankama, kad tokių operacijų išvengtume.

Parlamentaras akcentavo, kad pats opozicijos veikėjas turi norėti taikyti savisaugos priemones.

„Jeigu tu nori būti laisvas žmogus ir laisvai viešinti visas savo gyvenimo akimirkas, tai labai sunku bus tave apsaugoti. Čia kiekvieno jų sprendimas. Negali paimti ir sukontroliuoti. Jie irgi priima savo asmeninius sprendimus“, – nurodė L. Kasčiūnas.

Šiuo metu nėra informacijos, kad Baltarusijos opozicijos atstovams, esantiems Lietuvoje, galėtų kilti grėsmė.

Be to, Seimo NSGK pirmininkas priminė, kad yra ir Lietuvos Respublikos piliečių, kurių paiešką yra paskelbusi Rusijos Federacija.

„Mūsų prokurorai, teisėjai Sausio 13-osios byloje yra paieškoje. Tuos žmones mes privalome apsaugoti. Tai ne tik instruktuoti, be jokios abejonės, bet padaryti, kad į tokias situacijas jie nepakliūtų“, – pažymėjo L.Kasčiūnas.

Režimas siekia nutildyti kritikus

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, paklaustas, ar yra reali grėsmė Lietuvoje esantiems baltarusių ir rusų opozicijos veikėjams, sakė, kad Baltarusija yra pasirengusi visiškai beprecedenčiams veiksmams tam, kad nutildytų režimo oponentus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

„Tą turime turėti galvoje tiek ir mes, priimančioji valstybė, tiek ir, aišku, turi tikrai jausti didelę atsakomybę ir žmonės, kuriuos mes priglaudžiame. Nuo jų veiksmų taip pat priklauso jų saugumas“, – komentavo jis.

Seimo URK pirmininko Žygimanto Pavilionio teigimu, jo vadovaujamas ir parlamentinis Europos reikalų komitetai patvirtins mandatą Europos Vadovų Tarybai papildomu klausimu dėl Baltarusijos.

Tikėtina, kad ta pozicija, papildyta viso Seimo plenariniame posėdyje, bus pateikta rytoj.

Ž.Pavilionis pažymėjo, kad reikia paremti Vyriausybę, keliančią klausimus dėl sankcijų, kurie kartais strigdavo Briuselyje.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Taip pat aiškinamasi, kaip būtų galima paspartinti tarptautinį tyrimą.

„O šiuo metu diskusija tęsiasi dėl tam tikrų vidinių priemonių, kurias mes turime priimti, kad apsaugotume demokratus – tiek baltarusių, tiek Rusijos“, – komentavo Seimo URK pirmininkas.

Sulaikė žurnalistą su drauge

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių.

Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Romanas Protasevičius.

Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Šiuo lėktuvu į Vilnių iš viso negrįžo 6 asmenys: du Baltarusijos ir keturi Rusijos piliečiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų