2016 06 07

Baltarusiškas universitetas kaista: į raginimą atsistatydinti – siūlymai nekelti triukšmo, nes dings parama

Geriausia gynyba – puolimas. Taip, regis, nusprendė laikinoji Lietuvoje veikiančio baltarusiško Europos humanitarinio universiteto (EHU) Valdančiosios tarybos pirmininkė Anne Londsdale, kurios atstatydinimo praėjusią savaitę pareikalavo universiteto akademinė bendruomenė. Savo atsakyme Senatui ji leidžia suprasti, kad keldami triukšmą dėstytojų ir studentų atstovai gali išgąsdinti pinigus universitetui nešančius donorus.
Ceremonijos akimirka
Universitetas. Asociatyvi nuotr. / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Jau kuris laikas įtampa EHU yra pasiekusi aukščiausią lygį.

Gegužės 25 dieną Senatas nusprendė kreiptis į mokslo įstaigos steigėjus, valdančiąją tarybą, svarbiausius donorus ir į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją, prašydamas imtis skubių permainų.

Kreipimesi prašoma ilgai nelaukiant iš rektoriaus pareigų atšaukti Davidą Pollicką, laikinąją Valdančiosios tarybos vadovę A.Londsdale ir jos pavaduotoją Daną Davidsoną.

Universiteto akademinė bendruomenė sukilo po to, kai 15min paskelbė, kur byrėjo ne geriausius finansinius laikus išgyvenančios mokslo įstaigos donorų parama.

Pirmadienį EHU tinklalapyje buvo paskelbtas A.Londsdale atsakymas į Senato reikalavimus.

„Rektoriai bei dėstytojai ateina ir išeina – būtent taip ir turėtų vykti kiekviename universitete“, – rašo ji.

Tam, kad EHU pareikštum savo nuomonę, nebūtina turėti drąsos, nes universitete vyrauja žodžio laisvė.

Tačiau svarbiausias dalykas, anot A.Londsdale, kad universitetas būtų stiprus, siektų savo tikslų, turėtų autonomiją ir akademinę laisvę – tam jis 1992 metais ir buvo įkurtas Minske.

Toliau ji dėsto, jog tam, kad EHU pareikštum savo nuomonę, nebūtina turėti drąsos, nes universitete vyrauja žodžio laisvė.

„Nieko nenutiks tiems 14 iš 51 Senato narių, kurie balsavo už atstatydinimą. Senato balsavimai EHU yra saugūs. Sunku būtų tai įsivaizduoti kuriame nors universitete Baltarusijoje, kas dar labiau pabrėžia EHU vertybes“, – teigia ji.

Pasak A.Londsdale, žmones neramina EHU ateitis, tuo metu universitetas stengiasi veikti vadovaudamasis tiesos, žodžio, susirinkimų laisvės vertybėmis.

„Su kokiomis realiomis problemomis susiduria EHU? Finansinėmis. Universiteto veikla kainuoja, apie 65 proc. išlaidų sudaro darbuotojų algos“, – rašo ji.

A.Londsdale priminė, kad išvykęs iš Baltarusijos tuščiomis universitetas ėmė priklausyti nuo donorų dosnumo. Pirmosios pagalbą pasiūlė Lietuva ir JAV, vėliau Europos Sąjunga, o dar vėliau – Šiaurės šalys.

Atsistatydinti neketina

„Ir iš mūsų pusės donorai tikisi žingsnių, kurie garantuotų finansinį stabilumą. Donorų pagalba nėra beribė, yra daug kitų problemų, kurioms reikia finansinės pagalbos, o 10 metų – ilgas laikotarpis. Užduotis universiteto valdymo organams, taip pat ir Senatui – stiprinti finansinį nepriklausomumą, demonstruoti plėtrą ir universiteto pasiekimus, kurie būtų reikšmingas argumentas donorams tęsti paramą“, – pareiškime rašo ji.

Jie gali sunaikinti donorų pasitikėjimą, pateikiant nepagrįstus kaltinimus vadovybei nekompetencija, ir tuo keliant grėsmę visam projektui.

„Nei vienas donoras nesirengia skirti pinigų nevykusiems projektams. Mūsų 14 kolegų, kurie dalyvavo Senato balsavime, tai puikiai supranta. Jie turi pasirinkimą: jie gali sunaikinti donorų pasitikėjimą, pateikiant nepagrįstus kaltinimus vadovybei nekompetencija, ir tuo keliant grėsmę visam projektui, arba jie gali imtis sunkios užduoties sukurti geriausią universitetą drąsiems ir talentingiems studentams iš Baltarusijos“, – teigia A.Londsdale.

Pinigus taškė į kairę ir į dešinę

Triukšmą sukėlusius EHU atlikto audito rezultatus gavęs baltarusiškas portalas Bel.biz paskelbė, kad pernai D.Pollickas iš universiteto per keturis mėnesius – nuo pernai birželio iki rugsėjo gavo 104 tūkst. dolerių (92,2 tūkst. eurų).

Negana to, būdamas EHU konsultantu, uždirbdavo apie 14 tūkst. eurų per mėnesį. Po 15min straipsnio EHU paskelbė, kad D.Pollickas EHU pareigų neteks vasarą, o šis žingsnis esą jau seniai planuotas.

EHU nuotr./Davidas Pollickas
EHU nuotr./Davidas Pollickas

Audite minimas ir D.Davidsonas, kurį prašo atleisti Senatas. Anot portalo, išmokos D.Pollickui yra nurodytos kaip su tiesiogine veikla susijusios išlaidos: lėktuvų bilietai, kitos transporto išlaidos, maitinimas ir dienpinigiai, tačiau jiems kilo įtarimų dėl šių išlaidų pagrįstumo.

Auditoriai iš tiesų mano, kad D.Pollickas susitarė su D.Davidsonu dėl išmokų gavimo iš JAV organizacijos „American Councils“.

Auditoriai nustatė tokią schemą: D.Pollickas neva patiria didelių finansinių išlaidų ir pateikia sąskaitas „American Councils“, o vėliau tas sumas, be didelių analizių, kompensuoja EHU.

D.Davidsonas yra JAV organizacijos „American Councils“ prezidentas.

2015 metų liepą EHU kompensavo „American Councils“ pateiktas dviejų EHU valdančiosios tarybos narių – to paties D.Davidsono ir Gregory Prince'o neva su darbu susijusias išlaidas – 52 080 dolerių (46,1 tūkst. eurų).

A.Londsdale yra ne kartą teigusi, kad nesutinka su Šiaurės ministrų tarybos (ŠMT) užsakyto audito rezultatais, ir net pasamdė teisininkus, kad šie juos užginčytų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis