2023 05 25

Baltijos jūroje nukenksminta 50 jūrinių minų

Gegužės 25 d. baigėsi dvi savaites trukusi tarptautinė nesprogusios amunicijos paieškos ir jų nukenksminimo operacija ,,Open Spirit 23“, rrašoma Karinių jūrų pajėgų pranešime spaudai.
Jūrinių minų išmonavimas
Jūrinių minų išmonavimas / Karinių jūrų pajėgų nuotr.

Tai – tęstinės Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – pastangos kartu su kitais tarptautiniais partneriais išvalyti trims šalims priklausantį Baltijos jūros dugną nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų ir pokario laikotarpio likusių jūrinių minų ir kitų sprogstamųjų užtaisų. Šios pratybos šiais metais vyko Baltijos jūroje Latvijos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų priešmininio karo laivo įgula patikrino daugiau nei 100 povandeninių kontaktų, taip rastos šešios jūrinės minos iš Pirmo ir Antro pasaulinių karų. Taip pat minėtas laivas, šiuo metu priklausantis junginiui BALTRON, aptiko daugiau nei 20 minų inkarų. Iš viso su kitais NATO priešmininiais laivais operacijos metu surastos ir nukenksmintos 50 jūrinių minų. Prie minų nukenksminimo prisidėjo ir Karinių jūrų pajėgų Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos Povandeninių veiksmų komandos narai išminuotojai.

Operacijoje dalyvavo dešimt laivų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, NATO sąjunginių jūrinių pajėgų priešmininių laivų taktinės grupės TG 441.03. Kartu su laivais užduotis vykdo ir narai išminuotojai iš Lietuvos, Latvijos, Belgijos, Didžiosios Britanijos, JAV ir Estijos. Išminavimo operacijomis siekiama sumažinti riziką jūrinei laivybai, žvejybai ir kitai ekonominei veiklai Baltijos jūroje.

Šios operacijos Baltijos šalyse rotacijos principu vykdomos kasmet nuo 1997 metų. Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metais dabartinėse Lietuvos teritorinių vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje buvo išdėstyta 15 jūrinių minų laukų su daugiau nei 1,6 tūkst. jūrinių minų.

Baltijos šalių karinių laivų junginys BALTRON buvo įkurtas 1998 m. Junginį šiuo metu sudaro jam priskirti Lietuvos ir Latvijos karinių jūrų pajėgų laivai ir iš šių šalių atstovų sudarytas tarptautinis štabas. Nuo 2015 m. Estija nebeskiria savo pajėgumų, tačiau ir toliau bendradarbiauja su Baltijos kaimynėmis ir NATO sąjunginių jūrinių pajėgų priešmininių laivų taktine grupe TG 441.03.

Ši eskadra – greitojo reagavimo karinis Baltijos šalių karinių jūrų pajėgų junginys, kurio viena pagrindinių užduočių – vykdyti nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų Baltijos jūros dugne likusių minų ir nesprogusios amunicijos paieškos bei nukenksminimo operacijas. Kartu šis junginys tarnauja ir kaip pasiruošimo dalyvauti NATO junginiuose platforma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis