2021 11 25

Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentai priėmė bendrą pareiškimą dėl „Memorialo“ naikinimo

Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda, Latvijos vadovu Egilu Levitu ir Estijos prezidentu Alaru Karisu priėmė pareiškimą dėl istorinių tyrimų organizacijos „Memorial“ galimo uždarymo Rusijos Federacijoje. Jame išreiškiamas rūpestis dėl Rusijos prokuratūros prašymų uždaryti šią tarptautinę istorinio švietimo, labdaros ir žmogaus teisių gynimo draugiją, pranešė Prezidentūra.
Gulago kaliniai dirbantys stovykloje 013, Ozerlagas 1951 m.
Gulago kaliniai dirbantys stovykloje 013, Ozerlagas 1951 m. / Vida Press nuotr.

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos prezidentai pareiškime pabrėžia, kad „Memorial“ darbuotojų atsidavimas ir ryžtas tirti sovietinius nusikaltimus, taip pat įvykdytus prieš lietuvių, lenkų, latvių ir estų, rusų ir ukrainiečių tautas, yra gerbtinas ir remtinas. Valstybių vadovai reiškia pagarbą Rusijos piliečiams, kurie liudija apie totalitarinių režimų nusikaltimus bei išdrįsta pasakyti nepatogią istorinę tiesą.

Šalių vadovai pareiškime sutaria stiprinti bendradarbiavimą kovojant su istorijos klastojimu, dezinformacija ir istorijos revizionizmu, kartu siekti užtikrinti istorinį totalitarinių režimų įvykdytų nusikaltimų atminimo įamžinimą.

Šią savaitę Rusijos Aukščiausiasis Teismas turėtų svarstyti prokuratūros prašymą likviduoti „Memorialą“, turintį maždaug 50 padalinių visoje šalyje ir užsienyje.

Kremlius teigia, kad organizacija „jau ilgą laiką turėjo problemų dėl Rusijos teisės aktų laikymosi“. Organizacijos atstovai sako, kad siekis naikinti „Memorialą“ rodo, kad Kremlius daro posūkį diktatūros link.

Ši organizacija, dažnai minima kaip potenciali Nobelio taikos premijos laureatė, bet iki šiol negavusi šio apdovanojimo, agituoja už istorinės atminties išsaugojimą Rusijoje ir kovoja su teisių pažeidimais.

Rusijos prokurorai „Memorialą“ dėl įtarimų sistemingų konstitucijos ir „užsienio agentų“ teisės aktų pažeidimų bei tariamo „terorizmo ir ekstremizmo“ pateisinimo ėmėsi likviduoti lapkričio viduryje.

Neuždaryti organizacijos Rusiją perspėjo Jungtinių Tautų atstovai, taip pat jos stojo ginti ir buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos