Socialinei izoliacijai nepritariančios mamos pirmą kartą panaudojo Seimo liftą vaikiškiems vežimėliams pakelti, o keturios jų per ekskursiją krūtimi maitino vaikus.
Baltojoje Seimo salėje vaiko nepervystysi
„Su namuose sėdėti nemėgstančiomis mamomis nuėjome į Seimą su mažamečiais vaikais, kurių vyriausiajam vos 2,4 metų. Keturios mamos ekskursijos metu pažindė savo kūdikius. Susidūrėme su problema, kad Seime nėra kur pakeisti sauskelnių, o Baltojoje salėje to daryti nesinorėjo, – kelionės į Seimą įspūdžiais dalijosi savitarpio pagalbos grupės „Mama – mamai“ vadovė Rima Kurtinaitienė. – Šiuolaikinės moterys įpratusios gyventi aktyviai, nenori būti socialiai izoliuotos. Keliaudamos bet kada ir bet kur jos gali nesirūpinti, kur pašildyti maistą, o vaikutį tiesiog pamaitinti krūtimi. Tiesa, dėl neigiamo visuomenės požiūrio dalis mamų nedrįsta viešai to daryti.“
Siekdamost dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į moterų žindymo viešumoje netoleravimo problemą, VšĮ „Pradžių pradžia“ ir grupė „Mama – mamai“ išplatino pareiškimą, palaikantį parlamentarę A.Baukutę ir skatinantį toleranciją viešai žindančioms motinoms.
Krūtys – ne sekso objektas
Mūsų visuomenėje krūtys suvokiamos tik kaip sekso objektas, bet toli gražu taip nėra. Juk pirminė jų funkcija – palaikyti gyvybę.Asta Baukutė nieko nepadarė – tiesiog atėjo į šventinį renginį su mažu vaiku. Ji sūnų žindė ne specialiai ir nieko nedemonstravo, – 15min.lt sakė VšĮ „Pradžių pradžia“ steigėja Daiva Šniukaitė. – Mūsų visuomenėje krūtys suvokiamos tik kaip sekso objektas, bet toli gražu taip nėra. Juk pirminė jų funkcija – palaikyti gyvybę. Mes esame nepripratę prie viešo žindymo, ypač vyresnė karta. Žinoma, nereiškia, kad dabar visos moterys turi eiti ir viešai žindyti, bet jei susidaro tokia situacija, kad reikia pažindyti, tai nėra joks nusikaltimas.“
Anot VšĮ „Pradžių pradžia“ steigėjos, kai kurioms moterims žindymas yra natūralus veiksmas: jos susiranda konfidencialią vietą, atsisėda ir prisidengusios ar neprisidengusios skarele pažindo kūdikį. Tačiau konservatyvesnių pažiūrų mamoms dažnai žindyti viešai nejauku, tad sąlygų žindyti nėra.
Kodėl kūdikis turi valgyti tualete?
„Net poliklinikose nėra vietų žindyti – tai didžiausias absurdas. Juk vaikas žindomas be grafiko, negali žinoti, kada jis užsimanys valgyti. Todėl motinos, eidamos su vaiku į polikliniką, yra priverstos neštis buteliuką, – situaciją komentavo D.Šniukaitė. – Ir kodėl vaiko kambariai turi būti įrengti prie tualetų? Taip, norint pervystyti tai tinka, bet kodėl vaikai turi valgyti tualete? Suaugęs žmogus juk neina į tualetą pavalgyti.“
Žindymo klausimas pas mus iš viso nėra palaikomas nei sveikatos sistemoje, nei valstybiniu požiūriu.Vaikų žindymo propaguotoja pateikė Australijos parlamento pavyzdį, kur yra specialiai parlamentarėms įrengtas balsavimo ir žindymo kambarys, tad jos gali tuo pat metu ir žindyti, ir balsuoti.
„Žindymo klausimas pas mus iš viso nėra palaikomas nei sveikatos sistemoje, nei valstybiniu požiūriu. Nors mes turime Seime patvirtintą žindymo skatinimo politiką, iš ligoninių dažnai mamos po trijų dienų išvažiuoja jau maitindamos buteliuku, nes personalas nemoka paremti, pamokyti motinas žindyti krūtimi, – akcentavo D.Šniukaitė. – Visuomenę reikia mokyti toleruoti žindančias moteris, nes tai natūralu ir normalu. Ši problema iškilo natūraliai ir A.Baukutės pavyzdys tapo ženklu, kad visuomenei reikia susimąstyti.“
Baukutė tokios reakcijos nesitikėjo
Aktorė, o dabar ir parlamentarė A.Baukutė džiaugėsi sulaukusi bendraminčių palaikymo, tačiau pripažino, jog daug kartų teko atsakyti į piktus ir skaudinančius klausimus.
„Jeigu būčiau žinojusi, kad sukelsiu didelės dalies žmonių pasipiktinimą, tikrai su Rapolu nebūčiau ėjusi į Seimą, – tikino priešiškos visuomenės reakcijos sulaukusi parlamentarė. – Man šeima – didžiulė vertybė. Ir aš labai palaikau žindančias mamas. Žindymas visų pirma yra dvasinis ryšys su vaiku. Jei toks mano poelgis sukėlė tiek triukšmo, visuomenei trūksta moralės. Juk mes nesame raupsuotosios, mums nereikia vaikščioti su čiakromis – jokios nuodėmės mes nedarome.“
Jeigu būčiau žinojusi, kad sukelsiu didelės dalies žmonių pasipiktinimą, tikrai su Rapolu nebūčiau ėjusi į Seimą.Seimūnė pasakojo, kad savo vyresniuosius vaikus – sūnų (13 metų) ir dukrą (11 metų) – „net tais laikais“ žindė daugiau nei 1,5 metų, sulaukdama ir tada daug aplinkinių priešiškumo.
Džiaugiasi, jei padarė mamas laimingesnes
„Kai vaikas maitinamas krūtimi, jis nenumetamas, gauna meilės, rūpesčio, užauga geresnis žmogus – juk tai grandininė reakcija. O mūsų vartotojiška visuomenė nori, kad viskas vyktų greitai: greitai pamaitini, greitai vaikas priauga svorio ir viskas gerai, – kritikavo A.Baukutė. – Mano vyras didžiuojasi, kad aš pati maitinu, nes maitinti nėra taip paprasta – tai didelis darbas: turi maistą prižiūrėti ir pan.“
Seimo narės nuomone, parlamentarėms vaiko kambarys nėra būtinas, bet tokio kambario reikia mamoms, kurios lankosi Seime.
„Pačiame Seime galbūt nereikėtų įrengti žindyti skirto kambario, bet toks kambarys reikalingas toms mamoms, kurios ateina į Seimą tvarkyti savo reikalų, – sakė prie viešo žindymo propagavimo visuomenėje prisidėjusi A.Baukutė. – Jeigu nors viena maitinanti mama dėl mano istorijos pasijuto laimingesnė ir jos kūdikis daugiau šypsosi, tai ir aš esu laimingesnė.“