2017 06 29 /13:32

Beveik 2 tūkst. miškininkų piketuoja prie Seimo, įspėja apie neterminuotą streiką

Smarkus lietus Vilniuje urėdijų reforma nepatenkintų miškininkų planų nepakeitė - apie 2 tūkst. šalies urėdijų darbuotojų ketvirtadienį susirinko prie Seimo išsakyti nepasitenkinimo Aplinkos ministerijos suplanuota miškų ūkio pertvarkos eiga.
Miškininkų ir urėdų piketas prie Seimo
Miškininkų ir urėdų piketas prie Seimo / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Iš visos Lietuvos suvažiavę miškininkai skandavo: „Miškai visų, o ne kelių“, „Mums miškas svarbus“, „Lietus nebaisus“.

„Monopolis negerai“, „Miškas be miškininkų, miškas – be širdies“, „Miškininkams vietoj darbo – špyga?“, „Oligarchams – mediena pusvelčiui?“, „Kaimo žmonių atleidimai iš darbo – kaimo sunaikinimas“, „Ar emigracija tapo norma?“, „Laukiame išdiskutuotų, o ne slaptų reformų“, „Mes – už pagalvotą ir apskaičiuotą reformą“, „Reforma = miškų privatizavimas“ – tokius plakatus laikė lietaus permerkti mitingo dalyviai.

64 metų Joana iš Vilniaus sakė turinti miškininką anūką ir siekdama jį, kurį reforma taip pat palies, palaikyti atėjo valdžiai pasakyti, kad „dėl pertvarkos yra daug nerimo“.

„Jeigu jį atleis, o greičiausiai, nes jis jaunas, nes paliks vyresnio amžiaus, su vaikais, liksime be svarbaus maitintojo. Jis gali išvažiuoti iš Lietuvos,“ – susigraudinusi teigė moteris.

„Turiu penkis vaikus. Visi dar mokyklinio amžiaus. Dirbu vienas, žmona namuose. Ir kas bus jeigu mane atleis?“ – dėl nežinios piktinosi 43-erių Rimantas, į Vilnių atvažiavęs „iš beveik Žemaitijos“.

Regina iš Vilniaus teigė nesanti niekaip susijusi su miškininkais, bet piktinosi, kad su šio sektoriaus žmonėmis valdžia elgiasi negarbingai – nesuteikia informacijos apie juos paliesiančias reformas.

„Vergų laikai praėjo, jeigu norime, kad žmonės dirbtų, su jais reikia elgtis garbingai, o kai darbdavys taip nedaro, tai ir žmonės dirba ne pilna ranka“, – sakė mitingo dalyvė.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas pasigedo urėdijų reformos ekonominės naudos.

„Ar taip daromos reformos? Ar tai yra valstybės tikslas, kad žmonės neteks darbo tuose regionuose, kur nedarbas didžiausias?“ – klausė profsąjungų vadovas ir pažadėjo remti miškininkų akcijas.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys konservatorius Paulius Saugardas mitinguotojus raginio nenuleisti rankų, garsiai skanduoti, kad Seimas išgirstų jų valią, ir kovoti dėl savo teisių, nes, pasak jo, valdžia reformas daro ne tuose srityse, kur pertvarkų labiausiai reikia.

P.Saudargas Aplinkos ministerijai siūlo užuot draskius urėdijas, imtis reformuoti atliekų sektorių: „Čia reikia reorganizacijos“.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Linas Balsys melu pavadino oponentų aiškinimą, kad Seimui urėdijų reformos nepatvirtinus, Lietuva nebus priimta į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO), rekomenduojančią apjungti smulkias valstybės įmones.

„Tai yra melas. EBPO dokumentuose niekur nekalbama apie jokias urėdijas“, – teigė L.Balsys.

Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos vadovė Inga Ruginienė BNS džiaugėsi, kad į mitingą susirinko tiek daug miško darbuotojų.

„Mes stiprūs žmonės – stovime. Pamins mus ir paskui eis per kitas sritis?“ – BNS teigė I.Ruginienė.

Ji pranešė, kad jeigu Seimas iki atostogų patvirtins reformą, bus galvojama apie neterminuoto streiko skelbimą.

„Aišku, aš Seime ant mygtukų (balsavimo – BNS) neatsigulsiu, kad jie nespaustų. Bet neatmetam galimybės daryti neterminuotą streiką. Nes nesuderinus negali būti (daroma reforma – BNS). Darbuotojų atstovai turi dalyvauti visuose procesuose“, – tvirtino I.Ruginienė.

Pasak jos, dėl neterminuoto streiko bus tariamasi kitą savaitę.

Įspėjamasis miškininkų streikas vyks birželio 30-ąją – penktadienį nuo 8 iki 10 val. Jo metu urėdijos atliks tik būtiniausias funkcijas.

Po maždaug poros valandų diskusijų prie Seimo, mitingo dalyviai prieš nedemokratišką ir neskaidrią valstybinių miškų valdymo reformą, kurią Seimas nusiteikęs patvirtinti iki atostogų, akciją tęsė prie Prezidentūros.

Aplinkos apsaugos komitetas reformos projektą planuoja svarstyti jau šį penktadienį, nes ketvirtadienį savo išvadas, kurių pareikalavo penktadalis parlamentarų, dėl miškų pertvarkos turi pateikti ekspertai.

Nepriklausoma ekspertizė turi atsakyti tik į du klausimus: ar Miškų įstatymo pataisomis siūloma reforma atitinka teisėkūros principus, yra tinkamai integruota į nacionalinę teisės sistemą ir neprieštarauja Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams bei ar ji teigiamai vertintina vadybiniu ir viešojo administravimo požiūriu.

Urėdijų pertvarkos planas numato, kad vietoj 42 urėdijų bus įsteigta valstybės įmonė „Lietuvos valstybiniai miškai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai