Renginyje kalbėta apie Sibiro platybėse likusių lietuvių tremtinių kapų tvarkymą. Kultūros ministerijai skyrus finansavimą vietos lietuviai ėmėsi kapus tvarkyti patys. Renginyje daugelis vietos lietuvių bendruomenių pirmininkų apdovanoti padėkos raštais.
„Misija Sibiras“ vieną kartą per metus važiuoja, jie daugiau edukacinę funkciją atlieka, paveldo propagavimą, o šitie žmonės – jie išties atlieka realų darbą, jų darbų apimtys – žymiai didesnės“, – sakė kultūros viceministras Romas Jarockis.
Buriatijoje yra 24 lietuvių kapinės, jose – šeši šimtai kapų. 1989-aisiais ir 2007-aisiais surengtos ekspedicijos į Buriatiją, pasak bendruomenės pirmininko, buvo naudingos – parengti kapinių brėžiniai, surašyti kapai.
„Kai 2007 m. mes pradėjome tvarkyti (kapus), iš pradžių mūsų klausė, kas mes, kodėl (čia dirbame), ar čia mūsų giminės. Sakau: „Ne, mes paprasti lietuviai – prižiūrim savo kapus“. Tada klausia, kodėl mes taip vėlai atvažiavom – jau praėjo 60 metų ir labai daug išnyko, o ta knyga (sudaryta 1989 m.) mums padėjo atstatyti“, – pasakojo Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos pirmininkas Bernardas Razgus.
Daugiau nei prieš dvidešimt metų įsikūrusi Murmansko lietuvių bendruomenė – viena aktyviausiai puoselėjančių lietuvybę svetimame krašte. Dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“ daug koncertuoja Murmanske, o Lietuvoje vieši ne pirmą kartą.
„Atsakomybė didelė. Nors mes, iš Šiaurės, stiprūs žmonės, bet vis tiek norim parodyti, kad viskas gerai, kad mes lietuviškas dainas dainuojam, neužmiršom nieko, mes mylim Lietuvą, ir norim kad ir mus Lietuva Rusijoj mylėtų“, – sakė Murmansko lietuvių bendruomenės narys Vytautas Pozniakovas.
Lietuvių liaudies ir išeivijos dainas kartu su Murmansko lietuviais dainavo visa salė.