Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 07 09

Boriso Johnsono sentimentai Lietuvai: šaknys Žemaičių Kalvarijoje ir noras pamatyti Kauną

Šią savaitę apie pasitraukimą paskelbęs britų premjeras Borisas Johnsonas turėjo savitą ryšį su Lietuva: jo prosenelis litvakas buvo gimęs Žemaičių Kalvarijoje, o pats politikas ne kartą planavo apsilankyti Kaune. Vizitai buvo planuoti ir einant užsienio reikalų sekretoriaus, ir premjero pareigas, bet dėl skirtingų priežasčių vis būdavo atidedami. Pagal paskutinius planus, britų lyderio Kaunas laukė šiemet, turėdamas Europos kultūros sostinės titulą.
Borisas Johnsonas ir Gitanas Nausėda COP26 konferencijoje. Prezidentūros nuotr.
Borisas Johnsonas ir Gitanas Nausėda COP26 konferencijoje. Prezidentūros nuotr.

Buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad B.Johnsono vizitai buvo planuojami kelis kartus.

Pasak ilgamečio diplomato, britų politiko ryšį su Lietuva stiprino ir jo šaknys mūsų šalyje.

„Jo prosenelis litvakas buvo iš Žemaičių Kalvarijos. Savo lietuviškų pėdsakų B.Johnsonas niekada neneigė, kelis kartus žadėjo atvykti į Kauną. Jau buvom pasiruošę priimti ir vis kas nors sutrukdydavo“, –15min sakė L.Linkevičius.

Borisas Johnsonas ir Linas Linkevičius. ES nuotr.
Borisas Johnsonas ir Linas Linkevičius. ES nuotr.

Jis pasakojo, kad britų politiką buvo numatyta supažindinti su Kauno modernizmo architektūra, Pažaislio vienuolynu.

„Lietuvos ryto“ duomenimis, B.Johnsono genealogijos medyje nurodyta, kad jo prosenelis, žydų rabinas Elias Avery Loewas, gimė 1879 metais Žemaičių Kalvarijoje, kai Lietuva dar priklausė carinei Rusijai.

Vėliau jis pasikeitė pavardę į Low ir tapo B.Johnsono senelės tėvu. E.A.Loewo tėvai taip pat buvo gimę Lietuvoje – Žemaičių Kalvarijoje ir Kaune, o vėliau visa šeima emigravo į Jungtines Valstijas. Dabartinis Britanijos vyriausybės vadovas gimė 1964 metais Niujorke.

Kalbino ir G.Nausėda

B.Johnsoną atvykti į Lietuvą kalbino ir G.Nausėda. Vizitą vadovai aptarė klimato kaitos konferencijoje Glazge pernai lapkritį.

„Kaip tik sėdėjome autobuse šalia ir kalbėjomės, kada gi pagaliau jis atvyks į Lietuvą. Pasirodo, jis turi šaknų su Lietuva, su Kaunu konkrečiai, tiesa, iš gerokai ankstesnių kartų. Ir aš jam priminiau, kad yra labai puiki proga tai padaryti, kadangi Kaunas 2022-aisiais taps Europos kultūros sostine“, – žurnalistams Glazge pasakojo prezidentas.

Gitanas Nausėda ir Borisas Johnsonas. Prezidentūros nuotr.
Gitanas Nausėda ir Borisas Johnsonas. Prezidentūros nuotr.

Anot G.Nausėdos, gavęs kvietimą Britanijos vyriausybės vadovas pažadėjo kitąmet apsilankyti Kaune.

„Jis tikrai labai įdėmiai išklausė ir sakė: Aš būtinai turiu tai padaryti“, – sakė G.Nausėda. Jį citavo BNS.

B.Johnsonas ketvirtadienį paskelbė apie atsistatydinimą iš konservatorių pirmininko pareigų. Premjero postą jis turėtų palikti rudenį.

Ministro pirmininko postą iš Theresos May per konservatorių vidaus kovas B.Johnsonas perėmė prieš trejus metus.

Tų metų gruodį jis sušaukė pirmalaikius rinkimus ir laimėjo didžiausia persvara parlamente nuo Margaret Thatcher šlovės laikų 9-ajame dešimtmetyje.

Tai B.Johnsonui sudarė sąlygas panaikinti ne vienerius metus po 2016-ųjų „Brexito“ referendumo trukusį politinį paralyžių ir 2020-ųjų sausį išvesti Jungtinę Karalystę iš Europos Sąjungos.

Tačiau vėliau ministras pirmininkas sulaukdavo kritikos dėl įvairiausių dalykų, nuo koronaviruso pandemijos valdymo iki įtarimų korupcija, dvejopais standartais ir veidmainiavimu.

Kai kas jo valdymo stilių lygino su premjero chaotišku asmeniniu gyvenimu, primindami apie B.Johnsono tris santuokas, mažiausiai septynis vaikus ir gandus apie daugybę romanų.

Jo lankstus požiūris į tiesą buvo nukaltas Oksforde, kur jis buvo prezidentas debatų draugijoje „Oxford Union“, labiau vertinančioje retoriką ir sąmojį, o ne įgudimą pasitelkti tvirtus, šaltus faktus.

Netrukus po Oksfordo B.Johnsonas pirmąkart vedė – studijų draugę Allegrą Mostyn-Owen.

Po universiteto B.Johnsonas buvo atleistas iš laikraščio „The Times“, nes išgalvojo vieną citatą, ir pradėjo dirbti „The Daily Telegraph“ kaip šio leidinio korespondentas Briuselyje.

Iš ten jis 10-ajame dešimtmetyje augusį konservatorių euroskepticizmą gerai penėjo nuolatiniais „euromitais“ apie tariamus ES planus dėl federalinės megavalstybės, keliančios grėsmę Britanijos suverenumui.

Jo varžovai, kuriems tekdavo atsakinėti į jo abejotinus pareiškimus, kai kurias jo istorijas vadindavo „visiškomis nesąmonėmis“.

B.Johnsonas naudojosi Briuselyje didėjusiu savo žinomumu ir dalyvaudavo satyrinėse televizijos viktorinose, rašydavo skiltis laikraščiams ir žurnalams.

Daug jo žurnalistinio darbo buvo plačiai cituojama, ypač atspindinčio jo nesikeičiantį požiūrį įvairiausiais klausimais nuo vienišų motinų ir homoseksualumo iki britų kolonializmo.

2004 metais jis buvo išrinktas į parlamentą. Tuometinis torių lyderis Michaelas Howardas atleido jį iš savo šešėlinio kabineto už melą apie vieną nesantuokinį ryšį.

Nuo 2008-ųjų iki 2016-ųjų jis dvi kadencijas dirbo Londono meru ir vaizdavo save proeuropietišku liberalu, bet tos pozicijos atsisakė, kai buvo nuspręsta surengti referendumą dėl „Brexito“.

Vida Press nuotr./Borisas Johnsonas, Volodymyras Zelenskis ir praeivė su dovanomis
Vida Press nuotr./Borisas Johnsonas, Volodymyras Zelenskis ir praeivė su dovanomis

Jis tapo kampanijos už išstojimą iš ES veidu ir pasinaudodamas visuomenės akyse susiformavusiu savo, kaip taisyklių nepaisančio, bet simpatingo šelmio, įvaizdžiu atrado trumpiausią kelią į valdžią.

Lietuvoje ir kitose regiono šalyse pastaruoju metu B.Johnsonas pelnė daug simpatijų dėl tvirtos paramos Ukrainai.

Šiemet B.Johnsonas lankėsi Estijoje. Šioje šalyje britų kariai vadovauja tarptautiniam NATO batalionui, kuris ateityje turėtų būti išplėstas į brigadą.

Vasarį saugumo klausimus savo rezidencijoje B.Johnsonas aptarė su Lietuvos premjere Ingrida Šimonyte. Tuomet daugiausia dėmesio buvo skirta Rusijos grėsmei ir santykiams su Kinija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs