A.Širinskienė nurodė, kad laikinoji komisija diskutuos, kaip turėtų keistis prokurorų ir teisėjų atrankos modelis.
„Komisijai reikės skirti dėmesio diskusijai, gal pasikvietus ir tą pačią Prokurorų profsąjungą, kurios atstovai jau liudijo komisijai, kaip mes tobuliname ir koks modelis yra pasirenkamas. Panašu, kad yra problema ir su prokurorų skyrimo tvarka, su prokurorų atranka, uždarumu atrankos“, – žurnalistams komentavo ji.
Teisėjų atranką, anot A.Širinskienės, bus galima apskųsti teismui.
„Apskundimas iš karto suteikia gynybos galimybę ir teismo procesas užtikrina viešumą, kas reiškia, kad ilgainiui teisėjų atrankos taps pakankamai viešos. Dabar atrankos apskundimo galimybės nėra, nors visi žinom, kad teisėjais kartais paskiriami, kurie yra šeštoje, septintoje vietoje po atrankos“, – dėstė Seimo narė.
Generalinėje prokuratūroje, kaip nurodė ji, taip pat bus ketinama pritaikyti atitinkamą modelį: „Ten apskundimo tvarkos, kiek aš žinau, taip pat nėra.“
Specialiajai komisijai K.Vagneris liudijo antrąjį kartą. Jis parlamentarams pasakojo apie epizodą, susijusį su tyrimu dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) viešųjų pirkimų. K.Vagneris anksčiau tai pasakojo ir 2013-aisiais veikusiai Seimo laikinajai energetikos komisijai.
Teiraujantis, ar išgirdo ką nors naujo, A.Širinskienė atsakė, kad ne: „Norėjom pasitikslinti kai kurias detales. Prokuroras yra mums palikęs medžiagą, ką jis yra teikęs anksčiau, su detalėmis ir viešųjų pirkimų, kaip jie atrodė tuo metu, kai jis prašė leidimo atlikti ikiteisminį tyrimą. Kaip matėte jis negavo tos galimybės. Priešingai, kas buvo įvardinta, netgi negavo pagalbos, reikalingų padėjėjų, resursų preliminariai renkant duomenis ir vertinant situaciją, ar ji verta ikiteisminio tyrimo, ar neverta.“
K.Vagneris liudijo apie tyrimą dėl VAE
Generalinė prokuratūra, kaip posėdžio metu nurodė K.Vagneris, pagal socialdemokratų frakcijos kreipimąsi pradėjo tyrimą dėl viešųjų pirkimų VAE. Tyrimui esą vadovavo jis pats.
„Tyrimą atlikau per vasarą, per trejetą-ketvertą mėnesių“, – dėstė buvęs prokuroras.
Viena VAE darbuotoja, kaip teigė K.Vagneris, jam pateikė vidinį susirašinėjimą „apie pinigų pervedimą“, kurį jis esą pateikė anksčiau veikusiai Seimo nario Artūro Skardžiaus vadovaujamai specialiai komisijai.
Jis teigė kreipęsis į Seimo laikinąją tyrimo komisiją, nes parengęs 51 lapo tarnybinį pranešimą dėl ikiteisminio tyrimo išplėtimo, kaip nurodė, nesulaukė atsako.
„Visus įrodymus peržvelgiau, aš kalbu apie viešuosius pirkimus. Į tai buvo nesureaguota [...] ir mačiau vienintelį kelią, kalbėti laikinajai tyrimo komisijai apie tai“, – komentavo K.Vagneris.
Jis tikino iš asmens, kuris, anot K.Vagnerio, socialdemokratams padėjo parengti kreipimąsi į prokuratūrą, advokato Kęstučio Virbicko, sulaukęs skambučio. Esą prezidentūra dėl jo veiksmų gavo anoniminį skundą.
„Jis susijaudinęs man pasakė – prezidentūra yra nepatenkinta tavo intervencija į „Mažeikių naftą“. Premjeras irgi sunerimęs“, – kalbėjo K.Vagneris, pažymėjęs, kad susitiko su tuometiniu premjeru Algirdu Butkevičiumi ir esą paaiškino, kad jis neturi noro tapti „Klaipėdos naftos“ generaliniu direktoriumi ir tik atlieka savo darbą.
K.Vagneris sakė parašęs tarnybinį pranešimą ir dėl anoniminio skundo į prezidentūrą, ar tikrai toks gautas. Buvęs prokuroras tikino atsakymo dėl to negavęs.
Tarnybinis pranešimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo praktiškai buvo paliktas be žinios.
„Tarnybinis pranešimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo praktiškai buvo paliktas be žinios, o mano [aptiktus] požymius, kad galimai pažeistas viešasis interesas perdavė kitai prokurorei, kuri nematė reikalo toliau gilintis į tai ir priėmė nutarimą viešojo intereso neginti“, – dėstė K.Vagneris.
Buvęs prokuroras K.Vagneris Seimo laikinosios tyrimo komisijos posėdyje lankėsi antrąjį kartą. Praėjusįjį jis liudijo apie darbo metu kelis kartus patirtą spaudimą – esą kaip spaudimo priemonė naudoti tarnybiniai patikrinimai.
„Per pastaruosius dešimt metų turėjau keturis–penkis tarnybinius patikrinimus, tačiau nė karto nesu nubaustas“, – tvirtino K.Vagneris, kurio pasisakymą citavo BNS.
Vienas tarnybinis patikrinimas, kaip nurodė buvęs prokuroras, atliktas tuomet kai jis, gindamas viešąjį interesą, siekė žalos atlyginimo už neteisėtus prokurorų atleidimus. Kitas – kai gavo nurodymą tirti Visagino atominės elektrinės statybos ir „Klaipėdos naftos“ reikalus.
K.Vagneris sakė iš prezidentūros sulaukęs raginimo viešai nekalbėti apie medžiagą dėl tyrimo, susijusio su „Klaipėdos nafta“.
„Man tik perdavė, kad to nori prezidentūra, man asmeniškai prezidentė to nesakė“, – tvirtino buvęs prokuroras.
Iš pareigų Generalinėje prokuratūroje K.Vagneris pasitraukė šių metų kovą.
Siekė iš kėdės išversti D.Valį
Apie, jo manymu, netinkamą generalinės prokuratūros ir buvusio generalinio prokuroro Dariaus Valio veikimą, K.Vagneris viešai kalbėjo dar 2011–2012 metais.
2011-aisiais jis teisme ginčijo D.Valio sprendimą perkelti jį dirbti į žemesnes pareigas Vilniaus apygardos prokuratūroje ir bylą laimėjo, 2012-aisiais kreipėsi į Seimą ir prašė išsiaiškinti, ar D.Valys nepamynė visuomenės interesų ir nesulaužė priesaikos.
K.Vagneris tikino, kad tuometinis generalinis prokuroras neteisėtai naudojo valstybės lėšas, netinkamai organizavo prokuratūros darbą, asmeninius ar grupinius interesus kėlė aukščiau visuomenės interesų, prokuratūros atstovę Laimą Čekelienę į pareigas Eurojuste paskyrė neteisėtai.
Tuo pat metu, kai K.Vagneris iš kėdės siekė išversti D.Valį, dėl jo buvo atliekamas tarnybinis patikrinimas – esą ne paties buvusio generalinio prokuroro iniciatyva.
„Dėl pono Vagnerio yra atliekamas tarnybinis patirikinimas. Kiek jis taip veikia savo interesais, kiek – gindamas tariamą viešąjį interesą. Pradėjau tarnybinį patikrinimą ne savo iniciatyva, o kreipusis vienam prokurorui, su kuriuo ponas Vagneris bylinėjosi teisme, pralaimėjo jam ginčą ir tęsia ginčą toliau, naudodamasis prokuroro statusu. Tarnybinio patikrinimo esmė yra išsiaiškinti, kiek tai privatus ginčas, o kiek – viešojo intereso gynimas“, – 2012-ųjų gruodį portalui Delfi.lt nurodė D.Valys.