Liepos 2 d. socialinėje erdvėje ėmė plisti žmonių pranešimai apie aruodas.lt ir skelbiu.lt portaluose besisukančius butų nuomos Kauno Dainavos rajone skelbimus. Skelbimų autorius siūlė išsinuomoti būstą V.Krėvės pr. (40 kv. m ploto dviejų kambarių butas už 265 eurų mėnesiui) ir Prancūzų g. (30 kv. m ploto 1 kambario butas už 250 eurų mėnesiui), juose anglų kalba nurodydamas „Nigers and indians not allowed“ (juodaodžiai (arba turėta omeny Nigerio šalies gyventojus) ir indai nepageidaujami – liet. k.). Nuomotojas pageidavo studentų, poros, moters ar vyro. Sutiko ir su tuo, kad bute kartu gyvens ir mažas augintinis.
Tokios diskriminacinės nuomos sąlygos užkliuvo ne vienam internautui. Štai vienas jų savo nuomone pasidalijo „Ex emigrantai“ „Facebook“ grupėje: „Aš dažnai nesidalinu savo nuomone socialinėje erdvėje, bet labai nustebino tai, ką pamačiau ieškodamas buto nuomai Kaune. „Nigers and indians not allowed“ pavadintas skelbimas viename didžiausių Lietuvos portalų. Suprantu, kai žmonės ieško tam tikro tipo nuomininkų, tačiau tą būtų galima parašyti kiek subtiliau. Tikiuosi, kad tai pavieniai atvejai, o ne dauguma. Gero vakaro visiems“.
„Facebooke“ po pranešimais užvirė diskusija. Vieni stebėjosi, kad į tokius skelbimus nebuvo sureaguota iškart. Pasak jų, jei skelbime būtų nurodyta, kad nuomotojas nepageidauja „tikinčių krikščionių“ ar „storų bobų su vaikais“, kiltų didžiulis pasipiktinimas, o dabar...
Kliuvo ir skelbimų portalui.
„Neįtikėtina, kad tokie nemoderuojami tekstai atsiduria viešumoje. Sarmata kažkaip“, – rašė viena komentatorė.
Atsirado ir ginančių tokius nuomotojus.
„Indai yra nepalyginamai prastesni nuomininkai. Aš galėčiau jau turbūt knygą parašyti, kiek man daug teko susidurti ir pamatyti su jų apgailėtina tvarka, gyvenimo būdu namuose ir požiūriu. Ir akivaizdu, aš ne vienas toks. Gyvenime indams nenuomočiau daugiau buto“, – teigė vienas internautas.
Kitiems užkliuvo tai, kad rasizmą išreiškianti sąlyga parašyta su klaidomis.
Siūlo pradėti tyrimą
Į visa tai sureagavo ir Lietuvos žmogaus teisių centras, liepos 3 d. paskelbęs pranešimą savo „Facebook“ paskyroje.
„Mūsų sekėjai pasidalino nuotrauka su itin rasistiniais buto nuomos skelbimais. Ačiū jiems už atkreiptą dėmesį. Deja, tokio požiūrio vis dar yra nemažai Lietuvoje. Kai nenorima nuomoti būsto asmenims dėl jų religijos, tautybės, odos spalvos. Tik kitais atvejais tai nėra skelbiama. Nors žinome, kad skelbimai jau greičiausiai pašalinti, turbūt nebūtų sunku rasti jais pasidalinusius asmenis ir pradėti tyrimą dėl diskriminacijos teikiant paslaugas.
Anksčiau atliekant tyrimus apie panašius atvejus pasakojo ir musulmonų bendruomenės atstovai, asmenys, atvykę į Lietuvą kaip pabėgėliai, romai ir kiti. Anksčiau dėl to net buvo organizuojami pasitarimai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje, Vilniaus miesto savivaldybėje, kuriuose dalyvavo ir European Network Against Rasicm – ENAR atstovai. Todėl, mūsų nuomone, tokie skelbimai turėtų būti įvertinami Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos. Gal matytumėte galimybę pradėti tyrimą savo iniciatyva?“, – į tarnybą viešai kreipėsi Lietuvos žmogaus teisių centro atstovai.
Kauno apskrities policija patvirtino gavusi du anoniminius pranešimus liepos 2 ir 3 d. dėl galimų rasistinio pobūdžio skelbimų pavadinimų. Pradėtas aplinkybių patikslinimas.
Bene pirmas toks atvejis
Liepos 3 d. rasizmo kupini nuomos skelbimai aruodas.lt portale jau buvo nepasiekiami. Įrašas skelbė, kad jie užblokuoti dėl taisyklių pažeidimo.
15min žurnalistė susisiekė su aruodas.lt portalo vadove Viktorija Steponavičiūte, kuri patikino, kad tokie atvejai – itin reti.
„Tokio pobūdžio turinys labai retai pasitaiko. Pavieniai atvejai. Bene pirmą kartą nutikęs toks atvejis portalo istorijoje. Kai tik sistemoje buvo pastebėta, iškart tie skelbimai buvo užblokuoti dėl taisyklių pažeidimo. Portalas tikrai netoleruoja tokio turinio. Kiek laiko buvo tie skelbimai prieinami viešai, negaliu pasakyti“, – teigė V.Steponavičiūtė.
Paklausta, ar bus perduotas rasistinio skelbimo autorius teisėsaugos žinion, ji patikino, kad prireikus portalas bendradarbiauja su policija, kuriai pateikiama visa reikalinga informacija.
Tarnyba tyrimo nepradės
Pakomentuoti šią situaciją 15min paprašė ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė redakcijai atsiuntė tokį atsakymą:
„Mūsų žiniomis, jūsų minimas skelbimas buvo pašalintas iš interneto portalų, tad tyrimas dėl diskriminacijos nėra pradedamas.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kreipimųsi dėl galimos diskriminacijos būsto nuomos skelbimuose gauna tikrai retai. Praeityje teko pripažinti, kad nuomotojai, atsisakydami išnuomoti patalpas Nacionalinei LGBT teisių organizacijai LGL, pažeidė organizacijos teises ir diskriminavo jos vadovus dėl lytinės orientacijos.
Kartais girdime, kad romų tautybės žmonės ir pabėgėliai susiduria su problemomis išsinuomoti būstą, tačiau šie žmonės nepateikia skundų, nesuteikia informacijos tarnybos teisininkams, todėl tyrimų pradėti negalime. Nepaisant to, kad į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą žmonės dėl būsto nuomos kreipiasi retai, tai dar nereiškia, kad problemos nėra.
Pagal Lygių galimybių įstatymą, paslaugų teikėjai, o būstą oficialiai nuomojantys asmenys tokie yra, privalo užtikrinti, kad visiems vartotojams, nepaisant jų rasės, būtų sudarytos vienodos sąlygos ta paslauga naudotis.“
15min atliko eksperimentą
Birželį 15min skelbė publikaciją apie atliktą eksperimentą, kuriuo norėta išsiaiškinti, kaip tam tikrų diskriminuojamų grupių žmonėms sekasi išsinuomoti būstą – ar mūsų visuomenėje vis dar gajūs stereotipai jų atžvilgiu ir ar tai pakiša jiems koją?
Eksperimento dalyviais pasirinkti trys žmonės – romų tautybės moteris vardu Nijolė, gyvenanti tabore, iš Turkijos atvykusi mergina Feyza, studijuojanti Lietuvoje, ir Dramblio Kaulo Respublikoje gimęs, Vokietijos pilietybę turintis, tačiau 11-tus metus mūsų šalyje skaičiuojantis profesionalus treneris Jeanas Claude'as.
Su eksperimento rezultatais galite susipažinti čia: 15min eksperimentas: kaip juodaodis, musulmonė ir romė buto ieškojo.