Apie tai trečiadienį Seimo Žmogaus teisių komiteto narius informavo generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Planuojama, kad į Ukrainą vyks vienas prokuroras ir keletas kitų teisėsaugos institucijų pareigūnų.
Iš viso ikiteisminio tyrimo grupę sudaro apie 40 Lietuvos pareigūnų: prokurorai, policininkai ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos darbuotojai.
Lietuva yra inicijavusi jungtinę tyrimo grupę su Lenkijos ir Ukrainos prokurorais, Eurojustu.
„Lietuvos teisėsaugos institucijos bendrauja su šalyje esančiais ukrainiečiais. Kai jiems suteikiamas registracijos pažymėjimas, nurodoma, kad jie gali kreiptis, pranešti teisėsaugoms institucijoms tai, ką patyrė savo šalyje. Mūsų prokurorai, tyrėjai ieško žmonių, kurie patys susidūrė su tais nusikaltimais, prieš juos buvo panaudota prievarta“, – po komiteto posėdžio BNS sakė jo pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.
Generalinė prokuratūra neatskleidžia, kiek tokių asmenų apklausta.
Jos duomenimis, šiuo metu ikiteisminiame tyrime esama asmenų, pripažintų nukentėjusiaisiais.
Seimo nario teigimu, jungtinės tyrėjų grupės atliekamu ikiteisminiu tyrimu siekiama surinkti informaciją Tarptautiniam baudžiamajam teismui, kad kai baigsis karo veiksmai, būtų galima pritaikyti tarptautinę atsakomybę.
„Turime didelį skaičių, apie 50 tūkst., žmonių, atvykusių iš Ukrainos. Tikrai naudingos informacijos gali būti gauta iš jų, kuri padės tarptautiniu lygmeniu sukurti atsakomybę. Man atrodo, labai svarbus mūsų institucijos įsitraukimas dėl teisingumo neišvengiamumo principo. Visi turime dėti maksimalias pastangas, kad šios karinės agresijos sukėlėjams, dalyviams tai nepraeitų be pasekmių“, – BNS sakė T.V.Raskevičius.
Kovo 3 dieną Lietuvos generalinė prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, dėl agresijos ir draudžiamų karo atakų.
Prokuratūra nurodė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas įvertinus tai, jog Ukrainoje vykdoma karinė agresija ir tarptautinės humanitarinės teisės draudžiamos karo atakos prieš civilius žmones, medikus, griaunami gyvenamieji namai, ligoninės, švietimo įstaigos ir kiti civiliniai objektai, žūsta ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.