2016 04 15

Byla prieš Kauno savivaldybę: žmonės jaučiasi apspisti tarnybinių automobilių

Jokios erdvės žaisti vaikams, vos viena kita vieta automobiliui, į langus atsuktos kameros ir pro juos besiskverbiančios išmetamosios dujos, aplink namą – ne žolynėlis, o Kauno miesto savivaldybės darbuotojų automobilių tuntas, – su tokiomis problemomis kasdien susiduria L.Sapiegos g. 8-ojo daugiabučio bendrasavininkai. Gyvenimui Kauno valdžios pastato kieme apkartus, kreiptasi į teismą.

Įstumti į kampą

Riva T. – viena iš tarsi įkaitu tapusio L.Sapiegos g. 8-ojo daugiabučio gyventojų. Iš viso name, kuris stovi Kauno miesto savivaldybės kieme, – devyni butai. Ir visų jų šeimininkai skundžiasi susidariusia situacija.

„Daugelį butų greta esančiuose pastatuose valdžia yra išpirkusi ir pavertusi kabinetais. Tačiau mūsų namelis stovi kiek atokiau ir jo neina įveikti. Norėjo išpirkti ir mūsų butus, tačiau kaina neįtiko. Tai dabar bando kurti nepakeliamas sąlygas, kad nusileistume“, – įsitikinusi Riva T.

Suprasti akimirksniu

  • Bylinėjamasi dėl Kauno miesto savivaldybės neteisingai suformuotų žemės sklypų
  • Po gyvenamuoju namu atskiras sklypas nesuformuotas: savivaldybė ir gyventojai naudojasi bendra teritorija
  • Aplink gyvenamąjį namą statomi tarnybiniai automobiliai. Vietos gyventojų mašinoms nelieka
  • Savivaldybė šalia gyvenamojo namo sienos įsirengė „rezervuota tarnybiniams automobiliams“ aikštelę.

Pasak jos, neseniai Kauno miesto savivaldybė neteisingai suformavo žemės sklypus prie naudojamų pastatų Laisvės al. 92, 94, 94A, 94B, 96, L.Sapiegos g. 4, 8.

Nors jų namas – vienintelis gyvenamasis, jis atskiro sklypo negavo ir „palindo“ po didžiuliu savivaldybės pastato ir mašinų stovėjimo aikštelės sklypu. Dėl to, lyg aplink kokį garažą savo kieme, savivaldybės darbuotojai ėmė statyti automobilius prie pat L.Sapiegos g. 8 daugiabučio. Balandį šalia netgi įsirengė tik tarnybiniams automobiliams skirtą uždarą aikštelę.

„Nejau negalioja jokios sanitarinės higienos normos? Kokiu atstumu nuo gyvenamojo namo galima statyti automobilius? Juk aplink daugiabutį turi būti ir žaliųjų plotų.

Mes, gyventojai, tapome neekologiškų automobilių, kurie ėmė stovėti po langais dieną ir naktį, įkaitais. Savivaldybei nerūpi gyventojų, tarp kurių yra ir mažamečių vaikų, sveikata, saugumas“, – piktinosi moteris.

Anksčiau, anot jos, šioje privačia aikštele virtusioje vietoje, tarnybiniai automobiliai buvo statomi darbo metu. Dabar jie paliekami paromis ir netgi savaitgaliais.

Įsirengė nelegalias vietas

Niršta gyventojai dar ir dėl to, kad patys nebeturi kur statyti automobilių.

„Kadangi uzurpavo mūsų laisvą namo pašonę, buvome priversti įsirengti penkias mašinų statymo vietas tiesiog ant pravažiavimo. Kadangi ir čia mėgdavo savo automobilį palikti mero sūnus, pastatėme stulpelius. Jie buvo išvartyti. Tuomet įrengėme ženklus „rezervuota“. Jei paliekame automobilį didžiojoje savivaldybės aikštelėje priešais namą – išveja“, – tikino Riva T.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme

Moteris nesupranta, kaip gali būti taip, jog vykdant pertvarką savivaldybėje ir mažinant biurokratinį aparatą, tarnybinių automobilių tik daugėja. Įsigyjami nauji, kuriems nebeužtenka vietos didžiojoje aikštelėje ir šalia esančiuose garažuose.

Tame pačiame kieme, uždarytame pakeliamais vartais, glaudžiasi ir Laisvės al., šalia savivaldybės, veikiančių „Kaunas city“ viešbučio bei „Iki“ prekybos centro darbuotojų ar klientų automobiliai.

Ponai, mat, atsirado. Šeimininkauja bendrame sklype, lyg čia jų dvaras būtų. Pamiršta valdininkai, kad liaudies tarnai yra, o ne atvirkščiai.

„Zuja ir zuja po mūsų langais automobiliai. Atvažiuoja sunkvežimiai, prekes krauna. O mes mašinas priversti statyti ant to pravažiavimo. Pažiūrėkite, kokius žaliuosius plotus valdininkai turi. Jei jau nebesutalpina mašinų, tegu naikina juos, o ne mūsų namą apstato. Mes tai žolynėlių negalim pasidaryti, o jie sodus pašonėje gali auginti? Ko jie lipa ant mūsų langų?“, – toliau piktinosi moteris.

Užkliuvo jai ir šiemet tame pačiame kieme įrengta pavėsinė, skirta rūkantiems savivaldybės tarnautojams. Toje vietoje, anot jos, galima buvo išplėsti aikštelę.

„Ponai, mat, atsirado. Šeimininkauja bendrame sklype, lyg čia jų dvaras būtų. Pamiršta valdininkai, kad liaudies tarnai yra, o ne atvirkščiai“, – teigė ji.

Pašiūrė virto namu?

Dalintis vienu didžiuliu žemės sklypu – sudėtinga. Ypač jei didžiąją to sklypo dalį uzurpuoja valdžia. Tačiau šalia to sklypo veikia savivaldybės garažai. O greta – buvusi transformatorinė ir ūkinis pastatas, kurioje įsikūrę savivaldybės vairuotojai. Pasak Rivos T., iš naujai suformuotų sklypų plano aiškėja ir dar viena Kauno valdžios afera: abu šie pastatai turi adresus.

„Kažkokia pašiūrė ir elektros transformatorinė namais virto? Įteisino, kad galėtų kažką čia statyti. Padėjo plytą – jau pamatai. Kiek girdėjau, virs tas ūkinis pastatas, kuriame glaudžiasi vairuotojai, 5 aukštų garažu. Užsidirbs kažkas. O visos mašinos ir vėl važiuos pro mūsų langus“, – teigė moteris.

Negana to, jog tarp šios pašiūrės ir L.Sapiegos g. 8-ojo gyvenamojo namo buvusiame laisvame plote valdžia neseniai įsirengė aikštelę, ant pastato išdygo ir į gyventojų langus nukreiptos vaizdo stebėjimo kameros.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme

„Juk tarp pastatų – koks dešimt metrų. Kaip reiks vasarą langus atsidaryt? Persirengt? Kažkas iš valdžios stebės cirkus, vykstančius mūsų butuose? Tai grubus privačios erdvės pažeidimas. Nejau ir karštą dieną sėdėsime žaliuzes nusileidę? O kur dar tas galingas prožektorius, neseniai pakabintas ant pašiūrės. Naktį šviečia tiesiai mums į langus“, – bėdas toliau vardijo Riva T.

Dėl visų šių aplinkybių L.Sapiegos g. gyventojams trūko kantrybė ir dėl sklypų formavimo pažeidimų jie padavė Kauno miesto savivaldybę į teismą.

„Valdininkai sąžinės neturi. Informuota visuomenė galės padėti ją atgauti. Oligarchai tarnauja savo verslo interesams, bet ne piliečiams, kurių didelė dalis gyvena skurde“, – įsitikinusi Riva T.

Kliūtis – paveldosauginiai reikalavimai

Kauno valdžia pateikė kitokį šios situacijos vertinimą ir metė kaltinimus patiems L.Sapiegos g. 8-ojo namo gyventojams. Anot Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjos Rūtos Šimkaitytės-Kudarauskės, savivaldybė nusiteikusi dokumentaliai pasidalinti bendro žemės sklypo teritorija su gyventojais, tačiau iš jų pusės jaučiamas nenoras ir netgi trukdymas atlikti kadastrinius matavimus, kuriais būtų aiškiai nustatyta dalis, skirta naudotis būtent to namo šeimininkams.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme

„Susidaro įspūdis, kad keletas gyventojų įžiebė šį ginčą ne dėl tariamos savo gerovės, bet siekdami pasipelnyti. Keleto būstų šeimininkai pasirūpino gyvenamajame name įteisinti didesnius plotus, o galiausiai savo pateiktame taikos siūlyme įkainojo butus didžiulėmis sumomis ir pasiūlė savivaldybei juos išpirkti. Kainos net kelis kartus viršijo vidutinę rinkos vertę: už kvadratinį metrą prašoma po kelis tūkstančius eurų“, – teigė Savivaldybės atstovė.

Paklausta, kodėl L.Sapiegos g. 8-asis gyvenamasis namas negali turėti jam priklausančio atskiro žemės sklypo ir ar gali gyvenamasis ir administraciniai pastatai „palįsti“ po vienu bendru sklypu, R.Šimkaitytė-Kudarauskė patikino, jog rankas suriša paveldosauginė teritorija.

„Atskiras žemės sklypas prie pastato L.Sapiegos g. 8 negali būti formuojamas, nes tai yra paveldosauginė teritorija (istorinis Naujamiestis). Ginčų objektu tapusiam žemės sklypui numatyti trys naudojimo būdai – visuomenės paskirties (administraciniai savivaldybės pastatai), gyvenamosios paskirties ir inžinerinis (įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės).

Jokie teisės aktai nedraudžia numatyti tris būdus žemės sklypui naudoti. Vietos gyventojai šiuo atveju yra linkę vadovautis naujai statomiems daugiabučiams taikomais techniniais reglamentais, tačiau jų namas pastatytas praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje“, – paaiškino savivaldybės atstovė.

Užsimerkia prieš pažeidimus

Pasak R.Šimkaitytės-Kudarauskės, servituto zona yra nusistovėjusi jau ilgus metus. Būtent gyventojai ant servitutinio kelio nuolat palieka savo transporto priemones. Tačiau suprasdama, kad jiems laikyti automobilius po langais yra patogiau, savivaldybė jokių pretenzijų nereiškia.

Žaliosios zonos dėl automobilių pravažiavimo naikinti, jos teigimu, tikrai nesirengiama.

„Gyventojams priklauso automobilių statymo vietos šalia namo. Jų paskirta apie dešimt. Visiems pageidavusiems yra išduoti leidimai patekti į teritoriją pro pakeliamą užkardą. Be to, patys gyventojai greta namo vietas savo automobiliams yra paženklinę geltonomis linijomis ir lentelėmis, įspėjančiomis apie rezervuotas stovėjimo vietas. Taigi čia paprastai transporto priemonės ir statomos, tačiau prireikus, kaimynai visada gali pastatyti automobilius ir bendroje stovėjimo aikštelėje.

Geranoriškai dalijamės ja su vietos gyventojais. Juolab kad esame įsikūrę bendrame žemės sklype ir drauge esame jo šeimininkai. Iki šiol niekas iš gyventojų nėra pranešę apie vaikymą“, – paprieštaravo savivaldybės atstovė.

Pasiteiravus, ar legaliai šalia gyvenamojo namo buvo įrengta „rezervuota tik tarnybiniams automobiliams“ aikštelė, R.Šimkaitytė-Kudarauskė patikino, jog ji, patenkanti į suformuotą žemės sklypą greta garažų, visada egzistavo ir jos paskirtis – statyti transporto priemones.

Visi tarnybiniai automobiliai ne darbo metu būtų saugiai laikomi darbo vietoje.

Pavėsinė nieko nekainuoja

Bendrą teismuose ginčijamą teritoriją sudaro trys atskiri žemės sklypai. Iš viso savivaldybės kieme suteikta vietų 69 automobiliams, tarp kurių patenka ir vietos gyventojų bei kitų čia veikiančių įstaigų transporto priemonės. Savivaldybės kieme paprastai laikoma apie 12 tarnybinių automobilių. Iš viso jai priklauso 47 transporto priemonės, tačiau didžioji jų dalis laikomos kitur.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Savivaldybės kieme

„Norėtume pastebėti, kad ginčus ir teisminį procesą inicijavę gyventojai yra oficialiai deklaravę, kad negyvena L.Sapiegos g. 8-ajame name. Vienas jų apskritai išvykęs į užsienį. Taigi šiuo atveju mažamečių interesais veikiau bandoma manipuliuoti“, – paklausta, ar vaikai automobiliais apsuptame name ir šalia jo gali jaustis saugūs, atsakė savivaldybės darbuotoja.

Savivaldybės kieme paprastai laikoma apie 12 tarnybinių automobilių. Iš viso jai priklauso 47 transporto priemonės.

Pasisakė R.Šimkaitytė-Kudarauskė ir dėl pavėsinės rūkaliams.

„Pavėsinė nuosavybės teise priklauso UAB „Kauno autobusai“ ir panaudos sutartimi yra perduota savivaldybės administracijai 3 metų laikotarpiui neatlygintinai naudotis. Sutartyje nurodyta jos vertė yra 4580,62 eurų, tačiau savivaldybės administracija tam neišleido nė cento“, – patikino ji.

Pagal oficialius dokumentus elektros transformatorinė pastatyta 1977 m. Tais pačiais metais iškilo ir greta esanti buitinė patalpa. Pagal nekilnojamojo turto registrą transformatorinei suteiktas adresas yra L.Sapiegos g. 8P. Kauno miesto apylinkės teismo nutartimi registre šis pastatas įregistruotas 2014 metų kovo 27 d.

L.Sapiegos g. 8A adresas suteiktas garažui, kuriam priskiriama ir vairuotojų patalpa. Šis objektas įregistruotas 2009 metų balandžio 28 d.

„Jokios informacijos apie daugiaaukštį garažą neturime“, – patikino R.Šimkaitytė-Kudarauskė.

Stebi tik automobilius

O ar vaizdo stebėjimo kameros bei prožektorius, šviečiantis į gyventojams į langus, nepažeidžia privataus gyvenimo normų? Savivaldybės atstovė įsitikinusi, jog tikrai ne.

„Vaizdo kamerų paskirtis visiškai įprasta – saugumui užtikrinti. Jos savivaldybės kieme veikdavo ir anksčiau. Jų matymo laukas apima stovėjimo aikštelę ir joje esantį savivaldybės tarnybinį transportą. Taigi privačių gyventojų interesai čia niekaip nepažeidžiami ir į asmeninį gyvenimą nesigviešiama, nes tam nėra jokio pagrindo“, – paaiškino ji.

O štai prožektorių galingumą žadama pakoreguoti.

VIDEO: Byla prieš Kauno savivaldybę: žmonės jaučiasi apspisti tarnybinių automobilių

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų