Kelios dešimtys gyventojų susirinko pagrindinėje miesto aikštėje pagerbti prieš ketvirtį amžiaus prievarta į Černobylio elektrinės sprogimo vietą išvežtų ir vėliau sunkiai susirgusių piliečių, turėjusių likviduoti tragedijos padarinius. Minėjime dalyvavęs „černobylietis“ Gediminas Tareila, kuris prieš tragediją dirbo autobusų vairuotoju ir buvo priverstas per kelias valandas išvykti į avarijos zoną, sunkiai rinko žodžius.
„Esame Černobylio tragedijos liudininkai ir galime papasakoti daug ką, tačiau, kaip rodo praktika, mūsų balsas nelabai į dangų eina. Iš Klaipėdos į Černobylio likvidavimo darbus buvo išvežta apie 224 klaipėdiečiai pagal pirminius duomenis, patikslintais duomenimis atsiliepė 172. Visus, kurie dar gyvi, kamuoja sveikatos problemos, o po pradėtų sveikatos reformų mes netekome visų lengvatų. Anksčiau buvo kartą per metus skiriamas sanatorinis gydymas, vėliau pervadintas į sveikatos atstatomąjį, 100 proc. kompensuojami vaistai, šiuo metu po reformų netekome visko“, – nusivylimo neslėpė G.Tareila. Avarijos likviduoti 1986-aisiais išsiųstas vyras vėliau ne kartą gydėsi įvairius sveikatos sutrikimus, atsiradusius po šios „komandiruotės“.
Aplink Lietuvą – atominiai monstrai
Minėjime apsilankė ir Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, kuris pripažino, jog panaši nelaimė kovą nutikusi Fukušimos (Japonija) jėgainėje dar kartą priminė, koks galingas yra atomas, kai tampa nevaldomas. „Lietuva tampa atominių monstrų įkaite. Deja, ne viskas priklauso nuo mūsų vienų. Mes galime diskutuoti ir galbūt rasti sprendimus savo šalyje, tačiau mums labai sunku įtikinti savo kaimynus Rusijoje ir Baltarusijoje apie jų statomų elektrinių grėsmę. Bet tenka konstatuoti, kad ne visos priemonės išbandytos“, – kalbėjom miesto vadovas.
Irmos Ozturhan/15min.lt nuotr./Mitingo akimirka. |
Požiūris į valstybės vykdomą politiką atominės energetikos srityje atsispindėjo ir mitinge dalyvavusių žmonių plakatuose: nebylūs ir susikaupę mitingo dalyviai plakatuose kaltino dabartinę Vyriausybę ir jos vadovą dėl nepalankių Lietuvai sprendimų, o šalia Klaipėdos statomą termofikacinę jėgainę vadino savu Černobyliu.