Ketvirtadienį paskelbtoje ES Teisingumo Teismo išvadoje pažymima, kad tvarka, jog piliečio vardas ir pavardė gali būti užrašyti tik valstybinės kalbos rašmenimis, neriboja laisvo asmenų judėjimo.
Č.Okinčicas neslėpė esąs nusivylęs ES Teisingumo Teismo sprendimu. „Sprendimas turėjo būti kitoks. Tačiau jis yra toks, koks yra, ir jį reikia gerbti“, – pridūrė jis.
Anot Č.Okinčico, po lenkams nepalankaus verdikto, pavardžių rašymo lenkiškais rašmenimis klausimo sprendimas sustos. „Kaip Teismas nusprendė, taip ir bus. Tai taps papildomu argumentu tiems, kurie ir toliau nori gyventi uždaroje bendruomenėje. Teismas, matyt, nenorėjo kištis į Lietuvos vidaus teisės klausimus, todėl tvarka liks tokia, kokia galioja iki šiol“, – pabrėžė jis.
Paklaustas, ar Lietuvos lenkams yra kelių toliau siekti pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis įteisinimo, ministro pirmininko patarėjas teigė, kad tai – labai sudėtingas procesas. „Kol nebus politinės valios, tol nebus ir kitokio sprendimo. O kad tos valios nėra, tai – akivaizdu“, – pabrėžė jis.
Lietuvos lenkų pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis klausimas jau ne vienerius metus aštrina lietuvių ir lenkų santykius.