„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 08 04 /2021 08 05

COVID-19 statistikoje lyderiaujanti Klaipėda savaitgalį leis džiazo ritmu

Klaipėdoje ketvirtadienį prasideda kasmetinis Pilies džiazo festivalis. Festivalis vyks pandemijai vėl įsibėgėjant. Šiuo metu Klaipėda lyderiauja tarp šalies didmiesčių pagal sergamumą, jis siekia daugiau kaip 350 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Esant tokiai statistikai pavasarį mokyklos dirbo tik nuotoliniu būdu, o darbuotojai vengė susibūrimų biuruose. Festivalio organizatorė I.Grubliauskienė sako, jog renginys vyks pagal visus galiojančius reikalavimus, be to, renginio vietoje bus galima ir testuotis, ir pasiskiepyti.
Klaipėdos pilies džiazo festivalio akimirka
Šį savaitgalį Klaipėdoje vyks Pilies džiazo festivalis / Monikos Svėrytės nuotr.

Rodikliai auga

Po Jūros šventės būta paburnojimų, jog fiesta buvo nesaugi, mat svečiai nesilaikė atstumų ir nedėvėjo kaukių, o renginių būta ilgesnių nei poros valandų. Šiuo metu galiojantys reikalavimai nurodo, kad nekomerciniams renginiams gali būti netaikomi galimybių paso reikalavimai bei registracija, tačiau renginiai turi būti trumpi – iki dviejų valandų.

Anksčiau viceministrė Živilė Simonaitytė žiniasklaidai teigė, kad pagal dabartinį reglamentavimą Jūros šventė negalėjo įvykti. Pradėtas patikrinimas.

Tradicinė Jūros šventė uostamiestyje tris dienas vyko paskutinį liepos mėnesio savaitgalį. Epidemiologai nerimavo dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos regione, tačiau renginio organizatoriai žadėjo šventėje daugiau dėmesio skirti saugumui ir išplatino pranešimą ragindami dėvėti kaukes, laikytis atstumų ir pan. Visgi šventėje kaukę dėvėjo vos vienas kitas.

COVID-19 statistika mieste pastaruoju metu kasdien auga. Šiuo metu sergančiųjų skaičius siekia 354 atvejus 100 tūkstančių gyventojų, tai didžiausias rodiklis tarp didžiųjų šalies miestų. Vilniuje jis siekia 189, Kaune – 229.

Liepos 20-ąją, prieš Jūros šventę, Klaipėdoje sergamumo rodiklis buvo triskart mažesnis ir siekė 108,7.

Pats meras po šventės teigė, jog negalima atmesti, kad į Klaipėdą atvyko sąmoningi vakcinuoti žmonės.

„Gal jie visi vakcinuoti, gal 46 proc. Lietuvos vakcinuotos tuo metu buvo Klaipėdoje, to niekas negalėtų nei patvirtinti, nei paneigti. Mes visą laiką apeliavome į sąmoningumą, raginome žmones būti atsakingus. Labai tikiuosi, kad Jūros šventė paliks visiems pačius geriausius atsiminimus“, – tuomet sakė meras, kurio žmona yra Pilies džiazo festivalio, vyksiančio šį savaitgalį, organizatorė.

Monikos Svėrytės nuotr./Inga ir Vytautas Grubiauskai, Jacquelyn Sophie Brechtel Clarkson (viduryje)
Monikos Svėrytės nuotr./Inga ir Vytautas Grubiauskai, Jacquelyn Sophie Brechtel Clarkson (viduryje)

Ragina nelaužyti iečių

Trečiadienį apie vyksiantį Džiazo festivalį paklaustas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį teigė:

„Man atrodo, kiekvieno atskiro renginio atveju nereikėtų laužyti iečių, šiandien tam ir renkamės, kad priimtume sprendimus, kurie būtų horizontalūs visiems renginiams, visoms veiklos, kad spręstume nepasiskiepijusių pandemijos klausimą. Visiems renginiams vienodos būtų žaidimo taisyklės.“

Anot ministro, ir šiandien galioja rekomendacijos, atstumai, dirba Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, daromi patikrinimai, susitarimai, kurių „reikia sąžiningai laikytis, nes ligoninės pildosi“.

Klaipėdos miesto savivaldybė rekomendacijų Džiazo festivalio išvakarėse platinti neketina. Savivaldybės atstovė Aušra Lukauskienė 15min teigė, jog Džiazo festivalis masiškumu neprilygsta Jūros šventei.

Be to, renginio organizatorius, o ne savivaldybė, atsakingas už saugumo reikalavimų laikymąsi.

Skaičiai vis auga

Kaip 15min sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Raminta Mitkuvienė, šiuo metu Klaipėdos apskrityje užfiksuoti 22 koronaviruso židiniai. 11 iš jų Klaipėdoje, penki Palangoje, po du Klaipėdos ir Kretingos rajonuose, po vieną Skuodo ir Šilutės rajonuose

„Lyginant su Lietuvos sergamumo rodikliu, kurį teikia Statistikos departamentas, šiandien Lietuvos rodiklis 146, Klaipėdos – 357. Didelis ir auga nuo liepos vidurio labai smarkiai.

Auga visuose rajonuose, ne tik Klaipėdos apskrityje, tačiau Klaipėdos apskrities savivaldybėse, išskyrus Neringą, aukštesnis už vidurkį, – sakė R.Mitkuvienė.

Šiandien Lietuvos rodiklis 146, Klaipėdos – 357. Didelis ir auga nuo liepos vidurio labai smarkiai.

– Priežastys gal būti labai įvairios – tiek pasaulyje, tiek Europoje, Lietuvoje plinta naujos viruso atmainos, pasižyminčios didesniu atsparumu, lemia ir nepakankamas skiepijimas. Tik daugiau nei 40 proc. gyventojų Klaipėdoje paskiepyta.

Žinoma, ir gyventojų sąmoningumas įtaką daro – kaip elgiasi, ar vengia nereikalingų kontaktų, kaip dėvi apsaugos priemones, kaip laikosi kitų rekomendacijų.“

Neatseka šaltinio

Pasak R.Mitkuvienės, epidemiologai pastebi, jog apie 40 proc. visų ligos atvejų neįmanoma atsekti užsikrėtimo šaltinio, nes asmuo nekeliavo į užsienį ir nenurodo, kad turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu.

„Bet tokie asmenys, kur nepavyksta nustatyti, pamini, kad lankėsi įvairiose viešose vietose – ir paplūdimy, ir kavinėse, ir naktiniuose klubuose, įvairiose šventėse. Kyla įtarimas, kad kažkur ir galėjo užsikrėsti, bet tiksliai nėra nustatomas.

Taip pat ir su Jūros švente, tiesiog teigti, kad užsikrėtimas įvyko, neturime įrodymų, tačiau vertinant tai, kad asmuo prieš kažkurį laiką dalyvavo renginiuose, tikimybė yra, kad galėjo užsikrėsti“, – sakė vedėja.

Moters teigimu, šiuo metu galiojantys teisės aktai leidžia organizuoti renginius atvirose erdvėse vykdant reikalavimus, bet ir patiems žmonėms vertėtų nepamiršti atsakomybės ir įvertinti, ar verta eiti, ar saugiai jaučiasi, ar naudoja apsaugos priemones, kaukes.

„Ne vien nuo organizatorių priklauso saugumas, bet ir nuo dalyvių taip pat“, – sakė R.Mitkuvienė.

Inga Grubliauskienė, festvalio organizatorė:

„Festivalio koncertai organizuojami remiantis SAM išaiškinimu (https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/sveikatos-apsaugos-ministerija-informuoja-apie-pakeitimus-nuo-liepos-1-d-nustojus-galioti-karantino-rezimui-atnaujinta), pagal kurį nuo liepos 3 dienos nekomerciniams renginiams, trunkantiems iki 2 valandų, netaikomas reikalavimas dėl Galimybių paso, ir jie gali būti stebimi ne tik iš sėdimų, bet ir stovimų vietų.

Kiekvienas rugpjūčio 5-7 dienomis atvirame lauke vyksiantis festivalio koncertas truks iki 2 valandų, tarp jų bus daromos pertraukos.

Žinoma, raginame publiką laikytis higienos ir užkrečiamųjų ligų prevencijos reikalavimų – pavyzdžiui, dėvėti kaukes, nuolat dezinfekuoti rankas. O tuos, kurie jaučia bent menkiausius peršalimo ar Covid simptomus į primygtinai raginame į koncertus neiti.

Be to, festivalio prieigose veiks mobilus Covid-19 testavimo punktas, visi norintys galės atlikti SARS-CoV-2 antigeno testą, taip pat greitąjį serologinį SARS-CoV-2 antikūnų testą.

Taip pat svarbu paminėti, kad suorganizavome, jog penktadienį ir šeštadienį 16-20 val. Piliavietės teritorijoje veiktų mobilus vakcinavimo punktas, kuriame be išankstinės registracijos Janssen ir Pfizer vakcinomis galės pasiskiepyti kiekvienas norintis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs