„Su manimi susisiekė pranešėjas, informavo, kad nori susitikti su komitetu, ir pasirengęs duoti parodymus, liudyti dėl visos šios situacijos“, – BNS sakė D.Gaižauskas.
„Apie susitikimą su pranešėju tikrai neinformuosim, kadangi turėsim išlaikyti anonimiškumą, jis prašė, kad susitikimas būtų neviešas. Po susitikimo visuomenė bus informuota, bet nei laiko, nei vietos dėl savaime suprantamų priežasčių neviešinsim“, – pažymėjo komiteto vadovas.
Pasak D.Gaižausko, pranešėjas taip pat teigė, kad pateikta medžiaga paviešinta be jo sutikimo.
„Jis taip pat informavo, kad visas, ką aš vadinu, skandalas, kilęs dėl informacijos paviešinimo, visa tai daryta prieš jo valią ir jam nesutinkant, reiškia, anonimiškumas, kurį turėjo garantuoti pranešėjo apsaugos įstatymas, pažeistas prieš jo valią“, – sakė komiteto vadovas.
NSGK pirmininkas taip pat teigė, kad komitetas pats aiškinsis dėl rinktos informacijos, nors Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra jau aiškinosi situaciją ir nusikalstamos veikos neįžvelgė.
„Nors informacija jau patikrinta, komitetas prašys VSD įsileisti komiteto narius ir mes patys norėsim įsitikinti, kaip ta informacija buvo tikrinta, kokiais pagrindais, teisėtumą pasižiūrėsim ir visa tai patikrinę arba išsklaidysim visus šitus keliamus šešėlius dar kartą ir paneigsim, kad visa tai netikra, arba, jei paaiškės, kad kažkas negerai, spręsim klausimą, ką toliau daryt“, – sakė D.Gaižauskas.
Seimo NSGK narys ir buvęs komiteto vadovas V.Bakas BNS penktadienį sakė nepasitikintis D.Gaižausko teiginiais ir į klausimą, ar medžiagos paviešinimas derintas su pranešėju, teigė negalintis atsakyti.
„Dėl to, ar derinta ar nederinta su pranešėju, aš tikrai turiu pagrindo nepasitikėti D.Gaižausku, nes buvo ne vienas atvejis, kai jis išsigalvoja sprendimus, kaip, pavyzdžiui, dėl valdybai teiktos informacijos apie neva Seimo komiteto priimtą sprendimą nepradėti parlamentinio tyrimo, nors jokių sprendimų svarstoma ir priimta nebuvo“, – teigė V.Bakas.
„Mano santykius su pranešėju aš galėsiu atskleisti, kai bus sudaryta kompetetinga komisija ir tik tokiu atveju, jei tai iš tiesų bus reikalinga tyrimui. Nes tai gali padaryti žalos pačiam pranešėjui, nes akivaizdu, kad jo atžvilgiu yra demonstruojama agresija iš VSD vadovų, kai kurių politikų, kurie tyčiojasi iš kompetencijos, interpretuoja“, – pridūrė buvęs NSGK pirmininkas.
Anot jo, dėl pranešėjo informacijos paviešinimo atsakomybė pirmiausia tenka pačiam D.Gaižauskui, „nes būtent jo vadovaujamam komitetui pateikta informacija buvo paviešinta viename iš portalų“.
Anot V.Bako pranešėjas pagal Žvalgybos įstatymą gali kreiptis į komitetą ir pateikti informaciją apie žvalgybos įstaigoje vykstančius procesus, „tai visiškai teisėtas veiksmas“. „Pats pranešėjas, kai jis ateis, bus galima kažką vertinti“, – sakė parlamentaras.
Šią savaitę buvo paskelbta, jog aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs tuometinį Seimo NSGK pirmininką V.Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.
Pranešėjas teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus. V.Bako vertinimu, pateikti duomenys rodo, kad VSD galėjo kištis į politinius procesus.
VSD teigia, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, griežtai laikėsi įstatymų. Žvalgybos tarnyba teigia, kad galėjo tikrinti informaciją, vykdydama pavedimą tirti galimą užsienio valstybių kišimąsi į rinkimus.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas kitą savaitę renkasi į neeilinį posėdį svarstyti situacijos dėl VSD.