Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 12 07

D.Grybauskaitė D.Trumpo sprendimo dėl Jeruzalės nei kritikuoja, nei remia

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė nusprendė viešai nei kritikuoti, nei paremti JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, ji apsiribojo raginimu tęsti taikos derybas Artimuosiuose Rytuose.
Dalia Grybauskaitė ir Donaldas Trumpas
Dalia Grybauskaitė ir Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Jeruzalės statusas yra jautrus Artimųjų Rytų taikos proceso klausimas. Taikos derybos – vienintelis kelias užtikrinti santarvę ir saugumą“, – pareiškė D.Grybauskaitė.

Šį trumpą komentarą perdavė prezidentės spaudos tarnyba, atsakydama į BNS klausimą, kaip D.Grybauskaitė vertina JAV vadovo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti į šį miestą Amerikos ambasadą Izraelyje.

Lietuvos prezidentės retorika JAV atžvilgiu yra švelnesnė nei kitų Europos Sąjungos (ES) šalių vadovų.

S.Skvernelis – kritiškesnis

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir britų premjerė Theresa May pareiškė nesutinkantys su D.Trumpo sprendimu, o ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini išsakė „rimtą susirūpinimą“.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė esąs prieš bet kokias vienašališkas priemones, galinčias kelti pavojų taikos izraeliečiams ir palestiniečiams perspektyvai.

Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis taip pat pasisakė kritiškiau nei prezidentė – jo teigimu, D.Trumpo sprendimas gali sukelti naujas įtampas regione.

„Nemanau, kad šitas sprendimas prisidės prie taikos tame regione užtikrinimo“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė Vyriausybės vadovas S.Skvernelis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Linas Antanas Linkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Linas Antanas Linkevičius

Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė BNS ketvirtadienį sakė, kad „Užsienio reikalų ministerijos pozicija nekinta: vis tiek šį klausimą, šį konfliktą ateityje reikės spręsti derybų, dialogo būdu“.

Lietuva remia Izraelį

Lietuva pastarąjį dešimtmetį tapo viena didžiausių Izraelio diplomatinių rėmėjų ES. Daugelis kitų Europos šalių Izraelio atžvilgiu nusistačiusios griežčiau dėl nausėdijų plėtros okupuotame Vakarų krante.

Stebėtojų teigimu, proizraelietišką Lietuvos politiką iš dalies gali lemti diplomatinių pozicijų derinimas su Jungtinėmis Valstijomis ir Lietuvos žydų istorija. Pastaruoju metu Lietuva ir Izraelis taip pat suintensyvino dvišalius ryšius karinėje ir ekonominėje srityse.

Iki D.Trumpo sprendimo Jeruzalės statusas sąmoningai buvo neapibrėžtas. Teisę kontroliuoti miestą savinasi ir izraeliečiai, ir palestiniečiai.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu gyrė šį D.Trumpo žingsnį kaip „drąsų ir teisingą sprendimą“, o palestiniečių judėjimo „Hamas“ lyderis Ismailas Haniya paragino palestiniečius pradėti naują sukilimą prieš Izraelį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Hamas“ lyderis Ismailas Haniya
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Hamas“ lyderis Ismailas Haniya

Sostinės siekia ir Izraelis, ir palestiniečiai

Dauguma tarptautinės bendruomenės narių oficialiai nepripažįsta Jeruzalės Izraelio sostine ir tvirtina, kad šis klausimas gali būti išspręstas tik derybomis.

Baltieji rūmai argumentuoja, kad D.Trumpo žingsnis iš anksto nelemia galutinės derybų baigties ir atspindi tikrovę, jog Vakarų Jeruzalė yra ir išliks Izraelio dalis pagal bet kokį susitarimą.

Kritikai savo ruožtu teigia, kad D.Trumpo požiūris gali sužlugdyti jo paties pastangas tarpininkauti Artimųjų Rytų taikos procesui, taip pat iš naujo įžiebti konflikto liepsną regione, jau dabar krečiamame krizių Libane, Sirijoje, Irake, Jemene ir Katare.

Rytinę Jeruzalės dalį, kurioje gyveno daugiausiai arabai, Izraelis užėmė 1967 metais per Šešių dienų karą ir vėliau šią teritoriją aneksavo, paskelbęs visą miestą savo nedaloma sostine.

Tačiau palestiniečiai trokšta, kad Rytų Jeruzalė taptų jų būsimos valstybės sostine.

D.Trumpas buvo spaudžiamas imtis veiksmų dėl ambasados pagal 1995 metų įstatymą, skelbiantį, kad Jeruzalė „turėtų būti pripažinta Izraelio Valstybės sostine“ ir kad Amerikos atstovybė turėtų būti ten perkelta.

Ankstesni JAV prezidentai atsisakydavo vykdyti įstatymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?