2018 08 30

D.Grybauskaitė: sprendimas skųsti nutartį dėl CŽV kalėjimo yra Vyriausybės kompetencija

Sprendimas skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) nutartį dėl įtariamųjų kalinimo slaptame kalėjime Lietuvoje yra Vyriausybės kompetencija, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Tai yra visiškai Vyriausybės kompetencijos sritis ir jų sprendimas“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė D.Grybauskaitė.

EŽTT gegužės pabaigoje paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti ir įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydahui. Jis esą kalintas CŽV kalėjime Lietuvoje.

Prezidentė tuomet pareiškė, kad Lietuva neturėtų kvestionuoti sprendimo ir jį privalės vykdyti.

„EŽTT sprendimas priimtas, jis nėra palankus Lietuvai. Reputacinė žala jau padaryta. Esame įsipareigoję Europos žmogaus teisių konvencijai, todėl privalėsime vykdyti teismo sprendimą“, – gegužės pabaigoje teigė šalies vadovė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Praėjusią savaitę Teisingumo ministerija oficialiu pranešimu spaudai paskelbė, kad Lietuva į Strasbūro teismo Didžiąją kolegiją nesikreips, tačiau trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis netikėtai paskelbė, jog Vyriausybė kreipsis į Didžiąją kolegiją su prašymu peržiūrėti EŽTT sprendimą.

Teisingumo ministerija anksčiau nurodė, kad nėra galimybių, jog Didžioji kolegija priimtų skundą, nes teismų praktika yra nusistovėjusi ir „nelaikytina, kad sprendime keliama problema būtų laikoma rimta visuotinės svarbos problema Europos ir globaliu mastu“. Tai, kad sunku tikėtis kitokio EŽTT sprendimo, ketvirtadienį pripažino ir pats premjeras S.Skvernelis.

Skundui surašyti Lietuvos Vyriausybė turi dar dieną – terminas baigiasi rugpjūčio 31 dieną.

47 metų A.Zubaydahas įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV. Skelbiama, kad jis šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.

Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų