Sostinėje Lietuvos futbolo federacijos stadione trečiadienio popietę repetuoja Dainų šventėje pasirodysiantys šokėjai. Yra tokių, kurie pietus perka iš čia prekyvietes įsirengusių ir karštą maistą pardavinėjančių verslininkų, bet dauguma stoja į eiles prie palapinių, kur dalijami VšĮ „Bruneros“ paruošti maisto daviniai.
Gitana iš Kėdainių: liksim be sriubos
Šokėjų iš Kėdainių kolektyvą į šventę atlydėjusi Gitana sako, kad sriuba jau pasibaigė ir greičiausiai jos, esą atkeliausiančios už 40 minučių, sulaukti nepavyks.
„Sriubos tiesiog pritrūko, sakė, laukit 40 minučių. O kaip mes galim laukt tas 40 minučių, kai reikia po 5 minučių vėl šokti? Tai mes taip turbūt ir nevalgysim“, – kalbėjo ji, kai merginos iš kolektyvo kramsnojo antrąjį karštą patiekalą.
Trečiadienio pietums – šviežių kopūstų sriuba, kalakutienos dešrelės, miežinių kruopų košė, parauginti agurkai, duona.
Gitana iš Kėdainių tvirtino, kad bėdų dėl maitinimo kyla nebe pirmą kartą.
„Pirmą dieną mes pusantros valandos pralaukėm pietų – visą savo laisvą laiką“, – sakė ji, pridūrusi, kad pusryčiai visais kartais buvo patiekti laiku, buvo skanūs.
Pasiteiravus, galbūt Dainų šventės dalyvių maitinimo problema yra per daug sureikšminta, šokėjos kėdainiškės sutartinai tikino, kad problema iš tiesų yra.
Dovilė iš Tytuvėnų: po sunkių repeticijų norėtųsi bent jau skaniai pavalgyti
Su tuo sutiko Dovilė iš Tytuvėnų.
„Kai tiek daug žmonių skiria visą savaitę repeticijoms ir nieko už tai negauna, norėtųsi po tų sunkių repeticijų bent jau skaniai pavalgyti, kad turėtume jėgų šokti. Aišku, Dainų šventės idėja yra kitokia. Manau, galima kažkiek ir susitaikyti su tuo. Bet taip, tai yra problema, ir manau, kad kitai Dainų šventei reikėtų atidžiau rinktis įstaigą, kuri tiekia maistą. Kai nėra gero maitinimo, repetuoti sunkiau“, – kalbėjo ji.
Kita to paties kolektyvo iš Tytuvėnų narė rėžė, kad maistas neskanus, nepatinka.
„Nevalgom. Geriam vandenį, kurį duoda, ir valgom vaisius“, – sakė ji.
„Dažniausiai maistas labai vėluoja. Jeigu ateini jo pasiimti vėliau, sriubų būna labai mažai. Ji skysta, vos ne vanduo – ne sriuba, kuri turėtų būti. O karštas maistas tai, pavyzdžiui, ryžiai pas mane buvo sulipę, mėsoj – labai daug prieskonių ir neaiškių pridėtinių dalykų. Gavom maistą ir be daržovių, nors valgiaraštyje buvo parašyta, kad turi būti salotos“, – toliau kalbėjo Dovilė.
Jos teigimu, pasitaikė atvejų, kai patiekalai vėlavo, ir stipriai.
„Ilgą laiką labai vėlavo. Sakė, sumaišė, ne į tuos stadionus atvažiavo. Po to atvažiavo į tą stadioną, vairuotojai nežinojo, kur reikia atnešti maistą. O galiausiai gavom tik po vieną patiekalą – sriubą arba antrąjį, – kalbėjo dalyvė. – Buvo ir taip, kad pirmiau atvežė vakarienę, o paskui pietus.“
Viliasi, kad problemos pasimirš
„Mes girdim dažnai kolektyvuose, kad labai daug bėdų su tuo maistu. Ypač kai antradienį pasirodė virėjų skundas (skundas nepasitvirtino – 15min), tai net baisu valgyt, kai jos pačios sako, kad blogom sąlygom gaminta“, – dėstė Dovilė.
Tiesa, ji išreiškė viltį, kad finalinis šokėjų koncertas atpirks visus nesklandumus: „Nors visas repeticijas lijo lietus, dvasia, vieningumas atperka viską. Ir koncertas, kuris bus, manau, viską sutvarkys – visos maisto problemos pasimirš.“
Pakankamai teigiamai apie maitinimą šventėje atsiliepė JAV lietuviai. Pavyzdžiui, Dainius iš Čikagos noriau kalbėjo apie tėvynės svarbą, nei apie valgį.
„Labai gerai, kad čia mes galime švęsti tėvynę ir dalyvauti, nes čia mums viskas yra brangu. Amerikoj yra žmonių, kurie nekalba lietuviškai, jie kalba tik angliškai ir nesupranta, kodėl tėvynė mums tokia brangi“, – sklandžia lietuvių kalba dėstė Dainius.
To paties kolektyvo narė Julija nusiskundimų dėl maitinimo neturėjo: „Maistas man labai patinka. Yra skanus. Porcijos – geros, bet vakar vakarienei buvo šiek tiek per mažos, norėjosi daugiau. Perkame tik užkandžius, nes dažnai užkandžiaujame.“
Mykolas iš Los Andželo: skanu
Mykolo iš Los Andželo nuomone, tiekiamas maistas – skanus.
„Kugelis buvo geras. Buvo šiek tiek apdegęs, bet vis tiek skanus. Norėjosi daugiau grietinės. Kotletas irgi buvo skanus, bet porcijos mažos.
Va, šiandien ką aš gavau, ta sasyska, – man buvo skanu. Pažįstamas man atnešė maisto papildomai, tai jau man dabar po tų šešių dešrelių pilvą šiek tiek skauda“, – kikeno Mykolas, pridūręs, kad sočiai pavalgius galbūt šoksis geriau.
Los Andželo lietuvis tvirtino, kad atmosfera repeticijose – gera, tik jų eiga ne tokia sklandi, kaip norėtųsi.
Ingrida iš Mažeikių: toks skanus guliašas, bet tiek mažai
Maisto skonis tenkino ir Ingridą iš Mažeikių – esą ankstesnėse Dainų šventėse būta ir blogiau.
„Skanus maistas palyginus su visais kitais kartais – aš ketvirtą kartą Dainų šventėj – man yra skanu. Aišku, visokių nuomonių yra, nes ir visokių skonių yra. Man įtinka, – kalbėjo Ingrida.
– Mums taip nepasitaikė, kad maisto negautumėm. Būna vėluoja, nebelieka maisto tuo momentu, bet jei turi galimybę, palauki. Komandai reikia pasiorganizuoti, kas galėtų palaukti ir atnešti vaikams šokantiems. Jeigu taip pasidarai, būna viskas gerai.“
Tiesa, patiekalų porcijos, anot šventės dalyvės, – mažokos: „Porcijos, jei sako, kad mergaitėm mažai, tai berniukams jau tikrai mažoka. Bet pavyzdžiui vakar vakarienei buvo guliašas. Toks skanus guliašas, bet ten tiek mažai jo buvo.“
Visiškai priešingą nuomonę apie patirtį valgant Dainų šventėse išreiškė Miglė iš Kauno.
„Šiandien valgėm mokykloj pusryčius, tai buvo labai neaiški košė. Mes nesitikėjome, kad maistas bus labai geras, bet jis yra tikrai labai prastas. Mes esam dalyvavę ne vienoj Dainų šventėj, man atrodo, čia, maisto atžvilgiu, yra viena iš prasčiausių švenčių.
Anksčiau pietus ir vakarienę valgydavom mokykloj ir tik pietus gaudavom stadionuose. Mokyklose maistas būdavo tikrai geras, o sausas davinys, kuris būdavo koks sumuštinis ar vaisius, visiem patinka, mėgsta“, – pasakojo ji.
Miglė iš Kauno: maistas prastas, bet sriuba buvo labai skani
„Bet, pavyzdžiui, sriuba šiandien man buvo labai skani“, – pridūrė Miglė. Tiesa, pirmąją repeticijų dieną ji sakė likusi be pusryčių.
„Dainų šventė – tai renginys, kurio labai laukiam, o maisto, stengiamės nesureikšminti“, – tvirtino mergina, stovėjusi eilėje prie verslininkų prekyviečių.
Maistą šventės dalyviams šįmet tiekia trys įmonės – „Riekė“ ir „Ovantis“, kartu laimėjusios 154 tūkst. Eur su PVM vertės viešojo pirkimo konkursą, ir VšĮ „Bruneros“, laimėjusi du konkursus, kurių bendra vertė su PVM – 667 tūkst. Eur.
Kaip iš gausybės rago pasipylę skundai dėl vėluojančio ar iš viso netiekiamo, galimai netinkamai pagaminto ir gabenamo maisto, taip pat – per mažų porcijų, privertė Dainų šventės organizatorius ir atsakingas puses susizgribti. Trečiadienį žurnalistai buvo sukviesti į spaudos konferenciją. Jos metu organizatoriai tikino, kad maisto tiekėjai, išskyrus vieną vietą, dirba puikiai ir prašė daugiau dėmesio skirti dalyvių pasirodymams, o ne kotletams, maltiniams ir „trūkumėliams“.
Maisto tiekėjo VŠĮ „Borusos“ atstovas Donatas Garbauskas, taip pat einantis su VŠĮ susijusios UAB „Pontem“ vykdančiojo direktoriaus pareigas, konferencijos metu patiekalų kokybės problemos komentuodamas situaciją iš viso neįvardijo – esą bėdos tik komunikacinės ir logistinės.
„Mes turėjom du komunikacinius nesusikalbėjimus dėl logistikos taškų. Vienas buvo iš jų, kad išsikrovė visą maistą viename iš taškų, nors turėjo iškrauti į du – todėl buvo vėlavimas. Ir ryte vakar Verkių gatvėje vairuotoją sustabdė remonto darbai ir jis negalėjo pajudėti. Todėl vėlavimas buvo į keturis ar penkis taškus. [Tai] – visos problemos, su kuriomis susidūrėme“, – sakė jis.
Vėliau, žurnalistui paklausus, kodėl įstaigos pateikiamas maistas yra toks nepatrauklus, VŠĮ „Bruneros“ atstovas patikino, kad jis atitinka reikalavimus.
VŠĮ „Bruneros“ gelbėjo padėtį?
Trečiadienio vakare 15min redakciją pasiekė VŠĮ „Bruneros“ Marketingo skyriaus vadovės Silvos Petrikauskienės komentaras. Įstaiga atsiprašė šventės dalyvių už nesklandumus, tikino, kad „kai kuriais atvejais žmogiškojo faktoriaus nepavyko išvengti“ ir dalijasi nemokamos kokybės linijos telefonu.
„Šimtmečio dainų šventė – tai ypatingai didelio didelio masto renginys, kuriam ruoštis reikia pradėti bent prieš metus. Šventėje dalyvauja 36 tūkst. šokėjų, dainininkų, svečių, kuriuos reikia apgyvendinti ir pamaitinti. Dalyvių maitinimui reikėjo rasti dešimtis palapinių, tinkamas joms vietas, tūkstančius suolų, šimtus stalų, tūkstančius termosų, daugiau, kaip dvidešimt gamybos, per šimtą trisdešimt maitinimo vietų. Suburti komandą, prisiimti šimtus maisto išdavėjų“, – dėstoma komentare.
VŠĮ „Bruneros“, anot S.Petrikauskienės, pagal pirminį planą neturėjo tiekti pietų ir vakarienės, tačiau tai teko daryti, nes įmonė, laimėjusi konkursą (jos pavadinimas neįvardijamas), likus 2 savaitėms iki renginio pradžios esą atsisakė teikti paslaugas.
„Įmonė, laimėjusi konkursą pietų ir vakarienės maitinimui, likus 2 savaitėms iki renginio pradžios atsisakė teikti šias paslaugas ir pasitraukė iš konkurso. Mes nebuvome šios paslaugos teikimo laimėtojai, todėl tik likus keliolikai dienų iki šventės pradžios įsijungėme į pasiruošimo procesą“, – rašoma komentare.
Pagal centriniame viešųjų pirkimų portale prieinamą informaciją, Dainų šventės organizatorius Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir VŠĮ „Bruneros“ sutartį dėl maitinimo paslaugų pasirašė birželio 20-ąją. Portale pateikiamos tik su aukščiau minėtomis trimis įmonėmis sudarytos sutartys.
Maisto tiekėja prašo supratimo
„Visuomenės nuoširdžiai atsiprašome už nesklandumus ir labai apgailestaujame, jog nežiūrint į tai, kad mūsų įmonės kolektyvas dirba iš visos širdies, tam kad šventės dalyviai būtų pamaitinti laiku, skaniai ir kokybiškai, kai kuriais atvejais žmogiškojo faktoriaus nepavyko išvengti. Nesklandumus operatyviai sprendžiame ir šaliname“, – tikina VŠĮ „Bruneros“, pridurianti, kad pirmosiomis dienomis kilę nesklandumai pašalinti, o visos grandys esą dirba organizuotai ir „labai atsakingai“.
„Dar kartą atsiprašome visų šventės dalyvių, kontroliuojančių institucijų, visuomenės ir labai prašome geranoriškumo, supratimo ir tolerancijos. Dėkojame visiems už supratingumą ir labai prašome kilus klausimams kreiptis į mūsų atstovus maisto dalinimo vietose arba nemokamos kokybės linijos telefonu – 8800 51010.
O šventės dalyviams norime palinkėti, kad jokie nesklandumai netemdytų pakilios nuotaikos ir gižtų namo su puikiausiais prisiminimais!“ – žiniasklaidai išplatintą pranešimą užbaigia Dainų šventės maisto tiekėja.
Verslininkai išdalijo 31 tūkst. porcijų
Prastu maitinimu besiskundžiančius sekmadienį prasidėjusios Dainų šventės dalyvius pasišovė gelbėti Vilniaus miesto savivaldybė. Ji ėmėsi telkti verslą, kuris galėtų per paskutines dvi dainų šventės dienas – liepos 5–6 – prisidėti maitinant vaikus.
Į Vilniaus miesto savivaldybės mero Remigijaus Šimašiaus paskelbtą akciją sureagavo daugiau nei 25 įmonės bei restoranai, per pusdienį surinkta 31 470 įvairaus maisto porcijų.
„Pirmasis maistas šventės dalyvius pasiekė jau šiandien – per pietus 600 porcijų Kalnų parke susirinkusiems dalyviams dovanojo maitinimo įmonė „Namų dvasia“, vakare LFF stadione maisto negaunančiais jaunaisiais vilniečiais pasirūpins „Lidl“ ir „Biržų duonos“ maisto autobusiukai.
Didysis „Dainų šventės“ desantas prasidės rytoj – per pietus nuo 12 val. Vingio parke maistą dalinti pradės „Maxima“, kuri dviems dienoms paskirs net 24 tūkst. maisto rinkinių. Maitinimą ji pratęs 16 val. LFF stadione, kur prisijungs ir kitos maitinimą pasiūliusios įmonės. Nuo 19:20 Vingio parke bus pasirūpinta vaikų vakariene.
Liepos 6 d. šventės dalyvių maitinimas nuo 11 val. vyks Vingio parke, ir su pertrauka tęsis iki 16:30. Įmonės vaikams skiria ne tik šaltus užkandžius – sumuštinius, vaisius, gėrimus, tačiau ir karštus patiekalus – mėsos vėrinukus, picas, kibinus ir kt. kokybišką maistą“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės žiniasklaidai išplatintame pranešime.
Tuo metu Dainų šventės direktorius Saulius Liausa sako, kad Vilniaus meras, pasiūlęs verslininkams pasirūpinti šventės dalyvių maitinimu, „žongliruoja politine įtaka“ ir tyčia kelia visuomenės pasipiktinimą. Platesnis jo komentaras – čia.
TAIP PAT SKAITYKITE: Dainų šventės skandalai: po ketverių metų delsimo apsipirkta strimgalviais